Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

ZTM Lublin domawia systemy antybakteryjne do autobusów szkolnych

infobus
22.11.2021 13:00
Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie wybrał już dostawcę, od którego kupi urządzenia do neutralizacji patogenów chorobotwórczych (wirusów- w tym SARS CoV2, grzybów, bakterii itp.) dla 250 pojazdów komunikacji miejskiej tj.  autobusów i trolejbusów. To firma In-Lab.

Teraz Zarząd idą o krok dalej i chcą nabyć podobne urządzenia, ale tym razem do autobusów szkolnych. Chodzi o 28 urządzeń, które trafią do ZTM najpóźniej do 15 grudnia.

DROGA INWESTYCJA

Do zamawiającego wpłynęła oferta od jednego wykonawcy: TS-THERM DISTRIBUTION Kamil Grabczuk, który za dostawę i montaż urządzeń zaproponował cenę 350 550,00 PLN brutto. To trzykrotnie więcej niż ma przygotowane ZTM. Lubelski organizator przewozów dysponuje na to zadanie kwotą 112 000,00 PLN brutto.

Przy tak dużej różnicy trudno oczekiwać, że ZTM zaakceptuje ofertę wykonawcy. Z drugiej zaś strony, jest to kolejne postępowanie, w którym urzędnicy próbują znaleźć dostawcę urządzeń dla autobusów szkolnych. Poprzednim razem nie było oferentów. Czekamy zatem na ostateczne rozstrzygnięcia.

ZADANIA DLA WYKONAWCY

Zakres zamówienia obejmuje zakup i dostawę urządzeń  do neutralizacji patogenów  chorobotwórczych wraz z ich rozmieszczeniem i montażem w 28 busach szkolnych. Urządzenia pojawią się w pojazdach: Renault Trafic, Volkswagen Crafter, Volkswagen Transporter T5.

Ponadto, zamówienie obejmuje także:

  • dostarczenie dokumentacji (w języku polskim lub przetłumaczonej na język polski),
  • dostawę miernika do pomiaru obecności ozonu,
  • dostawę miernika do pomiaru promieniowania UV-C,
  • naklejki ostrzegawcze, którymi wykonawca oznaczy miejsca montażu promienników. Naklejki mają ostrzegać przed pracą przy włączonym urządzeniu i promieniowaniu UV-C.

CHARAKTERYSTYKA URZĄDZEŃ

Urządzenia mają być podobne do tych przeznaczonych dla pojazdów kursujących w ramach komunikacji miejskiej. ZTM wymaga dostawy i montażu urządzeń, w którym elementem biobójczym będą promienniki UV-C z osłoną wykonaną ze specjalnego szkła zabezpieczającego przed powstawaniem ozonu podczas promieniowania np. specjalnego szkła TUV, eliminującego powstawanie ozonu lub diodowe nie powodujące powstawania ozonu podczas ich pracy. Urządzenia muszą posiadać budowę modułową. Oddziaływanie biobójcze urządzenia musi być realizowane poprzez  wykorzystanie dezynfekcji przepływowej, która polega na naświetlaniu promieniami UV-C powietrza przepływającego przez wnętrze lampy. Dzięki stymulowanej cyrkulacji, powietrze pobrane z wnętrza pojazdu, przechodząc przez komorę dezynfekcyjną zostaje naświetlone i oczyszczone, a następnie wyparte do pomieszczenia. Promienie UV-C nie mogą wydostawać się na zewnątrz. Każde urządzenie musi być oznakowane certyfikatem CE w celu potwierdzenia spełnienia europejskich wymagań dotyczących dopuszczenia urządzenia do obrotu na terytorium Unii Europejskiej.