Zamiast ZKM Bielawa – Sowiogórskie Autobusy. Z szansą na FRPA

infobus
13.02.2023 14:10

Już wkrótce bielawski ZKM przestanie istnieć, a komunikacyjną działalność przewoźnika przejmie nowoutworzony podmiot "Sowiogórskie Autobusy".

To oznacza przekształcenie bielawskiej jednostki gminnej w związek gmino-powiatowy. - "Taki ruch pozwoli nam na pozyskiwanie dofinansowań i zmniejszenie ryzyka podnoszenia cen biletów” – powiedział w rozmowie z Radiem Wrocław burmistrz Bielawy Andrzej Hordyj.

Połowa roku

Wniosek o rejestrację nowego podmiotu został już złożony. Stare-nowe przedsiębiorstwo powinno rozpocząć swoją działalność na przełomie czerwca i lipca tego roku. Przypomnijmy, że od 1995 r. autobusową komunikację miejską na terenie Powiatu Dzierżoniowskiego, pod szyldem Zarządu Komunikacji Miejskiej (ZKM), organizuje Gmina Bielawa. Na podstawie zawartego porozumienia międzygminnego jednostki samorządu terytorialnego współfinansują obecnie cały proces obsługi pasażerów.

-"Niestety, ta forma prawna nie daje możliwości uzyskania dofinansowania z budżetu państwa. Dlatego też ciężar utrzymania ZKM spoczywa na kupujących bilety pasażerach oraz na samorządach gminnych - tłumaczy gmina.

Aby zmienić tę niekorzystną sytuację, od początku bieżącej kadencji samorządu podjęte zostały działania, które miały doprowadzić do włączenia w proces organizacji komunikacji autobusowej także Powiat Dzierżoniowski. Okazały się one skuteczne i w efekcie w IV kwartale 2022 r. wszystkie samorządy, na terenie których funkcjonuje komunikacja ZKM, podjęły uchwały rad o utworzeniu Związku Powiatowo-Gminnego pn. „Sowiogórskie Autobusy”. Następnie, 17.I.2023 r. do Wojewody Dolnośląskiego została wysłana informacja o utworzeniu nowego podmiotu z jednoczesnym wnioskiem o wpisanie go do rejestru związków powiatowo-gminnych.

fot. UM Bielawa

Gra o milion

Cały proces rejestracji powinien zakończyć się w połowie bieżącego roku, a kolejnym krokiem będzie przekazanie przez Gminę Bielawa prowadzenia komunikacji miejskiej do "Sowiogórskich Autobusów".

Podejmowane w ramach związku działania będą obejmowały zarówno planowanie rozwoju transportu, jak i zarządzanie istniejącymi liniami komunikacyjnymi poprzez stworzenie spójnego systemu transportu publicznego. Wykonywanie połączeń w powiatowo-gminnych przewozach pasażerskich pozwoli na objęcie ich dopłatami z budżetu państwa, zapewniając dalsze podnoszenie jakości usług przewozowych oraz rozwój sieci komunikacyjnej. Szacuje się, że dzięki tej zmianie organizacyjnej, bielawski samorząd oszczędzi każdego roku ok. 1.000.000 zł.