Zeszuta dostarczy trzy ambulanse dla Ministerstwa Zdrowia
Ministerstwo Zdrowia poinformowało o wyniku przetargu na dostawę trzech nowych mobilnych punktów poboru krwi na bazie wysokopodłogowych autobusów turystycznych. Postępowanie prowadzone było w trybie przetargu ograniczonego – dwustopniowego. Wniosek o dopuszczenie do udziału w postępowaniu złożyły dwie firmy: producent zabudów specjalnych Zeszuta z Radomia oraz Solaris Bus &Coach. Po dokonaniu oceny spełnienia przez wykonawców warunków udziału w postępowaniu obie firmy zostały zaproszone do składania ofert. Jednak ofertę złożyła tylko firma Zeszuta, oferując cenę za trzy ambulanse na poziomie 7 380 000 zł brutto. To daje jednostkową cenę pojazdu 2 460 000 zł brutto. Z nieoficjalnych informacji wiemy, że zostaną one zabudowane na bazie autobusów turystycznych Mercedes-Benz Travego. Do tej pory firma Zeszuta wykonała dwie ambulanse do poboru krwi –dla Centrum Krwiodawstwa w Białymstoku i dla Centrum Krwiodawstwa w Warszawie. Wówczas wykorzystała do zabudowy dwuosiowe autobusy Mercedes-Benz Travego. Dodatkowo w tym roku wykonała ciekawą zabudowę Mobilnego Biura dla firmy PZU Życie, także na bazie Travego –w wersji trzyosiowej. Więcej o radomskim producencie zabudów specjalnych piszemy na http://infobus.pl/text.php?id=25445&from=tag.
–„Zakupione mobilne punkty poboru krwi będą eksploatowane przez Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa –powiedział nam Piotr Olechno, rzecznik Ministerstwa Zdrowia. –Zgodnie z wynikiem przeprowadzonego konkursu na wybór realizatorów programu pn.: „Zapewnienie samowystarczalności Rzeczpospolitej Polskiej w zakresie krwi, jej składników i produktów krwiopochodnych”mobilne punkty poboru krwi zostaną przekazane do następujących jednostek: Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Słupsku i Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa Kaliszu.”Czyli nowe pojazdy trafią do miast, które do tej pory nie posiadały tego typu mobilnych punktów.
W tym roku na polskim rynku autobusowym zostały sprzedane dwa ambulanse do poboru krwi –jeden na bazie trzyosiowego autokaru Solaris Vacanza 13 dla RCKK Racibórz i jeden na bazie dwuosiowego autokaru Mercedes-Benz Travego dla RCKK Warszawa. W zeszłym roku była to liczba 4 jednostek (w tym Neoplan Starliner dla Akcji Krewniacy), a dwa lata temu również odnotowaliśmy sprzedaż na poziomie 4 egzemplarzy. To może się zmienić, gdyż zgodnie ze specyfikacją przetargową wszystkie trzy ambulanse mają dotrzeć z firmy Zeszuta do Ministerstwa jeszcze w tym roku. Dlatego dotychczasowy, stabilny poziom dostaw ma szansę się zmienić i może mieć w tym segmencie rynku prawdziwy przełom. Warto również zauważyć, że rywalizacja między Solarisem a Mercedesem przeniosła się z rynku autobusów miejskich także na segment pojazdów specjalnych. Jak do tej pory zdecydowanie więcej zamówień realizował Solaris, ale w tym roku szala zwycięstwa wydaje się przesuwać na korzyść firmy Zeszuta i Mercedesa.
Sama idea zakupu ambulansu przez krajowe Centra Krwiodawstwa jest jak najbardziej słuszna. Z doświadczeń rozwiniętych krajów Europy jednoznacznie wynika, że to najefektywniejsza forma zwiększenia ilości pobieranej krwi. Tzw. pobieranie ekipowe, bazujące na mobilnych punktach poboru krwi, może dotrzeć dosłownie wszędzie i nie zmusza potencjalnego krwiodawcy do poszukiwania odpowiedniego punktu. Poza tym można do poboru krwi wykorzystywać wszelkiego rodzaju imprezy zbiorowe i dodatkowo tam popularyzować ideę oddawania krwi dla innych osób. Ponadto ze względu na rosnące wymagania sanitarne i techniczne oraz koszty pracy Ministerstwo Zdrowia nie przewiduje rozwoju nowych oddziałów terenowych Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Nie ma to ekonomicznego sensu. Takie podejście otwiera szansę na stworzenie w Polsce prawdziwej floty mobilnych punktów poboru krwi. Jak na razie ich liczba jest niewystarczająca w stosunku do potrzeb, ale jeżeli Ministerstwo będzie się aktywnie włączać w ich finansowanie –tak jak pokazuje tegoroczny przetarg –ta sytuacja może ulec szybkiej poprawie.