Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Po wypadku w Białośliwiu PKP PLK chcą udrożnić jeden tor. Ruch między Piłą a Bydgoszczą nadal wstrzymany

inforail
26.06.2026 09:30
0 Komentarzy

Po czwartkowym zderzeniu dwóch pociągów na stacji w Białośliwiu w powiecie pilskim służby techniczne PKP PLK pracują nad przywróceniem przejezdności trasy Piła – Bydgoszcz.

Jak przekazała spółka, w piątek późnym popołudniem lub wczesnym wieczorem możliwe jest udrożnienie jednego toru. Ruch ma zostać przywrócony z ograniczoną prędkością, wynoszącą około 50 km/h. O wypadku pisaliśmy w InfoRail.pl.

Rozkład jazdy:

  1. Kiedy PKP PLK planują przywrócić ruch na jednym torze linii Piła – Bydgoszcz po wypadku w Białośliwiu?
  2. Jakie prace muszą zostać wykonane, aby usunąć skutki zderzenia pociągów i przywrócić ruch kolejowy?
  3. Ilu pasażerów zostało poszkodowanych w wyniku czwartkowego zderzenia pociągów w Białośliwiu?
Zderzenie pociągów w Białośliwiu
Zderzenie pociągów w Białośliwiu/foto: PSP

Zderzenie dwóch pociągów na stacji Białośliwie

Do wypadku doszło w czwartek po godzinie 18 na stacji w Białośliwiu. Dwa pociągi jadące w tym samym kierunku zderzyły się bocznie.

W wyniku zdarzenia część wagonów wykoleiła się. Uszkodzona została również infrastruktura kolejowa, w tym m.in. rozjazd.

Po wypadku ruch pociągów na fragmencie trasy kolejowej między Piłą a Bydgoszczą został całkowicie wstrzymany.

Oględziny zakończyły się nad ranem

Bartosz Pietrzykowski z zespołu prasowego PKP PLK przekazał, że śledczy zakończyli oględziny miejsca wypadku około godziny 3 w nocy.

Dopiero po zakończeniu tych czynności służby techniczne mogły rozpocząć prace przy udrażnianiu torowiska.

Do tego czasu kolejarze nie mogli prowadzić działań związanych z usuwaniem skutków wykolejenia.

Potrzebny specjalistyczny dźwig

W wyniku wypadku wykoleiły się trzy wagony pociągu PKP Intercity oraz człon składu Polregio.

Służby techniczne chcą w pierwszej kolejności ustawić na torach trzy wagony PKP Intercity i naprawić tor, po którym jechały. Jeden z wagonów kolejarze spróbują wkoleić przy użyciu sprzętu ratowniczego znajdującego się już na miejscu zdarzenia.

Do usunięcia dwóch pozostałych wagonów PKP Intercity potrzebny będzie jednak specjalistyczny dźwig należący do firmy zewnętrznej.

Najpierw jeden tor, potem skład Polregio

PKP PLK zakłada, że najpierw uda się przywrócić przejezdność jednego toru.

Chcemy przywrócić ruch na jednym torze – jeszcze z ograniczoną prędkością około 50 km/h. Moglibyśmy to zrobić w piątek późnym popołudniem lub wczesnym wieczorem – ocenił Bartosz Pietrzykowski.

Dopiero po udrożnieniu jednego toru służby PKP PLK zajmą się usuwaniem składu Polregio, który również częściowo wykoleił się w wyniku zderzenia.

Upały mogą wydłużyć naprawę

PKP PLK zaznacza, że naprawa uszkodzonej infrastruktury może potrwać dłużej ze względów technologicznych.

Wpływ na tempo prac mogą mieć prognozowane wysokie temperatury. Upały mogą utrudniać prowadzenie niektórych robót przy torach i rozjazdach.

Jedenaście osób poszkodowanych

W czwartek późnym wieczorem rzecznik wielkopolskiej Państwowej Straży Pożarnej asp. Martin Halasz poinformował, że w wyniku wypadku poszkodowanych zostało 11 osób.

Troje pasażerów trafiło do szpitala.

Łącznie oboma pociągami podróżowało około 200 osób.

Trwa usuwanie skutków wypadku

Na miejscu nadal prowadzone są działania techniczne związane z usuwaniem wykolejonych wagonów i naprawą infrastruktury kolejowej.

Przyczyny oraz dokładne okoliczności bocznego zderzenia dwóch pociągów będą wyjaśniane przez odpowiednie służby i komisję badającą zdarzenia kolejowe.

Komentarze