Zamiast nowych gimbusów – kamizelki. Pomysł MEN na bezpieczeństwo dzieci

infobus
16.10.2018 10:30

Ostatnio pisaliśmy w InfoBusie, że litewski rząd zakupiłjuż 1000 nowych, ekologicznych i bezpeicznych autobusów szkolnych. W Polsce można je policzyć za palcach jednej ręki. Mamy zato kamizelki odblaskowe. I to trzy miliony.

15 października Ministerstwo Sprawiedliwości i MEN zainaugurowały wielką akcjębezpieczeństwa na drogach i zaczynają rozdawać 3 miliony kamizelek odblaskowych – w ramachkampanii „Dobrze Cię widzieć”. Ogólnopolska akcja wystartowała 15 październikaw Szkole Podstawowej w Kuźni Raciborskiej. Tam 370 uczniów dostało odblaskowe kamizelkibezpieczeństwa. Takie same trafią wkrótce do każdego z ponad 3 milionówdziewczynek i chłopców ze szkół podstawowych w całej Polsce.

Ambasadoremwyjątkowego przedsięwzięcia jest popularny aktor Cezary Pazura. Akcja „DobrzeCię widzieć” współfinansowana jest przez Fundusz Sprawiedliwości, któregodysponentem jest Minister Sprawiedliwości.

Bezpieczeństwo przez edukację

Jak tłumaczą organizatorzy, rozmiar akcji spowodowany jestskalą zagrożenia. W 2017 roku doszło w Polsce do 32 760 wypadków drogowych, wktórych śmierć poniosło 2 831 osób, a 39 466 zostało rannych. Jednym znajczęstszych rodzajów wypadków było „najechanie na pieszego”.

Szczególnie wstrząsającesą dane dotyczące dzieci. W ostatnim roku w Polsce miały miejsce 2 822 wypadkidrogowe z udziałem dzieci w wieku do 14 lat. W zdarzeniach tych 56 dzieciponiosło śmierć, a 3 116 doznało obrażeń.

Gimbusy niezbyt bezpieczne

Natomiast w tej sytuacji nikt nie mówi o stanie autobusówszkolnych przewożących polskie dzieci. Ostatnie dane GITD są takie:

  • Inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego z -początkiem rokuszkolnego 2018/2019 skontrolowali 1503 gimbusów i autobusów szkolnych naterenie całego kraju.

  • „Nałożyliśmy 111 mandatów karnych na kierowców. To byłyprzede wszystkim naruszenia polegające na brakach w dokumentacji, niespełnieniuwymogów niezbędnych do przewozu osób i złym stanie technicznym pojazdów –podsumował dotychczasowe działania Alvin Gajadhur, Główny Inspektor TransportuDrogowego.

  • Aż 182 kontrole (12%) spośród 1503 przeprowadzonychprzez inspektorów ITD zakończyły się zatrzymaniem dowodów rejestracyjnychpojazdów ze względu na zły stan techniczny. W 62 przypadkach (4% kontroli)stwierdzone usterki były tak poważne, że pojazdy nie zostały dopuszczone dodalszej jazdy.

  • Najczęściej inspektorzy zatrzymywali dowody rejestracyjnem.in. za nieszczelny układ hamulcowy, wycieki płynów eksploatacyjnych, usterkiukładu kierowniczego i zawieszenia, zbyt zużyty bieżnik opon, niewłaściwiezamocowane i uszkodzone fotele pasażerów, niesprawne oświetlenie czy brakważnych badań technicznych.

  • We wrześniu ubiegłego roku na około 1730 skontrolowanychautobusów szkolnych i gimbusów inspektorzy zatrzymali blisko 273 dowodyrejestracyjne (16%), z czego 121 pojazdów (7% wszystkich kontroli) otrzymałobezwzględny zakaz dalszej jazdy. Na kierowców zostało nałożonych 88 mandatówkarnych.

  • Tegoroczne wyniki przeprowadzonych kontroli przezinspektorów ITD pokazują, że gimbusy i autobusy szkolne są w gorszym stanietechnicznym niż autokary przewożące dzieci na letni wypoczynek. W przypadkuautokarów wycieczkowych inspektorzy podczas tegorocznej akcji „BezpiecznyAutokar – wakacje 2017” zatrzymywali dowody rejestracyjne podczas bliskoco 19 kontroli, zaś w przypadku gimbusów i autobusów szkolnych – podczas co 8kontroli.

  • Najwięcej pojazdów inspektorzy sprawdzili na tereniewojewództw: warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego.Najwięcej dowodów rejestracyjnych inspektorzy zatrzymali na terenie województw:świętokrzyskiego (26% kontroli), kujawsko pomorskiego (24% kontroli), idolnośląskiego (20%). Najmniej procentowo dowodów rejestracyjnych zatrzymano wwojewództwach: lubuskim (2 %), łódzkim (6%), podkarpackim (6%).

MEN o … dzielnicowym i telefonie

Tymczasem minister edukacji narodowej Anna Zalewska – podczasinauguracji projektu w KuźniRaciborskiej – zapowiedziała, że MEN przygotowuje przepisy, które mają zapewnićbezpieczeństwo uczniom przebywającym w szkole oraz idącym do szkoły.

-„Wiecie, że jest taki przepis, że jak pani dyrektor z waszymi rodzicami powie,że w szkole wyłączamy telefony, to znaczy, że będziecie mieć telefony tylkoprzy wejściu i wyjściu do szkoły, po to właśnie, żebyście zajęli się rozmową idyskutowaniem ze sobą – zabawą ze sobą” – powiedziała Zalewska.

Minister edukacji przypomniała, że na każdej lekcji – kiedyzachodzi taka potrzeba – nauczyciele mówią dzieciom o bezpieczeństwie.

„W szkole każdy dyrektor ma taką książeczkę, w którejsą ustalone wszystkie procedury – jak zachować się w każdej sytuacji. Na pewnoznacie telefony alarmowe, na pewno wasi nauczyciele znają telefon dodzielnicowego wtedy, kiedy potrzebna jest jakaś konkretna pomoc” -powiedziała.

Przypomniała, że dzieci uczą się także o bezpieczeństwieprzy okazji wyrabiania sobie karty rowerowej.

-„Dzisiaj jesteśmy razem właśniepo to, by cieszyć się, że mamy kolejne rozwiązania, byście wy czuli siębezpieczni a wasi rodzice spokojni o to, że zagwarantowali wam dobre dojście doszkoły i bezpieczną szkołę” – zaznaczyła.(PAP)