Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

3375 dzieci na lekcjach ZTM o Warszawskim Transporcie Publicznym.

infotrans
24.06.2026 16:03
0 Komentarzy

24 czerwca 2026 r. Zarząd Transportu Miejskiego podsumował kolejny rok szkolny zajęć wychowania komunikacyjnego dla najmłodszych pasażerów Warszawskiego Transportu Publicznego.

To jeden z tych programów, które nie są spektakularne kosztowo, ale mają bardzo konkretny wpływ na codzienne korzystanie z komunikacji miejskiej. Przez cały rok szkolny kierowcy, dyżurni ruchu i instruktorzy odwiedzali stołeczne podstawówki, aby pokazywać dzieciom, jak bezpiecznie korzystać z komunikacji miejskiej. Uczniowie mogli zobaczyć z bliska autobus elektryczny, zajrzeć do kabiny kierowcy i sprawdzić, jak działa wyposażenie pojazdu.

Rozkład jazdy:

  1. Ile szkół odwiedzili instruktorzy ZTM w roku szkolnym 2025/2026?
  2. Ilu najmłodszych pasażerów wzięło udział w lekcjach o Warszawskim Transporcie Publicznym?
  3. Co dzieci mogły zobaczyć w podstawionym pod szkołę autobusie elektrycznym?
Wychowanie komunikacyjne dla najmłodszych pasażerów WTP
Wychowanie komunikacyjne dla najmłodszych pasażerów / fot. WTP

Edukacja pasażerów od najmłodszych lat

Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie zakończył kolejny rok szkolny zajęć wychowania komunikacyjnego dla najmłodszych pasażerów Warszawskiego Transportu Publicznego. Przez cały kończący się rok szkolny kierowcy, dyżurni ruchu i instruktorzy z ZTM odwiedzali warszawskie podstawówki, aby opowiadać uczniom o zasadach korzystania z autobusów, tramwajów, metra i kolei w aglomeracji warszawskiej.

Ważną częścią zajęć był kontakt z prawdziwym pojazdem komunikacji miejskiej. Mali pasażerowie mogli dokładnie obejrzeć autobus elektryczny, usiąść w kabinie kierowcy, zobaczyć wyposażenie pojazdu i, co szczególnie ich interesowało, powciskać przyciski w kabinie.

„Dobre zachowania warto promować od dziecka, dlatego już od 9 lat – razem z Miejskimi Zakładami Autobusowymi – raz w tygodniu jeździmy do szkół podstawowych, aby najmłodszym pasażerom przybliżać zasady bezpiecznego korzystania z Warszawskiego Transportu Publicznego. To nasi wierni pasażerowie, którzy podróżują WTP bezpłatnie” – powiedziała Katarzyna Strzegowska, dyrektorka Zarządu Transportu Miejskiego.

W roku szkolnym 2025/2026 instruktorzy z ZTM odwiedzili 27 warszawskich i podwarszawskich szkół. Przeprowadzili tam 135 lekcji, w których wzięło udział 3375 dzieci.

Wychowanie komunikacyjne dla najmłodszych pasażerów WTP
Wychowanie komunikacyjne dla najmłodszych pasażerów / fot. WTP

Komunikacja miejska bez tajemnic

Podczas zajęć instruktorzy i pracownicy ZTM opowiadają uczniom szkół podstawowych warszawskiej aglomeracji o tym, co jeździ po Warszawie po ulicach, po szynach i pod ziemią. To praktyczne wprowadzenie do świata transportu publicznego, z którym dzieci mają kontakt jako pasażerowie WTP.

Uczniowie poznają zalety i ekologiczne aspekty Warszawskiego Transportu Publicznego. Dowiadują się, jak działają biletomaty i kasowniki, co można zobaczyć na wyświetlaczach w pojazdach i na przystankach oraz jakie informacje przekazują zapowiedzi głosowe. Instruktorzy wyjaśniają także, jak zbudowany jest autobus elektryczny, co oznaczają symbole wewnątrz pojazdu i czym jest komunikacyjny savoir-vivre.

„W trakcie zajęć uczniowie oglądają trzy krótkie filmy edukacyjne, a potem mówią o swoich wrażeniach i komunikacyjnych doświadczeniach. Następnie jest część praktyczna. Idziemy, wraz z małymi odkrywcami komunikacyjnych ciekawostek, do podstawionego pod szkołą autobusu, gdzie można zająć wygodnie miejsce na siedzeniu, obejrzeć wyposażenie pojazdu, a nawet powciskać guziki – to najbardziej lubiana przez dzieci część zajęć. A kierowcy z MZA cały czas cierpliwie odpowiadają na setki pytań i niestrudzenie pokazują, jak działa otwieranie drzwi czy oświetlenie autobusu” – wyjaśniła Katarzyna Strzegowska.

Takie zajęcia mają wymiar praktyczny. Dzieci uczą się, jak zachować się w autobusie, tramwaju, metrze czy pociągu, jak korzystać z przystanku, jak odczytywać informacje pasażerskie i dlaczego bezpieczeństwo w komunikacji miejskiej zależy także od zachowania pasażerów.

Kolejne lekcje od września

Wychowanie komunikacyjne prowadzone przez ZTM to nie tylko nauka zasad, ale także rozmowy, dyskusje i wspólna zabawa. Instruktorzy odpowiadają na pytania młodych pasażerów, rozwiewają ich wątpliwości i słuchają, co najbardziej interesuje dzieci podczas podróży komunikacją miejską.

Dzięki tym rozmowom lekcje o transporcie publicznym mogą być lepiej dopasowane do potrzeb najmłodszych pasażerów. Ma to szczególne znaczenie w szkołach, do których uczęszczają dzieci ze specjalnymi potrzebami. W takich przypadkach program warsztatów jest każdorazowo uzgadniany z nauczycielami i dopasowywany do możliwości oraz potrzeb uczniów.

Choć wakacje są już blisko, Zarząd Transportu Miejskiego zachęca dyrekcje i nauczycieli stołecznych placówek edukacyjnych do udziału w kolejnej edycji zajęć wychowania komunikacyjnego od jesieni. Informacje, w tym dokładne zasady zapisów, mają pojawić się na stronie ZTM.

Komentarze