Zmiany w Kodeksie Drogowym
Sejm wprowadził zmiany w kodeksie drogowym. Nowela ma wejść w życie 1 maja. Bezpośrednim powodem przeprowadzony zmian była konieczność dostosowania naszych przepisów do prawa unijnego. M.in. zmieniono przepisy dotyczą ograniczenia prędkości na obszarze zabudowanym do 50 km na godzinę w ciągu dnia (od 5.00 do 23.00) i do 60 km/h – nocą (od 23.00 do 5.00). Ponadto wprowadzono możliwość (od 1 stycznia 2005 r.) czasowego wycofania z ruchu autobusów, samochodów ciężarowych, przyczep, ciągników samochodowych i pojazdów specjalnych. Można je wycofać na okres od 2 do 6 miesięcy (jednorazowo można wydłużyć ten termin, ale nie może on przekroczyć 9 miesięcy w ciągu roku). Czasowe wycofanie polega na oddaniu tablic rejestracyjnych do wydziału komunikacyjnego i związanej z tym opłacie 150 zł. Zaletą tego rozwiązania jest to, że pojazd nie będzie objęty podatkiem od środków transportowych. Natomiast cały czas trzeba będzie za niego opłacać OC. Po ponownym dopuszczeniu do ruchu będzie konieczne przeprowadzenie badania technicznego.
W noweli pojawił się również przepis dotyczący obowiązku oznaczenia pojazdu znakiem określającym państwo, w którym zostało zarejestrowane. Po 1 maja wystarczy umieszczony na tablicy rejestracyjnej znaku określającego to państwo.
Ponadto ustawa dostosowuje polskie prawo do przepisów wspólnotowych również poprzez nałożenie obowiązku wyposażenia pojazdów określonego rodzaju w homologowane ograniczniki prędkości (w przypadku autobusów do 100 km/h).