Zamówienie 80 nowych autobusów Mercedes-Benz dla Dubaju
Przedsiębiorstwo Roads and Transport Authority (RTA) uzupełnia swój tabor o 68 autobusów Mercedes-Benz Citaro najnowszej generacji i 12 autobusów ekspresowych. Autobusy niskopodłogowe uatrakcyjniają komunikację w Dubaju. Specjalne detale w wyposażeniu mają polepszyć wizerunek autobusów w państwie arabskim a specjalna klimatyzacja i użycie „zasłon powietrznych“ma być sposobem na ekstremalne temperatury.
Przedstawiciele przedsiębiorstwa komunikacyjnego Roads and Transport Authority (RTA) z Dubaju i EvoBus GmbH, przedsiębiorstwa grupy DaimlerChrysler, podpisali pod koniec maja 2006 r. w Dubaju umowę na dostawę 80 autobusów Mercedes-Benz. Głównym przedmiotem zamówienia jest 68 niskopodłogowych autobusów Mercedes-Benz Citaro, produkowanych w niemieckim Mannheim. W tej liczbie 49 pojazdów to autobusy przegubowe, a 19 to trzynastometrowe, wszystkie do przewozów międzymiastowych. Spośród tych autobusów 13 otrzyma specjalne wyposażenie lotniskowe, a 6 zostanie przygotowanych do przewożenia VIP-ów. Dostawę autobusów zaplanowano na kwiecień 2007 r. Zamówienie obejmuje również 12 autobusów ekspresowych, które powstaną na bazie podwozi produkowanych w Brazylii.
Podpisanie tej umowy powoduje, że Dubaj będzię miał wspólną cechę z licznymi miastami w Europie, takimi jak np. Londyn, Madryt, Paryż czy Istambuł, w których jeżdżą autobusy Mercedes-Benz Citaro, będące bestsellerem wśród autobusów liniowych z gwiazdą Mecedesa. Od czasu rozpoczęcia w roku 1998 produkcji seryjnej sprzedano prawie 15 000 niskopodłogowych autobusów Citaro. Zastosowanie w komunikacji Dubaju sprawi, że Citaro raz jeszcze w nowych warunkach dowiedzie swoich możliwości jako pojazd nowoczesny i zaawansowany technologicznie.
Dubaj, jedno z siedmiu państw członkowskich Zjednoczonych Emiratów Arabskich, tworzy wraz ze swą stolicą o tej samej nazwie znaczący ośrodek kultury, gospodarki i polityki nad Zatoką Perską. Komunikacja publiczna w Dubaju ogranicza się obecnie do sieci linii autobusowych i taksówek. Brakuje komunikacji szynowej. Jak na razie –bo szczegółowe plany przewidują stworzenie wspólnego systemu pomiędzy metrem dubajskim i autobusami. Ze względu na ten właśnie projekt, którego wykonanie zaplanowano na rok 2010, przedsiębiorstwo Roads and Transport Authority zdecydowało się na zakup 80 autobusów marki Mercedes-Benz.
Wszystkie zamówione autobusy Citaro mają w swoim wyposażeniu kilka szczególnych elementów, ponieważ burze piaskowe, temperatury do 50°C i wilgotność powietrza wynosząca 90% nie są w Dubaju rzadkością. Aby sprostać wymogom klimatu, autobusy otrzymają bardzo wydajną tzw. klimatyzację tropikalną. Poza tym we wszystkich wejściach istnieją „zasłony powietrzne“. Są one jakby kolumnami zimnego powietrza wtłaczanego z góry na dół, które mają za zadanie zapobiegać dostaniu się do wnętrza pojazdu gorącego powietrza z zewnątrz w czasie, gdy drzwi są otwarte. W miejscu pracy kierowcy, jak również nad wszystkimi siedzeniami można indywidualnie ustawiać nawiewy z klimatyzowanym powietrzem. Aby zmniejszyć przenikanie ciepła do wnętrza, wyposażono autobusy w szybę przednią typu Opticool, a szyby boczne zostały przyciemnione. Dla ułatwienia parkowania i cofania autobusy Citaro posiadają w tylnej części kamerę wsteczną.
Autobusy Citaro dla Dubaju mają we wnętrzu tablice kierunkowe w formie 17-calowych kolorowych monitorów, na których pasażerowie mogą odczytać godzinę, numer linii, cel trasy i następny przystanek. Treść na wyświetlaczu pojawia się po arabsku i angielsku, tak by ułatwić orientację w Dubaju również turystom i zagranicznym biznesmenom. Mercedesy Citaro w wersji międzymiastowej z wyposażeniem dla VIP-ów otrzymają wygodne fotele, podobne do turystycznych. Kolejne elementy wyposażenia podnoszącego standard to lampki do czytania nad każdym z miejsc, siatki w oparciach foteli, jak również składana rampa na wózek inwalidzki w środkowych drzwiach.
Przedsiębiorstwo komunikacyjne w Dubaju zdecydowało się na nowe wydajne silniki diesla Euro 4 na bazie technologii BlueTec. Roads and Transport Authority (RTA), posiadając 550 autobusów, zalicza się do największych w Dubaju. Autobusy łączą miasto z przyległymi miejscowościami. Jeden autobus, kursując przez 18 godzin dziennie, przejeżdża średnio w roku 200 000 km.