ZTM Rzeszów ogłosi przetarg na 20 autobusów. Jeszcze w listopadzie
Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie poinformował, że w listopadzie planowo ma zostać ogłoszony przetarg na dostawę 20 szt. taboru autobusowego .
Zamówienie ma zostać udzielane w trybie przetargu nieograniczonego.
Rzeszowski budżet
Zakładany przez ZTM Rzeszów budżet na kolejne zakupy elektrobusów to 31.365.919,14 PLN netto / 38.580.080 PLN brutto, co daje wartość jednostkową pojazdu na poziomie 1.568.295,90 PLN netto.
Przypomnijmy, że zakup aż 60 kolejnych autobusów elektrycznych zapowiedział w 2020 r. ówczesny prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc. Władze miasta myślały wówczas także o zakupie autobusów wodorowych
Obecnie w swojej flocie Rzeszów ma 10 autobusów zasilanych energią elektryczną. To Solarisy Urbino 12, które za 30,2 mln zł miasto kupiło w 2017 roku. Za tę kwotę dostawca pojazdów wybudował także stacje ich ładowania przy dworcu głównym PKP. Rzeszów ma także 128 autobusów zasilanych ekologicznym, sprężonym gazem ziemnym CNG, w tym najnowsze autobusy marki Autosan z kontraktu na 60 szt. zrealizowanego w latach 2020/2021.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Nie tylko autobusy
Dzięki unijnej dotacji z Funduszy Europejskich w ramach Programu Polska Wschodnia. mieszkańcy Rzeszowa nie tylko jeżdżą nowoczesnymi autobusami, ale także korzystają z blisko 140 nowych i wyremontowanych przystanków, na których wymieniono wiaty i ławki. Ponadto zatoki autobusowe dostosowano do potrzeb osób z ograniczoną mobilnością.
W ramach inwestycji powstał też Dworzec Komunikacji Lokalnej. Budynek jest nowoczesny, dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i ekologiczny. Energia pochodzi z paneli fotowoltaicznych. Zastosowano też innowacyjne rozwiązanie fasady wentylowanej. Podróżni na bieżąco otrzymują na tablicach informacyjnych powiadomienia o ewentualnych zmianach w rozkładzie. Komfort podróży zwiększa też klimatyzacja, która dostosowuje się do zmian temperatury powietrza. Przy dworcu, który obsługuje linie autobusowe międzynarodowe, dalekobieżne i regionalne, powstał parking typu Kiss&Ride. Rozwinięto też elektroniczny system sterowania ruchem w mieście dzięki rozbudowie Rzeszowskiego Inteligentnego Systemu Transportowego.
Wybudowano też nowe ścieżki rowerowe i chodniki, które razem z rozwojem systemu transportu publicznego tworzą tak zwane łańcuchy ekomobilności. Do potrzeb komunikacji miejskiej dostosowano też już istniejącą infrastrukturę ulic. Przebudowano sześć skrzyżowań i ponad kilometr jezdni. Całkowita wartość projektu to 211,1 miliona złotych, z czego 141,2 miliona złotych stanowią środki z Programu Polska Wschodnia.