Pierwsze autobusy Solarisy Urbino electric z pakietu „GZM 73” wyjechały na linie
25 czerwca 2026 r. pierwsze nowe autobusy elektryczne z pakietu 73 pojazdów Transport GZM rozpoczęły regularną obsługę linii komunikacji miejskiej.
Na trasę jako pierwszy wyjechał Solaris Urbino electric o numerze 3666, który zadebiutował na linii 129 obsługiwanej przez Przedsiębiorstwo Komunikacji Metropolitalnej Sp. z o.o. w Świerklańcu. To początek stopniowego wprowadzania do ruchu nowych elektrobusów marek Solaris i Irizar, które trafią do operatorów w Świerklańcu, Katowicach, Sosnowcu i Gliwicach. O tym zamówieniu pisaliśmy już wcześniej w TransInfo.pl.
Rozkład jazdy:
- Na której linii zadebiutował pierwszy nowy Solaris Urbino electric z pakietu GZM?
- Ile autobusów elektrycznych trafi łącznie do operatorów Transport GZM?
- Jak podzielono nowe elektrobusy między PKM Świerklaniec, PKM Katowice, PKM Sosnowiec i PKM Gliwice?
Start liniowy w PKM Świerklaniec
Pierwsze z 73 nowych autobusów elektrycznych zamówionych dla Transport GZM zaczęły wozić pasażerów. Debiut odbył się na linii 129, gdzie pojawił się pierwszy z nowych Solarisów Urbino electric o numerze 3666.
To ważny moment dla całego programu elektryfikacji komunikacji miejskiej w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Przez ostatnie tygodnie Przedsiębiorstwo Komunikacji Metropolitalnej Sp. z o.o. w Świerklańcu przygotowywało pojazdy do wyjazdu na trasy. Obejmowało to odbiory, prace techniczne, przygotowanie zaplecza i dopinanie procedur potrzebnych do regularnej obsługi pasażerów.
„Dzieje się! Pierwsze z 73 nowych autobusów elektrycznych wyjeżdżają na trasy!” – poinformował Transport GZM. – „Już dziś na linii 129 swój debiut zalicza pierwszy z nowiutkich Solarisów nr 3666” – dodano w komunikacie Transport GZM.
Nowe elektrobusy mają stopniowo pojawiać się na kolejnych liniach. Nie jest to więc jednorazowa prezentacja taboru, ale początek liniowego wdrażania pojazdów do codziennej komunikacji miejskiej.
73 elektrobusy dla czterech operatorów
Cały metropolitalny pakiet obejmuje 73 autobusy elektryczne oraz infrastrukturę ładowania. Pojazdy trafią do przewoźników obsługujących transport publiczny w Katowicach, Gliwicach, Sosnowcu i Świerklańcu. Wartość projektu to ponad 300 mln zł brutto, a dofinansowanie sięga około 96%. Finansowanie pochodzi ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności oraz budżetu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
W pakiecie jest 39 autobusów 12-metrowych oraz 34 autobusy przegubowe, 18-metrowe. Infrastruktura obejmuje montaż 45 nowoczesnych ładowarek w zajezdniach przewoźników.
Największym beneficjentem projektu jest Przedsiębiorstwo Komunikacji Metropolitalnej Sp. z o.o. w Świerklańcu, które otrzyma łącznie 49 pojazdów. W tym pakiecie znajduje się 31 autobusów 12-metrowych i 18 autobusów przegubowych. Na terenie zajezdni PKM Świerklaniec montowanych jest 30 nowych ładowarek, które mają obsłużyć największą część nowej floty.
Solaris dla Świerklańca, Irizar dla czterech PKM-ów
Podział marek i modeli wygląda następująco. Do PKM Świerklaniec trafią 42 autobusy Solaris Urbino electric, w tym 24 Solaris Urbino 12 electric oraz 18 Solaris Urbino 18 electric. To właśnie z tej puli pochodzi pierwszy liniowy pojazd, czyli Solaris Urbino electric nr 3666, który rozpoczął kursowanie na linii 129. Dane o podziale wcześniejszego pakietu GZM potwierdzają, że największy zestaw elektrobusów, obejmujący 42 pojazdy Solaris Urbino electric i 7 autobusów Irizar ie bus 12, trafi do PKM Świerklaniec.
Drugą część projektu stanowią autobusy Irizar ie bus. Łącznie do zajezdni operatorów trafiło już 31 pojazdów marki Irizar. Z tej puli 9 autobusów otrzyma Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej Katowice Sp. z o.o., 8 autobusów trafi do Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej Sp. z o.o. w Sosnowcu, 7 autobusów zasili Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej Sp. z o.o. w Gliwicach, a kolejne 7 autobusów Irizar ie bus 12 trafi do PKM Świerklaniec.
W praktyce oznacza to, że PKM Świerklaniec dostaje największy i najbardziej zróżnicowany pakiet: Solaris Urbino 12 electric, Solaris Urbino 18 electric oraz Irizar ie bus 12. Pozostali operatorzy, czyli PKM Katowice, PKM Sosnowiec i PKM Gliwice, otrzymają pojazdy marki Irizar.
Komfort dla pasażerów
Nowe „metroelektryki”, jak określa je Transport GZM, mają poprawić komfort podróży pasażerów i ograniczyć emisję w regionie. Pojazdy są w pełni klimatyzowane, cichsze od autobusów spalinowych i dostosowane do potrzeb różnych grup użytkowników komunikacji miejskiej.
Na pokładzie znalazły się nowoczesne systemy informacji pasażerskiej, rozwiązania poprawiające dostępność dla osób z niepełnosprawnościami oraz pętle indukcyjne dla osób korzystających z aparatów słuchowych. W autobusach przewidziano też wygodne wnętrze i wyposażenie odpowiadające standardom nowego taboru miejskiego.
„Nowe metroelektryki to ogromny krok w stronę ograniczenia emisji i zwiększenia komfortu podróżowania. Pojazdy są w pełni klimatyzowane, ciche i dostosowane do potrzeb każdego pasażera – zapewniają pełną dostępność, wygodne wnętrze, nowoczesną informację pasażerską oraz pętle indukcyjne dla osób korzystających z aparatów słuchowych” – podkreślił Transport GZM.
Dla pasażerów najważniejsza będzie jednak codzienna dostępność tych pojazdów na liniach. Start na linii 129 pokazuje, że proces przechodzi z etapu odbiorów i prezentacji do regularnej eksploatacji.
Irizary czekają na debiut
Oprócz autobusów Solaris, do zajezdni operatorów dotarło już 31 pojazdów marki Irizar. Obecnie trwają ostatnie przygotowania przed ich wyjazdem na regularne trasy. To będzie debiut hiszpańskiej marki w sieci Transport GZM. Wcześniejsze odbiory techniczne obejmowały pojazdy przeznaczone dla czterech operatorów: PKM Katowice, PKM Gliwice, PKM Sosnowiec i PKM Świerklaniec.
„A to dopiero początek! Oprócz autobusów marki Solaris, do zajezdni naszych operatorów dotarło już 31 nowoczesnych pojazdów marki Irizar. Trwają ostatnie przygotowania, więc już wkrótce i je spotkacie na swoich codziennych trasach” – zapowiedział Transport GZM.
Dzięki temu w kolejnych tygodniach pasażerowie mają spotkać nowe elektrobusy w różnych częściach GZM. Będzie to jeden z większych etapów wymiany taboru w regionie, obejmujący zarówno krótsze autobusy 12-metrowe, jak i pojazdy przegubowe na linie o większych potokach pasażerskich.
Elektryfikacja taboru GZM
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia od kilku lat wspiera operatorów w unowocześnianiu floty autobusowej. Wcześniej w sieci pojawiły się m.in. autobusy elektryczne, hybrydowe i wodorowe. GZM podawała, że już wcześniej pasażerowie korzystali z 22 autobusów hybrydowych i 8 elektrycznych zakupionych dla PKM Sosnowiec, 8 elektrycznych dla PKM Katowice, 28 elektrycznych i 32 hybrydowych w PKM Gliwice oraz 8 elektrycznych w PKM Świerklaniec.
Nowy pakiet 73 elektrobusów jest więc kolejnym etapem tej polityki, ale też jednym z największych pojedynczych wzmocnień floty zeroemisyjnej w regionie. Po zakończeniu wdrożenia pojazdy mają poprawić jakość codziennych przejazdów i zmniejszyć emisję spalin w miastach obsługiwanych przez Transport GZM.
W uroczystości przekazania autobusów w PKM Świerklaniec uczestniczył Igor Śmietański, wiceprzewodniczący zarządu GZM. Pierwsze symboliczne kluczyki przekazane kierowcom rozpoczęły proces stopniowego wprowadzania nowego taboru do regularnej obsługi linii komunikacyjnych.
Komentarze