Zimowa ofensywa SOR
Czeski producent w ciągu ostatnich trzech miesięcy dostarczył w Polsce aż 32 autobusy. Dzięki zamówieniom Arrivy i będzińskiego konsorcjum marka została w lutym liderem rynku autobusów miejskich. SOR swój tegoroczny sukces zbudował głównie na zamówieniach prywatnych przewoźników, którzy wygrali przetargi na obsługę części linii w miastach. –„Wybierają oni autobusy SOR głównie ze względu na ich niskie zużycie paliwa. To firmy które doskonale potrafią liczyć pieniądze i dlatego decydują się na naszą markę –mówi Jan Cerny, prezes SOR Poland. Zacznijmy od największej tegorocznej dostawy, czyli 10 szt. niskowejściowych autobusów miejskich dla Arriva Bus Transport Polska, które zostały skierowane do obsługi linii w Elblągu. Pięć z nich dotarło do przewoźnika jeszcze pod koniec 2013 r. (4 szt. BN 10,5 i 1 szt. BN 12), a kolejnych pięć zostało zarejestrowanych w tym roku. To 3 szt. BN 10,5 oraz 2 szt. CN 10,5. Te ostanie pojazdy zostały specjalnie zamówione w wersji międzymiastowej, gdyż po mniej więcej rocznej obsłudze linii w Elblągu rozpoczną realizację innych zadań. Dodajmy, że Arriva Elbląg zamówiła łącznie 19 autobusów pod obsługę pakietu nr 3 (linie 7, 9, 12, 16, 21, 22, 23, 100), w tym 10 szt. wspomnianych pojazdów marki SOR oraz pierwsze w Polsce midibusy Iveco Crossway 10,8 LE.
Kolejny ważny kontrakt dla SOR to zrealizowana dostawa dla tzw. konsorcjum będzińskiego w którego w skład weszło pięć prywatnych firm: Pawelec, A21, PKS Południe, Lazar i Transgór. Zamówiły on łącznie 10 szt. egzemplarzy niskowejściowych autobusów miejskich BN 8,5 (to jeden z najpopularniejszych autobusów miejskich czeskiego producenta w Polsce, który można m.in. spotkać w Raciborzu i Kędzierzynie Koźle). Ponadto na Śląsku producent dostarczył kolejne pojazdy dla firmy Feniks V (ex PKS Żary i Gliwice). Odebrały one w tym roku pięć autobusów, a tym 1 szt. LC 12 i 4 szt. BN 12. Do tego doszły jeszcze zamówienia ze strony PKS Opole (1 szt. CN 12 i 1 szt. C12) oraz najwierniejszych klientów SOR-a –wrocławskich firm: Sevibus (1 szt. CN 9,5 pod obsługę linii do Wiszni Małej) i DLA (1 szt. CN 9,5 oraz 1 szt. BN 12). Te wszystkie kontrakty dają razem sumę 32 autobusów, z czego 20 egzemplarzy zostało dostarczonych tylko w ciągu dwóch miesięcy br. Wszystkie pojazdy są wyposażone w silniki Iveco spełniające normę Euro 5. I tego typu autobusy będą dominować w fabryce SOR w Lichawy do połowy roku. Producent chce maksymalnie wykorzystać popyt na jednostki Euro 5 i dopiero w drugiej połowie roku rozpocząć szerszą produkcję wersji z normą Euro 6. Do tej pory firma zbudowała łącznie 18 szt. prototypowych oraz testowych pojazdów spełniających najnowszy ekologiczny standard.
Na zimowych dostawach nie kończy się dobra passa czeskiego producenta w Polsce. Firma wygrała niedawno zamówienie PKS Kłodzko na zakup 12 szt. fabrycznie nowych autobusów i do końca czerwca br. SOR Poland dostarczy do dolnośląskiego przewoźnika 9 szt. niskowejściowych autobusów CN 12 oraz 3 szt. C12. Łączna wartość kontraktu to 7 329 078 PLN brutto, która w większości zostanie pokryta w ramach dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego. Razem z kłodzkimi pojazdami, SOR do początku wakacji dostarczy na polskich rynek kolejnych 30 szt. fabrycznie nowych autobusów, w tym m.in. dla Feniks V, Bus Marco Polo Wrocław, NKA Kruszwica, DLA Wrocław. Dodając do tego zrealizowane już w tym roku dostawy (28 szt.) otrzymujemy wynik na poziomie 60 autobusów, którym czeska firma będzie mogła pochwalić się w połowie br. Przypomnijmy, że SOR w całym 2013 r. zarejestrował w naszym kraju 22 pojazdy, w tym 6 egzemplarzy na indywidualne homologacje oraz jako pojazdy używane. W tym roku wynik ten będzie trzykrotnie wyższy.
I na koniec krótkie podsumowanie wyników za cały 2013 r. SOR w zeszłym roku sprzedał łącznie 488 autobusów, z czego 279 egzemplarzy trafiło na rynek czeski. Pozostałe pojazdy wyeksportowano na Słowację (209 szt.) oraz do Estonii (34 szt.) i Polski (22 szt.) Wśród nich znalazły się 34 autobusy zasilane CNG. Jeżeli chodzi o popularność poszczególnych modeli to dzięki kontraktom z Koszyc i Pragi są to nadal niskopodłogowe autobusy z serii NB. Z międzymiastowej rodziny C sprzedano w 2013 r. 137 szt., w tym 93 w wersji niskowejściowej (CN). W 2014 r. sprzedaż czeskiej firmy będą kształtować dalsze dostawy autobusów dla Pragi i Koszyc oraz trolejbusów dla Bratysławy. Firma zapowiada też wypuszczenie swojego najdłuższego elektrobusa –EBN 11. Na początku marca br. miało tez miejsce ważne wydarzenie dla producenta –firm Arriva odebrała 5000-ny autobus marki SOR, które są produkowane w fabryce w Libchavy od 1991 r.