Złoty Medal dla Jana Gumuły z MPK Stargard
Czerwcowa sesja stargardzkiej Rady Miejskiej była okazją do wręczenia Złotego Medalu za Długoletnią Służbę Janowi Gumule – prezesowi Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji.
Odznaczenie w imieniu prezydenta RP przekazał wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki. O wyróżnienie wnioskował prezydent Rafał Zając. Jan Gumuła nieprzerwanie od 1991 r. kieruje komunikacją miejską w Stargardzie.
30 lat
Prezes MPK ma na swoim koncie 30-letni staż pracy, a powołanie na stanowisko szefa MPK Stargard otrzymał od ówczesnego wojewody szczecińskiego Marka Tałasiewicza. Było to krótko po komunalizacji mienia w wyniku podziału Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej.
-„Od początku dynamicznie reagował na potrzeby pasażerów i dostosowywał ofertę MPK do zmieniającej się rzeczywistości. W 2016 r. brał aktywny udział w pozyskaniu prawie 10 000 000 zł dofinansowania na zakup 16 nowoczesnych, niskoemisyjnych autobusów. Rok później Jan Gumuła uczestniczył w przekształceniu Miejskiego Zakładu Komunikacji w Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji, co spowodowało duże zmiany w funkcjonowaniu jednostki. Dzięki temu nowa spółka zyskała m.in. większą samodzielność i możliwość rozszerzania działalności – informuje magistrat.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Medal za Długoletnią Służbę został ustanowiony w 1938 r. i przywrócony w 2007 r. Jest nadawany przez prezydenta RP za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków zawodowych w służbie Państwa. Odznaczenie dzieli się na trzy stopnie – złoty, srebrny i brązowy. W 2011 r. Jan Gumuła otrzymał Medal Srebrny, a w 2022 r. – Medal Złoty.
-„Chcę podziękować wszystkim prezydentom miasta, na przestrzeni tych ponad trzydziestu lat, dzięki którym mogłem i mogę służyć stargardzianom – mówił zaraz po wręczeniu odznaczenia, wyraźnie wzruszony Jan Gumuła. Jednocześnie chciałbym przede wszystkim podziękować załodze MPK, bez której nie spędziłbym tu tyle lat. Po wejściu w życie ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, WPKM w Szczecinie zostaje podzielone. W wyniku tego podziału utworzono trzy przedsiębiorstwa: w Szczecinie, Świnoujściu oraz Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Stargardzie Szczecińskim. Nowo powstałe przedsiębiorstwo przyjęło od WPKM 166 pracowników. Ówczesny Wojewoda Szczeciński Marek Tałasiewicz na stanowisko dyrektora przedsiębiorstwa powołał Jana Gumułę. Przedsiębiorstwo otrzymało zajezdnię przy ul. Łabędzia oraz 48 autobusów Jelcz PR-110 i M-11” – wspomniał początki MZK Stargard Jan Gumuła.