Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Zmiana ustawy o transporcie drogowym – co nas czeka?

infobus
14.05.2013 21:09

W najbliższym czasie Parlament RP przyjmie ustawę o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz niektórych innych ustaw. Projekt, który został już wstępnie uchwalony przez Sejm (Senat wniósł doń poprawki), czeka teraz na ostateczną aprobatę Sejmu i podpis prezydenta. Wszystko wskazuje na to, że najwyżej do końca roku czeka nas kolejna zmiana przepisów.
Nowelizacja ustawy o transporcie drogowym wynika z obowiązku wdrożenia do naszego porządku prawnego trzech rozporządzeń Parlamentu Europejskiego i Rady, z tak zwanego pakietu drogowego, o numerach 1071, 1072 i 1073 z 2009 r., a także wdrożenia dyrektywy nr 15 Parlamentu Europejskiego i Rady z 2002 r. w sprawie organizacji czasu pracy osób wykonujących czynności w trasie w zakresie transportu drogowego. Rozporządzenie nr 1071 określa zasady i warunki wykonywania zawodu przewoźnika drogowego;rozporządzenie nr 1072 określa zasady dostępu do rynku międzynarodowych przewozów drogowych;rozporządzenie nr 1073 określa zasady dostępu do międzynarodowego rynku usług autokarowych i autobusowych.
Ponieważ prawo unijne z definicji jest wobec prawa krajowego nadrzędne, od chwili obowiązywania pakietu drogowego na terenie całej Unii (od 4 grudnia 2011 roku) formalnie niektóre punkty istniejącej krajowej ustawy o transporcie drogowym z 6 września 2001 roku –straciły swoją ważność. W związku z tym Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej ogłosiło tzw. 'Komunikat ws. stosowania od 4.12.2011 r. rozporządzeń UE w zakresie dostępu do zawodu przewoźnika drogowego oraz zasad wykonywania przewozów drogowych osób i rzeczy’. Z 'Komunikatem’ tym warto się z zapoznać. Jak na razie jest to jedyny 'akt prawny’ wprowadzający pakiet drogowy do krajowej praktyki przewozowej. Na w wykonawczych w stosunku do prawa europejskiego.
Wydaje się więc, że prace naszego Parlamentu nad nową ustawą są konieczne i dobrze, że po kilku latach dobiegają końca. Brakuje już tylko przysłowiowej kropki nad 'i’. Mając do dyspozycji projekt ustawy, już dziś możemy przewidzieć, jak zmienią się zasady wykonywania transportu drogowego, a także wymagania formalne wobec przewoźników.
Nowe prawo nie zmienia obowiązujących przepisów w zakresie czasu pracy kierowców, ale rozszerza zakres ich stosowania także na kierowców niezatrudnionych na zasadzie stosunku pracy, ale będących przedsiębiorcami współpracującymi z przedsiębiorstwem przewozowym lub sami prowadzącymi taką działalność. Czas pracy kierowców (niezależnie od tego, czy kierowca jest pracownikiem czy przedsiębiorcą) ma zostać ustalony wg następującego porządku: w ciągu doby –przeciętnie do 8 godzin, maksymalnie do 12 godzin, w ciągu tygodnia przeciętnie do 48 godzin, maksymalnie do 60 godzin, jeżeli średni tygodniowy czas pracy nie przekroczy 48 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy.
Najistotniejsze zmiany regulują sprawy związane z udzieleniem, odmową udzielenia, zmianą oraz zawieszeniem i cofnięciem zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego. Ujednolicają warunki wykonywania zawodu przewoźnika drogowego w całej Unii Europejskiej. Wprowadzają zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego uprawniające do wykonywania krajowego transportu drogowego osób i rzeczy w miejsce dotychczas obowiązujących w naszym kraju licencji.
Licencje krajowe pozostają wyłącznie w odniesieniu do działalności w zakresie pośrednictwa przy przewozie rzeczy, w zakresie krajowego przewozu osób samochodem osobowym, w zakresie przewozu osób pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu powyżej siedmiu i nie więcej niż dziewięciu osób łącznie z kierowcą oraz w zakresie transportu drogowego taksówką.
Licencje wspólnotowe będą wydawane wyłącznie na międzynarodowy transport drogowy osób i rzeczy. Licencje wspólnotowe będą wydawane na podstawie zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego.
Zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego wymaga krajowy transport drogowy osób (usługi autobusowe i autokarowe), a także krajowy przewóz drogowy rzeczy (pojazdy ponad 3,5 tony).
Czekająca nas nowa ustawa o transporcie drogowym określa warunki i tryb uzyskiwania certyfikatu kompetencji zawodowych w zakresie transportu drogowego. Certyfikat kompetencji zawodowych potwierdzający wymóg posiadania kompetencji zawodowych jest dokumentem niezbędnym do uzyskania zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego.