Zmierzch Wystawy Komunikacji Miejskiej w Łodzi
W tym roku już niewiele firm dało się namówić na wykupienie przestrzeni wystawienniczej podczas majowej IX Wystawy Komunikacji Miejskiej w Łodzi, która jeszcze dwa lata temu wyznaczała rytm imprez komunikacji miejskiej w Polsce. Bezpośrednim powodem zeszłorocznej regionalizacji tej imprezy, a w konsekwencji – upadku w tym roku, była podjęta w kwietniu 2003 r. decyzja Walnego Zgromadzenia Członków IGKM o przeniesieniu konferencji branżowych do Kielc, gdzie równolegle miały odbywać się komunikacyjne targi. I tak też się stało. Głównym powodem tej „przeprowadzki” była tańsza i znacznie większa powierzchnia wystawiennicza oferowana przez Targi Kielce oraz lepsze zaplecze konferencyjne zapewnione przez Centrum Biznesu Exbud. W tej sytuacji większość przedstawicieli polskich przedsiębiorstw komunikacji miejskiej wybrało się do Kielc, gdzie automatycznie przenieśli się również wszyscy najważniejsi wystawcy w tym segmencie rynku. Natomiast w Łodzi, w 2003 r. wystawiło się 46 firm, które albo odczuwały potrzebę lojalności wobec ich głównego klienta – MPK Łódź, albo obecnie bardzo aktywnie poszukują nowych klientów na rynku i zaryzykowały obecność na dwóch identycznych tematycznie targach w przeciągu jednego miesiąca. W tym roku branżowi wystawcy, mając w pamięci zeszłoroczną pustkę w łódzkiej hali Expo, nie zaryzykowali pojawienia się w Łodzi. Dodatkowo rangę imprezy obniżyło wycofanie się MPK Łódź (jednego ze współtwórców Wystawy) z jej współorganizowania – łódzki przewoźnik ograniczył się tylko do zaprezentowania oferty swojej spółki – Zakładu Torów i Sieci.
Tegorocznej Wystawie już po raz drugi towarzyszyło Forum Transportu Publicznego zorganizowane przez Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji Rzeczypospolitej Polskiej. Wiodącym tematem były prawne, organizacyjne i techniczne aspekty integracji transportu zbiorowego w regionach.
Złote Koła Komunikacji Miejskiej
Wobec bardzo nikłego zainteresowania ze strony sektora komunikacji publicznej, Międzynarodowe Targi Łódzkie próbowały ratować IX Wystawę KM połączeniem jej z Salonem Sprzętu i Usług Motoryzacyjnych, czyli pokazem wszystkiego, co ma związek z motoryzacją. I właśnie taka otwarta formuła imprezy będzie przyświecała kolejnym edycjom łódzkich targów. Czyli od bardzo specjalistycznej Wystawy przeobraża się w kolejny, regionalny salon motoryzacyjny.
Podczas łódzkiej imprezy wszyscy wystawcy (wśród których przeważali wydawcy czasopism komunikacyjnych i motoryzacyjnych) zmieścili się na trzech rzędach stanowisk ustawionych w jednej hali, gdzie towarzyszył im używany autobus miejski klasy mini Cacciamali Grifone, którego zaprezentowała słupska Kapena. Na zewnątrz pojawił się drugi autobus – Jelcz M101I z dodatkowymi trzecimi drzwiami na zwisie tylnym. Dwa tego typu pojazdy trafiły w tym roku do Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Tarnowie. W tej sytuacji jury konkursu o „Złote Koła Komunikacji Miejskiej” w składzie: Jan Boryczka ( SITK) , Jan Raczyński (Autobusy TEST), Zbigniew Rusak (Autobusy TEST), Ryszard Wołoszyn (Autobusy TEST) i Grzegorz Mokrzycki ( SITK), miało ułatwione zadanie. Decyzją tego grona nagrodę „Złote Koła” otrzymał Zakład Aparatury Elektrycznej WOLTAN za układ sterowania napędu głównego z falownikiem i silnikami prądu przemiennego 9 AC do tramwaju typu 105 N. Ponadto jury przyznało wyróżnienia dla firmy TAPS za
fotel pasażerski do autobusów i minibusów „Sprint” oraz dla Polskich Autobusów za autobus Jelcz M101I „Salus”. Gdyby ktoś chciał, tutaj można zapoznać się regulaminem konkursu.
Łodzi przegrane drugie głosowanie
W kwietniu br. podczas Walnego Zgromadzenia Członków IGKM przyjęto program działań na rok 2004 oraz ponownie poddano pod głosowanie miejsca konferencji Izby. Otóż zeszłoroczna uchwała IGKM wprowadziła następujący porządek – Konferencje IGKM będą organizowane co dwa lata, naprzemiennie ze Zjazdem. Uchwała również precyzowała, że w 2003 r. Konferencja odbędzie się w Kielcach, a XXX Zjazd – w Poznaniu. Natomiast nie określała, gdzie ma odbyć się kolejna edycja Konferencji po 2003 r. I dlatego podczas kwietniowego Zgromadzenia Izby, prezes MPK Kielce – Grzegorz Słoń – zgłosił tutaj (wspólnie z Targami Kielce) kandydaturę Kielc, a prezes MPK Łódź – Krzysztof Wąsowicz (wspólnie z MTŁ Łódź) – kandydaturę Łodzi. W głosowaniu nad tymi propozycjami wzięło udział 66 członków. Za kieleckimi targami Transexpo było 38 osób, natomiast za łódzką Wystawą Komunikacji – 21. Od głosu wstrzymało się 7 osób. Oznacza to, że Konferencja IGKM w roku 2005 odbędzie się (podobnie jak w 2003 r.) – w Kielcach. Niewątpliwie fakt ten należy uznać za spory sukces Targów Kielce, które w tak krótkim okresie czasu zdołały przekonać do siebie wiele osób z branży. Przy okazji przypominamy, że we wrześniu, podczas II kieleckich Targów TransExpo, IGKM zorganizuje seminarium techniczne pod hasłem – „Technika w lokalnym transporcie zbiorowym", które składać będzie się z trzech bloków tematycznych: autobusowego, tramwajowego i systemów pobierania opłat.
Natomiast organizator jubileuszowej X Wystawy Komunikacji Miejskiej w Łodzi zaprasza w przyszłym roku w terminie od 5 maja do 5 lipca (informacja za http://www.mtl.lodz.pl). Zdaje się, że będą to najdłuższe targi motoryzacyjne w Europie…