Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Zmiany w ustawie o transporcie drogowym

infobus
13.07.2005 18:07

15 czerwca br. sejmowa Komisja Infrastruktury obradowała nad sprawozdaniem podkomisji stałej ds. transportu o komisyjnym projekcie ustawy o transporcie drogowym. Przedstawiamy najciekawsze fragmenty z tego spotkania dotyczące ustalenia wysokości kary pieniężnej za wykonywanie transportu drogowego osób przez posiadających odpowiednie zezwolenie z rozkładem jazdy (wniosek PIGTSiS) oraz przywrócenia trójstopniowej odznaki "Wzorowy kierowca" (wniosek ZZKRP). W posiedzeniu udział wzięli m.in. przedstawiciele: Ministerstwa Infrastruktury z podsekretarzem stanu Ryszardem Krystkiem, Ministerstwa Finansów, Inspekcji Transportu Drogowego z głównym inspektorem Sewerynem Kaczmarkiem, Związku Międzynarodowych Przewoźników Drogowych, Polskiej Izby Gospodarczej Transportu Samochodowego i Spedycji, Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Transportu Drogowego, oraz Biura Obsługi Transportu Międzynarodowego.

Poseł Janusz Piechociński /PSL/ : Otwieram posiedzenie Komisji Infrastruktury. Witam przedstawicieli rządu na czele z panem ministrem Ryszardem Krystkiem i jego współpracowników. Witam głównego inspektora transportu drogowego oraz przedstawicieli środowiska transportowców. Witam media oraz panie i panów posłów. W porządku dziennym mamy rozpatrzenie sprawozdania podkomisji o komisyjnym projekcie ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz niektórych innych ustaw. Pracujemy na druku sejmowym nr 3930. Czy są uwagi do porządku dziennego? Nie ma. Zatwierdziliśmy porządek dzienny. Proponuję klasyczną metodę procedowania. Będziemy kolejno czytać poszczególne zapisy, zgłaszać ewentualne uwagi i wnioski i rozstrzygać w głosowaniu. Mamy ambicję zakończyć dzisiaj rozpatrywanie sprawozdania. Czy do tytułu ustawy są uwagi lub sprzeciw? Nie ma. (…)

Poseł Janusz Piechociński /PSL/ : Przechodzimy do zmiany nr 31 dotyczącej art. 93. Rozpatrujemy zmianę nr 31a, polegającą na nadaniu nowego brzmienia ust. 1. Czy są uwagi lub sprzeciw? Nie ma. Stwierdzam, że wobec braku sprzeciwu Komisja przyjęła zmianę nr 31a. Zmiana nr 31b polega na uchyleniu ust. 6 w art. 93. Czy są uwagi lub sprzeciw? Nie ma. Stwierdzam, że wobec braku sprzeciwu Komisja przyjęła zmianę nr 31b i całą zmianę nr 31. Przechodzimy do rozpatrzenia zmiany nr 32. Podkomisja proponuje, aby w art. 94 ust. 5 otrzymał nowe brzmienie, jak w przedłożeniu. Czy są uwagi lub sprzeciw? Nie ma Stwierdzam, że wobec braku sprzeciwu Komisja przyjęła zmianę nr 32. Zmiana nr 33 dotyczy dwóch załączników do ustawy. Czy są uwagi do załączników?

Przedstawiciel Polskiej Izby Gospodarczej Transportu Samochodowego i Spedycji Mieczysław Marosz : Na posiedzeniach podkomisji wielokrotnie zgłaszaliśmy uwagi do pozycji pierwszego załącznika zapisanych pod liczbą porządkową 1.2.9. Chodzi o wysokość kary pieniężnej za wykonywanie transportu drogowego osób przez posiadających odpowiednie zezwolenie z rozkładem jazdy, który nie został poddany wymaganej aktualizacji; kara wynosi 2 tys. zł. Proponowaliśmy i proponujemy nadal dopisanie wyrazu "obowiązującym" przed wyrazami "rozkładem jazdy". Na czym polega różnica? Aktualizacja rozkładów jazdy faktycznie jest obowiązkiem prawnym przewoźników, niestety, często przez nich lekceważonym. Być może należałoby w jakiś sposób zdyscyplinować bardziej przewoźników. Ale tego nie jest w stanie stwierdzić Inspekcja czy ktokolwiek w pojeździe tylko w siedzibie przedsiębiorcy lub w organie, który wydał zezwolenie. Druga uwaga; aktualizacji poddaje się wszystkie zezwolenia. Jeżeli przedsiębiorca ma 400 zezwoleń, to ma zapłacić 400 x 2 tys. zł? Proponujemy uzupełnienie pkt 1.2.9. o wyraz "obowiązującym". Np. rozkład jazdy musi być aktualnie obowiązujący na określony okres, na jaki jest wydane zezwolenie, a więc np. na 2 czy 5 lat.

Poseł Janusz Piechociński /PSL/ : Proponuje pan, aby w pkt. 1.2.9. napisać "Wykonywanie transportu drogowego osób przez posiadających odpowiednie zezwolenie z obowiązującym rozkładem jazdy". Kwota kary pozostaje ta sama, czyli 2000 zł. Proszę przedstawiciela rządu o odniesienie się do tej propozycji.

Dyrektor departamentu w MI Maciej Wroński : Propozycję przedstawioną przez pana dyrektora Mieczysława Marosza uważamy za w pełni uzasadnioną.

Poseł Janusz Piechociński /PSL/ : Czy są inne uwagi? Nie ma. Jeżeli nie usłyszę sprzeciwu, uznam, że brzmienie pkt. 1.2.9 będzie następujące: "Wykonywania transportu drogowego osób przez posiadającego odpowiednie zezwolenie z obowiązującym rozkładem jazdy". Stwierdzam, że wobec braku sprzeciwu Komisja przyjęła zmianę w załączniku w pkt 1.2.9. (…)

Poseł Janusz Piechociński /PSL/ : Czy w sprawach różnych są jakieś uwagi lub propozycje?

Przedstawiciel ZZKRP Bogusław Chruścicki : W imieniu kierowców zwracam się do posłów Komisji Infrastruktury i do Ministerstwa Infrastruktury z postulatem o przywrócenie trójstopniowej odznaki "Wzorowy kierowca". Nie wiem, czy uznano, iż odznaka ta była reliktem starego ustroju, ale dawała ona możliwość wyróżnienia kierowców nie tylko finansowego, ale także dawała im moralną satysfakcję i mobilizacje do lepszej pracy. W tej sprawie złożyłem rok temu w odpowiedniej formie pytanie do Ministerstwa Infrastruktury i dotąd nie otrzymałem na nie odpowiedzi. Obecnie właściciele firm przewozowych nie są w stanie nagradzać dobrych kierowców. Dlatego proponujemy reaktywować odznakę "Wzorowy kierowca", jako motywację do dobrej pracy. Proszę Komisję o podjęcie w tej sprawie odpowiednich działań.

Poseł Janusz Piechociński /PSL/ : To jest wniosek o przywrócenie lub nadanie statusu resortowej odznaki "Wzorowy kierowca". Czy o to chodzi?

Przedstawiciel ZZKRP Bogusław Chruścicki : Właśnie o to chodzi.

Poseł Janusz Piechociński /PSL/ : Prosimy, aby pan minister Ryszard Krystek zainteresował się tą propozycją. Gdyby uznać to za jedną z form dopingowania kierowców do przestrzegania bezpieczeństwa ruchu drogowego, to byłby to argument za przywróceniem takiej odznaki. Czy pan minister chce zabrać głos w tej sprawie?

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Ryszard Krystek : Przygotujemy stosowny tekst dokumentu w tej sprawie i przedłożymy go Komisji.

Poseł Janusz Piechociński /PSL/ : Jeśli ktoś wystąpi o ustanowienie odznaki "Wzorowy poseł", a już najlepiej "Wzorowy poseł Komisji Infrastruktury", to z pewnością będzie pomysł godny zastanowienia. Przypominam o kolejnym posiedzeniu Komisji w dniu dzisiejszym, a także o tym, że jutro będziemy pracować bardzo intensywnie. Kilka projektów ustaw, które mamy ambicję wnieść pod obrady Sejmu na następnym posiedzeniu plenarnym, wymaga kilku posiedzeń podkomisji w przyszłym tygodniu, a być może także posiedzeń Komisji. Dlatego bardzo proszę o udział i zapewnienie kworum. Jeśli bowiem Prezydium Sejmu podtrzyma swoje stanowisko, to zakończymy prace Sejmu z końcem lipca. Planuję jeszcze posiedzenie Komisji Infrastruktury na początku września z bardzo obszernym porządkiem obrad. Czy ktoś chciałby jeszcze zabrać głos?

Poseł Edward Maniura /PO/ : Na zakończenie prac podkomisji chciałbym podziękować posłom, którzy pracowali razem ze mną nad komisyjnym projektem ustawy. Udało się w krótkim czasie przygotować poważną nowelizację ustawy o transporcie drogowym. Dziękuję także stronie społecznej i resortowi infrastruktury za pełną współpracę, czego efektem jest przyjęcie dzisiaj sprawozdania podkomisji.

Poseł Janusz Piechociński /PSL/ : Wyczerpaliśmy porządek obrad. Zamykam posiedzenie Komisji Infrastruktury.