Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

ZMPD: Szkoły powinny przygotowywać kierowców

infobus
17.02.2016 17:29

Brak nauczania w zawodzie kierowca-mechanik, złe i drogieszkolenie przyszłych kierowców podczas komercyjnych kursów, a takżenieprecyzyjne przepisy prawne, brak zrozumienia polityków oraz źle wydawanepieniądze publiczne ? to największe bariery utrudniające edukację kierowcówzawodowych w polskim systemie oświaty.

Na ten temat podczas zorganizowanejprzez Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych konferencji, któraodbyła się w środę, 17 lutego, w Warszawie rozmawiali posłowie, przedstawicieleMinisterstwa Edukacji, a także starostowie, dyrektorzy szkół oraz przewoźnicydrogowi.

Przewoźnicy podkreślali konieczność natychmiastowych działańze strony Ministerstwa Edukacji Narodowej, dzięki którym będzie możliwerozpoczęcie już od 1 września 2016 r. nauczania w szkołach ponadgimnazjalnychzawodu kierowca-mechanik. Przedsiębiorcy zwracali uwagę, że konieczne jestprzede wszystkim szkolenie na prawo jazdy kat. C oraz C+E.

Adam Byglewski, wiceprezes Zrzeszenia MiędzynarodowychPrzewoźników Drogowych przypomniał, że dziś, by zdobyć uprawnienia na kierowanieciężarówką, młodzi ludzie muszą ponosić ogromne koszty finansowe podczaskomercyjnych kursów. Nauka zawodu, która odbywa się na szkoleniach pozasystemem edukacji, to wydatek rzędu 10 tys. zł. ? Wyrzucenie swego czasu zawodukierowcy ze szkół bardzo obniżyło jego rangę; dziś nikt nie jest odpowiedzialnyza promocję tego zawodu oraz promocję nauki w przygotowujących do tego zadaniaklasach. To wszystko powoduje, że brakuje dopływu nowych kadr do naszej branży? powiedział Adam Byglewski. Jak poważny jest to problem niech świadczy fakt,iż firmy transportowe są w stanie zatrudnić dziś ?od ręki? 20 tysięcykierowców.

Wiceprezes ZMPD podkreślił rolę Zrzeszenia w dążeniu doprzywrócenia zawodu kierowcy na listę MEN. Choć wreszcie pojawiło sięrozporządzenie przywracające zawód kierowcy do szkół, to jednak ciągle nie mapodstawy programowej, co stawia pod dużym znakiem zapytania możliwośćrozpoczęcia od 1 września 2016 r. kształcenia w tym zawodzie.

Szkolenie kierowców poza systemem edukacji jest ostro krytykowaneprzez pracodawców, którzy nie są, łagodnie mówiąc, zadowoleni z poziomuwykształcenia młodych ludzi. Wielu z przedsiębiorców podkreślało fakt, iżosoby, które zdobyły prawo jazdy kat. C oraz C+E na komercyjnych kursach sądopiero aspirantami do bycia zawodowymi kierowcami. Brakuje im bowiemniezbędnej praktyki, a przede wszystkim są po prostu niedouczeni, na co zwróciłuwagę m.in. Euzebiusz Gawrysiuk z ZMPD. ? Duży wpływ na taką sytuację ma wolnyrynek, w którym dominuje kryterium najniższej ceny. To prowadzi do fikcji wszkoleniach. Co z tego, że młody człowiek zdobył uprawnienia, skoro brak mupraktycznych umiejętności? Nikt nie powierzy takiej osobie przewozu towaru,często o wartości wielu dziesiątek tysięcy euro, nie mówiąc już o niebezpieczeństwieuszkodzenia niezwykle drogiej ciężarówki ? powiedział Gawrysiuk. Zadeklarowałon jednocześnie szeroko pojętą współpracę ZMPD z administracją publiczną m.in.w dostępie do infrastruktury, pomocy w szkoleniach czy też przy tworzeniupodstawy programowej.

? Zrobimy wszystko, by Państwu pomóc ? zadeklarował posełBogdan Rzońca, zastępca przewodniczącego Komisji Infrastruktury. ? Nie możemytracić czasu na zbędną dyskusję, chcemy jak najszybciej rozwiązać gnębiącebranżę problemy. W edukacji są pieniądze; dziśpowinniśmy stworzyć prawną płaszczyznę, by stworzyć odpowiednie warunkido nauki kierowców w szkołach.

Jadwiga Parada, doradca ministra edukacji zapewniła o tym,że resort pracuje w bardzo szybkim tempie, by od września młodzi ludzie moglirozpocząć naukę w szkołach w zawodzie kierowcy-mechanika. Zasugerowała przy tymrozwiązanie polegające na tym, że pracodawcy będą partycypować w kształceniupraktycznym. ? Taka deklaracja byłaby dla nas dużym wsparciem ? powiedziałaJadwiga Parada.

W dyskusji wzięli także udział przedstawiciele samorządów iszkół, oczekujący od rządzących ułatwień w zakładaniu klas, w których będą sięszkolili przyszli kierowcy.