Pierwsze krótkie Mercedesy eCitaro już w MPK Wrocław. Plus umowa na kolejne. Cel: 61 ebusów
23 czerwca 2026 r. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne we Wrocławiu zaprezentowało pierwsze autobusy elektryczne Mercedes-Benz eCitaro zamówione w 2025 r.
Tego samego dnia podpisało umowę z Daimler Buses Polska na dostawę kolejnych 20 pojazdów tej marki. Nowe elektrobusy będą elementem największego w historii miasta programu inwestycji w transport publiczny, którego łączna wartość sięga 3 mld zł. Pierwsza partia eCitaro po testach ma obsługiwać m.in. linie lotniskowe 106 i 126. O ostatnim przetargu MPK na zakup autobusów elektrycznych dla Wrocławia pisaliśmy już wcześniej w TransInfo.pl.
Rozkład jazdy:
- Ile autobusów Mercedes-Benz eCitaro zamówiło MPK Wrocław w 2025 roku?
- Jakie linie mają obsługiwać nowe elektrobusy?
- Ile autobusów elektrycznych ma liczyć flota Wrocławia po zakończeniu dostaw?
Pierwsze eCitaro już we Wrocławiu
Do Wrocławia dotarły pierwsze autobusy elektryczne Mercedes-Benz eCitaro zamówione przez MPK Wrocław w 2025 r. Pojazdy zostały zaprezentowane 23 czerwca 2026 r. na terenie wrocławskiego lotniska. Lokalizacja nie była przypadkowa, bo nowe autobusy mają obsługiwać połączenia z portem lotniczym – przede wszystkim linie 106 i 126.
Odbiór pojazdów zbiegł się z podpisaniem kolejnej umowy z Daimler Buses Polska. Tym samym wrocławski przewoźnik jednocześnie rozpoczął wdrażanie pierwszej partii elektrobusów tej marki i zakontraktował następny etap elektryfikacji floty.
„Jeszcze rok temu podpisywaliśmy umowę na zakup 21 autobusów elektrycznych. Dziś odbieramy pierwsze pojazdy, a jednocześnie zamawiamy kolejne 20. To najlepszy dowód na to, że transformacja wrocławskiej komunikacji miejskiej nie jest planem na przyszłość, ale procesem, który dzieje się tu i teraz” – powiedział Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.
Umowa z lipca 2025 r. obejmowała zakup 21 autobusów elektrycznych Mercedes-Benz eCitaro wraz z infrastrukturą ładowania oraz szkoleniami dla kierowców i pracowników technicznych. Wartość inwestycji przekroczyła 87 mln zł, z czego ponad 78 mln zł stanowiło dofinansowanie pozyskane z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.
Bezpieczeństwo, AED i linie lotniskowe
Nowe Mercedes-Benz eCitaro mają być wyposażone w zaawansowane systemy bezpieczeństwa. Producent wskazuje m.in. radar monitorujący przestrzeń przed pojazdem, automatyczne hamowanie awaryjne, system wykrywania pieszych i rowerzystów oraz systemy ostrzegania przy zmianie pasa ruchu.
„Mercedes eCitaro należy do najbardziej zaawansowanych autobusów miejskich pod tym względem. Systemy wspomagania obejmują m.in.: radar monitorujący przestrzeń przed pojazdem, automatyczne hamowanie awaryjne, system wykrywania pieszych i rowerzystów, systemy ostrzegania przy zmianie pasa ruchu” – wymieniła Mirosława Rudzka, prezes zarządu Daimler Buses Polska.
Każdy z nowych autobusów ma być również wyposażony w defibrylator AED. To rozwiązanie coraz częściej pojawia się w dyskusji o bezpieczeństwie w transporcie publicznym, szczególnie w dużych miastach, gdzie pojazdy komunikacji miejskiej obsługują codziennie setki tysięcy pasażerów.
Po zakończeniu niezbędnych testów autobusy będą sukcesywnie włączane do ruchu liniowego. Ich pierwszym ważnym zadaniem ma być obsługa tras prowadzących na wrocławskie lotnisko, co dobrze wpisuje się w potrzebę zapewnienia komfortowego, niskopodłogowego i bezemisyjnego dojazdu do portu lotniczego.
Kolejna umowa: 5 plus 15 eCitaro
Równolegle MPK Wrocław zakończyło kolejny etap zakupowy. W kwietniu 2026 r. przewoźnik rozstrzygnął przetarg na dostawę następnych autobusów zeroemisyjnych. Postępowanie wygrała Daimler Buses Polska, a podpisana 23 czerwca umowa obejmuje dostawę pięciu przegubowych Mercedes-Benz eCitaro w zamówieniu podstawowym oraz prawo opcji na kolejnych piętnaście.
„Rzadko zdarza się, aby w dniu odbioru pierwszych pojazdów podpisywać jednocześnie umowę na kolejne. To pokazuje skalę i tempo zmian, jakie zachodzą dziś we wrocławskim MPK. Konsekwentnie budujemy flotę, która będzie odpowiadała potrzebom miasta przez najbliższe lata” – powiedział Witold Woźny, prezes MPK Wrocław.
Nowa umowa ma wartość ponad 91 mln zł. Obejmuje nie tylko autobusy, ale także infrastrukturę ładowania. W jej ramach powstanie system wolnego ładowania dla 11 autobusów na terenie zajezdni przy ul. Obornickiej, cztery ładowarki mobilne plug-in oraz stanowisko szybkiego ładowania pantografowego na pętli Nowy Dwór przy ul. Rogowskiej.
Kolejne 20 autobusów Mercedes-Benz eCitaro z najnowszego zamówienia ma pojawić się na ulicach Wrocławia wiosną 2028 r.
Elektryfikacja floty autobusowej
Obecnie po Wrocławiu kursuje 13 przegubowych autobusów Mercedes-Benz eCitaro. Po zakończeniu dostaw zakontraktowanych i zamawianych pojazdów flota tej marki ma wzrosnąć do 41 autobusów elektrycznych. Równolegle do miasta trafiają także Solaris Urbino 12 electric – pierwszy z siedmiu zamówionych pojazdów tej marki został już przywitany przez przewoźnika.
Po zakończeniu wszystkich dostaw Wrocław ma dysponować łącznie 61 autobusami elektrycznymi, w tym 41 Mercedesami eCitaro i 7 Solarisami Urbino 12 electric, obok już użytkowanych pojazdów zeroemisyjnych.
Zakup elektrobusów jest częścią dużego programu modernizacji transportu publicznego. Od 2019 r. Wrocław realizuje inwestycje obejmujące zakup i remonty tramwajów oraz wymianę floty autobusowej. Łączna wartość tego programu sięga 3 mld zł.
W samym obszarze taboru autobusowego MPK Wrocław przeznaczyło od początku programu ponad 1,6 mld zł. Po realizacji wszystkich dostaw po ulicach miasta ma kursować 448 nowych i nowoczesnych autobusów.
Równolegle tramwaje
Wrocław prowadzi także modernizację taboru szynowego. Od 2019 r. wartość kontraktów tramwajowych przekroczyła 1,2 mld zł. Za tę kwotę miasto kupuje niskopodłogowe tramwaje i prowadzi kapitalne remonty pojazdów, które już wcześniej obsługiwały pasażerów.
To istotne, bo elektryfikacja autobusów nie jest osobnym projektem, ale częścią szerszej zmiany w transporcie publicznym. Miasto jednocześnie inwestuje w tramwaje, autobusy, infrastrukturę ładowania oraz zaplecze techniczne, co ma przełożyć się na większy komfort podróży i niższą emisję w komunikacji miejskiej.
Dla indywidualnych czytelników za 15 zł rocznie, a dla firm od 99 zł rocznie! Sprawdź naszą ofertę:
-
Subskrypcja na 12 m-cy
1 adres e-mail – prywatny15.00 zł przez 1 rok -
Subskrypcja biznes na 12 m-cy
1 adres e-mail – firmowy99.00 zł przez 1 rok -
Subskrypcja biznes na 12 m-cy
do 5 firmowych adresów e-mail495.00 zł przez 1 rok -
Subskrypcja biznes na 12 m-cy
do 10 adresów e-mail990.00 zł przez 1 rok -
Subskrypcja biznes na 12 m-cy
bez żadnych limitów!1,990.00 zł przez 1 rok
Komentarze