ZF dla Moskwy i Kijowa
W ostatnim czasie niemiecki koncern ZF, znany producent podzespołów m.in do pojazdów użytkowych, zdobył dwa duże zamówienia na dostawy komponentów podwoziowych do autobusów dla dwóch dużych przewoźników: Mosgortrans z Moskwy i Kyivpastrans z Kijowa. Zamówienia obejmują łącznie 1400 autobusów produkcji LiAZ, Wołżanin i Trolza, z czego 1100 dla Moskwy i 300 dla Kijowa. Co więcej, oba zamówienia obejmują także dostawę układów kierowniczych produkowanych przez ZF Lenksysteme – joint venture ZF i Bosch. Rosja jest jednym z najważniejszych na świecie rynków pojazdów użytkowych. Tym ważniejsze dla ZF jest zdobycie tak dużego zamówienia w Rosji: Mosgortrans, największy przewoźnik komunikacyjny w Europie, zamówił łącznie 1 083 autobusy niskopodłogowe. ZF dostarczy elementy układu napędowego i jezdnego, a dostawy zakończą się we wrześniu 2013 r.
Stołeczny przewoźnik zdecydował się m.in. na skrzynie biegów spod znaku ZF dla 820 z zamówionych autobusów: 170 przegubowych pojazdów Wołżanin zostanie wyposażona w ekonomiczną, automatyczną, 6-stopniową skrzynię biegów EcoLife. Skrzynia ta przyczynia się nie tylko do zwiększenia ekonomiki eksploatacji, ale także do obniżenia hałasu wytwarzanego przez autobusy: dzięki starannie dobranym przełożeniom oraz inteligentnemu systemowi sterowania, silnik utrzymywany jest na możliwie niskich obrotach. Dodatkowo, skrzynia została wyposażona w system TopoDyn. Z kolei 650 zamówionych autobusów LiAZ zostanie wyposażonych w inną, automatyczną, 6-stopniową skrzynię biegów – ZF Ecomat. Dodatkowo, wszystkie zamówione przez Mosgortrans pojazdy LiAZ, Wołżanin i Trolza zostaną wyposażone w zespoły jezdne ZF, tj. przednie osie ZF RL 85 A, osie nienapędzane AVN 132 oraz mosty napędowe ZF AV 132, jak również amortyzatory produkcji ZF. Autobusy LiAZ i Wołżanin zostaną ponadto wyposażone w układy kierownicze ze wspomaganiem ZF Lenksysteme.
Z kolei Kyivpastrans z Kijowa zamówił 296 nowych, niskopodłogowych trolejbusów, które mają zostać dostarczone do końca roku. Pojazdy te zostaną wyposażone w przednie osie ZF (niezależną RL 75 EC oraz sztywną RL 85 A), mosty napędowe ZF AV 132 oraz układy kierownicze ZF Servocom.
To jednak nie koniec sukcesów ZF na rynkach krajów WNP. Mosgortrans jest bowiem pierwszym przewoźnikiem komunikacji miejskiej, który zakupił trolejbusy wyposażone w innowacyjną oś portalową ZF AVE 130 przystosowaną do napędów elektrycznych. Zostaną one wykorzystane w trolejbusach Trolza dla moskiewskiego przewoźnika, które swoją premierę miały podczas targów ExpoCityTrans w Moskwie w październiku 2012 r. –„Cieszymy się, że to właśnie Mosgortrans, nasz wieloletni klient, będzie pierwszym w Rosji użytkownikiem naszego nowego mostu napędowego AVE 130. Dzięki temu, nasz najnowszy produkt będzie miał okazję sprawdzić się w eksploatacji w największej na świecie sieci trolejbusowej, na którą składa się 89 linii.’ – mówi Andreas Moser, dyrektor Działu Osi do Pojazdów Użytkowych w ZF. Mosty napędowe ZF AVE 130 zostaną zamontowane w 12-metrowych trolejbusach firmy Trolza, którego pierwszy zaprezentowany egzemplarz, przygotowany w moskiewskiej wersji wyposażenia, wzbudzał spore zainteresowanie podczas targów ExpoCityTrans.
ZF widzi dla swojego nowego produktu duży potencjał nie tylko na rynku rosyjskim, ale także w innych krajach WNP, bowiem pojazdy zasilane energią elektryczną pobieraną przez odbieraki z napowietrznej sieci trakcyjnej są tutaj bardzo popularnym środkiem transportu. Dodatkowo, w ostatnim czasie rośnie wśród przewoźników zapotrzebowanie na wymianę coraz bardziej starzejącego się taboru. Most napędowy AVE 130 idealnie wpisuje się w te potrzeby. Każde koło napędzane jest niezależnie, przez asynchroniczny silnik o mocy 120 kW, chłodzony cieczą, połączony z dwustopniową przekładnią. To, opatentowane przez ZF rozwiązanie pozwala zaoszczędzić co najmniej 200 kg masy w porównaniu z rozwiązaniem opartym o centralny silnik elektryczny. Dodatkowo, umożliwia to bardziej ekonomiczne wykorzystanie przestrzeni we wnętrzu: podłoga jest niska na całej długości przejścia, co daje możliwość dowolnego modelowania przestrzeni dla pasażerów stojących i siedzących. AVE 130, jako oś portalowa, zapewnia także niską podłogę we wszystkich wejściach do pojazdu. Co nie mniej ważne, pod względem montażu nowy most jest całkowicie kompatybilny ze znanym, standardowym mostem napędowym AV 132. Inną zaletą najnowszego rozwiązania ZF jest możliwość zastosowania go nie tylko w trolejbusach, ale także innych pojazdach wykorzystujących energię elektryczną, jak np. hybrydowych, czy napędzanych ogniwami paliwowymi (most AVE 130 jest przystosowany do współpracy m.in. z akumulatorami oraz kondensatorami UltraCaps).