Zielona Góra na elektrycznych zakupach. Osiem autobusów + opcja
Zielona Góra ogłosiła przetarg nieograniczony, którego przedmiotem jest dostawa 8 sztuk (oraz do 6 sztuk w ramach prawa opcji) fabrycznie nowych elektrycznych niskopodłogowych autobusów miejskich o długości 12 m.
Zamówienie jest współfinansowane z budżetu Unii Europejskiej ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020 jako część projektu pod nazwą: „Elektryfikacja linii komunikacji miejskiej w Zielonej Górze”.
AUTOBUSOWE FORMALNOŚCI
Przy wyborze najkorzystniejszej oferty, zamawiający będzie się kierował następującymi kryteriami oceny ofert:
- Cena oferty brutto / Waga: 60%,
- Gwarancja / Waga:15%,
- Zużycie energii elektrycznej autobusu wg SORT 2 poniżej 1 kWh/km / Waga: 15%
- Warunki Techniczne / Waga: 10%
O tym, kto będzie walczył o dostarczenie 8+ 6 elektryków do Zielonej Góry dowiemy się w dniu 26 stycznia. Termin dostawy autobusów został określony na 365 dni od dnia zawarcia umowy.
Zamawiający wymaga od producentów wykazania się odpowiednimi finansami. W odniesieniu do warunku sytuacji finansowej zamawiający chce, aby wykonawcy wykazali się zdolnością kredytową lub środkami finansowymi w wysokości co najmniej 5 000 000,00 PLN. Dodatkowo wymagane jest wniesienie wadium w wysokości 400 000,00 PLN.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Na tym jednak nie koniec wymogów formalnych, bowiem pozostała jeszcze zdolność techniczna. W tym przypadku miasto wymaga, aby wykonawca wykazał się doświadczeniem polegającym na należytym wykonaniu w okresie ostatnich trzech lat, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy – w tym okresie, dostawy w liczbie minimum 5 pojazdów elektrycznych pow. 7,5 t. DMC, w tym jednej dostawy w liczbie minimum 2 fabrycznie nowych niskopodłogowych autobusów miejskich lub trolejbusów.
PLANOWANE INWESTYCJE
Oprócz dostawy solowych autobusów elektrycznych, Zielona Góra planuje jeszcze inne elektromobilne inwestycje:
- budowę pętli autobusowej na os. Mazurskim wraz z dostawą i montażem stacji ładowania autobusów elektrycznych i niezbędną infrastrukturą oraz budowa drogi dojazdowej,
- rozbudowę infrastruktury ładowania autobusów elektrycznych na dwóch pętlach oraz zakup i montaż stacji ładowania przy zajezdni autobusowej ul. Chemiczna,
- dostawę 4 sztuk fabrycznie nowych elektrycznych niskopodłogowych autobusów miejskich przegubowych. Budżet to 14.000.000 PLN brutto, co daje jednostkową kwotę na poziomie 3.500.000 PLN brutto. Będą to pierwsze przegubowe autobusy elektryczne w Zielonej Górze.