Rynek autobusów nowych w Polsce 01-07.2026: Lipcowy rekord dzięki KPO
Polski rynek nowych autobusów po siedmiu miesiącach 2026 roku urósł o 73,2% – zarejestrowano 2501 fabrycznie nowych autobusów.
To o 1057 szt. więcej niż w analogicznym okresie 2025 roku, kiedy odnotowano 1444 rejestracje. Po rekordowym czerwcu, kiedy zarejestrowano 481 autobusów, lipiec przyniósł 365 rejestracji. To o 121 szt. więcej niż w lipcu 2025 roku (+49,6% r/r). Głównym motorem wzrostu nadal pozostają autobusy miejskie, które odpowiadają już za blisko połowę całego rynku. Jednocześnie udział autobusów zeroemisyjnych utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie – od stycznia do lipca zarejestrowano 946 autobusów BEV i FCEV, czyli 37,8% wszystkich nowych autobusów.
Segment po segmencie
MINI: W okresie styczeń-lipiec 2026 zarejestrowano 804 autobusy MINI (32,1% rynku), co oznacza wzrost o 80 szt. (+11,0%) w porównaniu z analogicznym okresem 2025 roku. Segment pozostaje jednym z najbardziej stabilnych obszarów rynku, choć jego udział spadł z 50,1% do 32,1% wskutek bardzo szybkiego wzrostu autobusów miejskich. Miesięczne rejestracje wynosiły od 88 do 131 szt.; po 106 pojazdach w czerwcu lipiec zakończył się wynikiem 128 szt., o 13,3% wyższym niż rok wcześniej. Zdecydowanie najpopularniejszym modelem pozostał Mercedes-Benz Sprinter – 544 szt.
MIEJSKIE: W pierwszych siedmiu miesiącach 2026 zarejestrowano 1225 autobusów miejskich (49,0% rynku). To aż o 943 szt. więcej niż rok wcześniej (+334,4% r/r). Segment, który po wynikach 90 i 78 szt. w styczniu i lutym przyspieszył wiosną, osiągnął rekordowe 282 rejestracje w czerwcu, a w lipcu utrzymał bardzo wysoki poziom 207 szt. Dla porównania rok wcześniej w lipcu zarejestrowano 61 takich pojazdów. Aż 862 autobusów miejskich miało napęd BEV lub FCEV, co daje 70,4% segmentu. Najpopularniejszy model to Solaris Urbino 12 electric – 329 szt.
MIĘDZYMIASTOWE: W okresie styczeń-lipiec 2026 zarejestrowano 221 autobusów międzymiastowych (8,8% rynku), o 112 szt. więcej niż rok wcześniej (+102,8% r/r). Po bardzo słabym styczniu z wynikiem 7 szt. segment utrzymywał się od lutego do czerwca na poziomie 36-45 rejestracji miesięcznie. Lipiec przyniósł jednak wyraźne wyhamowanie do 13 szt., wobec 20 rok wcześniej. Nadal jest to najbardziej zróżnicowana pod względem napędów kategoria funkcjonalna: od początku roku zarejestrowano 84 diesle, 64 autobusy BEV, 61 MHEV, 10 CNG i 2 FCEV. Liderem modelowym został Iveco Crossway LE Electric – 49 szt.
TURYSTYCZNE: Od stycznia do lipca 2026 zarejestrowano 248 autokarów (9,9% rynku), czyli o 78 szt. mniej niż rok wcześniej (-23,9% r/r). Po lutowym minimum na poziomie 15 szt. segment stopniowo poprawiał wyniki, osiągając 53 rejestracje w czerwcu. W lipcu trend został przerwany i zarejestrowano tylko 17 autokarów, wobec 49 w lipcu 2025 roku (-65,3% r/r). Segment pozostaje w całości oparty na silnikach Diesla. Po siedmiu miesiącach liderem modelowym jest Mercedes-Benz E 15 RHD – 24 szt.

Napędy alternatywne
W okresie styczeń-lipiec 2026 dominującym napędem pozostaje diesel – 1396 szt. (55,8%). Jego wolumen zwiększył się o 15,1% r/r, ale udział w rynku spadł z 84,0% rok wcześniej. Oznacza to, że zdecydowana większość wzrostu całego rynku przypadła na napędy alternatywne, przede wszystkim autobusy bateryjne i wodorowe.
Aktualna struktura napędów jest następująca:
• Diesel – 1396 szt. (55,8%)
• Napęd elektryczny BEV – 840 szt. (33,6%)
• Napęd hybrydowy MHEV – 111 szt. (4,4%)
• Ogniwa paliwowe zasilane wodorem FCEV – 106 szt. (4,2%)
• Napęd hybrydowy HEV – 30 szt. (1,2%)
• CNG – 17 szt. (0,7%)
• Biodiesel – 1 szt. (poniżej 0,1%)
Łącznie autobusy zeroemisyjne BEV i FCEV osiągnęły 946 rejestracji, czyli 37,8% całego rynku. W analogicznym okresie 2025 roku było ich 139, co odpowiadało 9,6% rejestracji. Oznacza to wzrost wolumenu o 807 szt. (+580,6% r/r).
Najsilniejsze przyspieszenie nastąpiło w drugim kwartale. Liczba rejestracji BEV wzrosła z 63 szt. w styczniu do 145 w kwietniu, 148 w maju i rekordowych 234 w czerwcu. Lipiec przyniósł korektę do 127 szt. W przypadku FCEV po 34 rejestracjach w czerwcu odnotowano 26 w lipcu.
W samym lipcu zarejestrowano 153 autobusy zeroemisyjne, które stanowiły 41,9% miesięcznego rynku. To mniej niż rekordowe 268 szt. i 55,7% udziału w czerwcu, ale nadal zdecydowanie powyżej średnich obserwowanych na początku roku. Jednocześnie lipiec przyniósł najwyższy w 2026 roku wynik dla MHEV – 45 szt., wobec 17 w czerwcu.

Lista rankingowa marek
- Mercedes-Benz – 733 szt. (29,3% rynku). Lider zwiększył liczbę rejestracji o 132 szt. (+22,0% r/r), jednak jego udział zmniejszył się z 41,6% do 29,3%. Wynik marki pozostaje bardzo stabilny: od lutego miesięczne rejestracje utrzymywały się w przedziale 77-116 szt., a w lipcu wyniosły 112 szt. Podstawą pozycji Mercedes-Benz pozostaje segment MINI i Sprinter, który osiągnął już 544 rejestracje. Bardzo mocny lipiec sprawił, że przewaga marki nad Solarisem zwiększyła się z 33 pojazdów po czerwcu do 72 po lipcu
- Solaris – 661 szt. (26,4% rynku). Producent z Bolechowa zwiększył wynik o 543 szt. (+460,2% r/r). Po 52 rejestracjach w styczniu marka przyspieszyła do 94 w marcu, 130 w kwietniu i rekordowych 169 w czerwcu. Lipiec przyniósł 73 rejestracje, czyli wyraźne wyhamowanie miesięczne, ale skumulowany wynik nadal jest ponad pięciokrotnie wyższy niż rok wcześniej. Solaris pozostaje zdecydowanym liderem autobusów miejskich, przede wszystkim dzięki modelom Urbino 12 electric i Urbino 18 electric oraz dostawom autobusów wodorowych.
- Iveco – 239 szt. (9,6% rynku), o 98 więcej niż rok wcześniej (+69,5% r/r). Najmocniejsze miesiące przypadły na kwiecień i maj, kiedy zarejestrowano odpowiednio 51 i 47 autobusów. W czerwcu wynik spadł do 26 szt., a w lipcu do 17 szt. Marka pozostaje zdecydowanie najsilniejszym graczem w segmencie międzymiastowym, gdzie rodzina Crossway zajmuje cztery pierwsze miejsca rankingu modelowego.
- MAN – 179 szt. (7,2% rynku), o 8 więcej niż w analogicznym okresie 2025 roku (+4,7% r/r). Po słabym styczniu z wynikiem 4 szt. marka ustabilizowała rejestracje na poziomie 20-34 pojazdów miesięcznie. W lipcu zarejestrowano 27 autobusów. Wynik tworzą zarówno autobusy miejskie, MINI, jak i autokary.
Trzy czołowe marki – Mercedes-Benz, Solaris i Iveco – odpowiadały łącznie za 1633 rejestracje, czyli 65,3% rynku. Pięć pierwszych marek skupiło 78,4% wszystkich rejestracji. Tuż za pierwszą piątką znalazł się Irizar – 118 szt., który w samym lipcu zarejestrował aż 41 autobusów. Nadal największą dynamikę wśród marek spoza ścisłej czołówki notuje Yutong – 103 szt. wobec 11 rok wcześniej, co oznacza wzrost o 836,4% r/r. Po 41 rejestracjach w czerwcu chińska marka dodała w lipcu kolejnych 14 pojazdów.
Polska produkcja
W okresie styczeń-lipiec 2026 roku – przy założeniu, że do producentów „made in Poland” zaliczamy Solaris, Autosan, NesoBus oraz VW i MAN (wyłącznie w zakresie autobusów miejskich oraz MINI) – krajowa produkcja odpowiadała za 845 rejestracji. Przy całkowitym rynku 2501 szt. oznacza to 33,8% udziału. Dla porównania w pierwszych siedmiu miesiącach 2025 roku według tej samej metodologii było to 232 autobusy, czyli 16,1% rynku. Oznacza to wzrost krajowego wolumenu o 264,2% r/r.
Największą część tegorocznego wyniku tworzył Solaris – 661 szt., dalej MAN w autobusach miejskich i MINI – 135 szt. oraz NesoBus – 49 szt. W samym lipcu do wskaźnika krajowej produkcji doszło kolejnych 118 autobusów, w tym 73 Solarisy, 25 pojazdów MAN w autobusach miejskich i MINI oraz 20 NesoBusów.
Wysoki udział krajowej produkcji jest przede wszystkim konsekwencją bardzo dużych rejestracji autobusów miejskich i zeroemisyjnych. Mimo spadku miesięcznego wyniku Solarisa w lipcu udział autobusów wyprodukowanych w Polsce pozostaje bliski jednej trzeciej całego rynku. Należy także pamiętać, że w kategorii MINI bardzo aktywnie działają polskie firmy zabudowujące, takie jak Mercus, Auto-Cuby, Bus-Center, Warmiaki, CMS Auto, BusFactory, Polster, MMI, Eurobus, Bus Perfect, Automet, SprintCar i inne. Ich aktywność zwiększa rzeczywisty udział krajowej wartości dodanej ponad wskaźnik liczony wyłącznie według marki producenta.
Statystyczna oferta
Przedstawiona analiza to tylko fragment autobusowych danych, które na bieżąco zbiera firma JMK analizy rynku transportowego. Zapraszamy do zamawiania poszerzonych opracowań dotyczących całego rynku transportowego w Polsce.
W powyższym artykule wykorzystano m.in. dane z raportu o przetargach na zakup nowych autobusów miejskich.
W naszej ofercie znajdują się m.in.:
• comiesięczne analizy rejestracji nowych i używanych autobusów w Polsce;
• kwartalne analizy produkcji nowych autobusów w Polsce;
• analizy online przetargów na zakup nowych autobusów miejskich;
• analizy online przetargów na zakup nowych autobusów międzymiastowych, MINI i turystycznych.
Wykonujemy również opracowania transportowe przygotowywane pod konkretne potrzeby zamawiającego. Jesteś zainteresowany? Napisz na [email protected] lub zadzwoń pod numer 506 03 71 71, a otrzymasz szczegółową wycenę swojego projektu. Do usłyszenia!
Komentarze