Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Zakup autobusów wodorowych i elektrycznych w Dolnośląskim Ładzie

infobus
02.09.2021 15:00
31 sierpnia zakończyły się dolnośląskiego konsultacje dokumentu zwanego Dolnośląskim Ładem.

Swoje propozycje przedstawili również samorządowcy związani ze stowarzyszeniem Dolny Śląsk Wspólna Sprawa.

Wodorowy priorytet

Stowarzyszenie Dolny Śląsk Wspólna Sprawa uznaje, że przedstawiona w Dolnośląskim Ładzie "diagnoza wyzwań stojących przed naszym regionem jest w wielu momentach słuszna.

-"Niestety zaproponowane w dalszej części inwestycje w wielu przypadkach nie odpowiadają lub słabo odpowiadają na te wyzwania. Z Dolnośląskiego Ładu trudno na przykład wywnioskować, jakie konkretnie działania mają przyczynić się do poprawy sytuacji w takich dziedzinach, jak demografia; budowa gospodarki obiegu zamkniętego, która jest kluczowa w ramach tworzenia Zielonego Ładu; innowacyjność, w której wciąż jesteśmy słabi na tle Europy" - komentują samorządowcy.

I dlatego samorządowcy proponują zwłaszcza inwestycje drogowe i kolejowe. W zakresie transportu publicznego we Wrocławiu stowarzyszenie proponuje m.in.:

  • "EKO linię 106 z Portu Lotniczego do Dworca Głównego PKP" w tym dostawę dziewięciu autobusów elektrycznych przegubowych
  • zakup 65 autobusów zasilanych wodorem dla MPK,
  • budowę wydzielonej trasy komunikacji zbiorowej na Maślice,
  • budowę trasy tramwajowej od Sępolna do Swojczyc wraz z budową nowych mostów Chrobrego
  • wydzielonej jezdni komunikacji zbiorowej na Jagodno.
Screenshot 2021 09 01 At 14 53 55 Fiszki Projektowe Konsultacje Programu Dolnośląski Lad Xlsx Fiszki Projektowe Konsult...
Screenshot 2021 09 01 At 14 53 55 Fiszki Projektowe Konsultacje Programu Dolnośląski Lad Xlsx Fiszki Projektowe Konsult...

Dolny Śląsk Wspólna Sprawa także dla Wałbrzycha przewidział zeroemisyjny transport publiczny w mieście i w powiecie, czyli autobusy wodorowe; dekarbonizację, a więc projekt przejścia gmin aglomeracji wałbrzyskiej na zieloną energię poprzez ograniczenie emisji gazów cieplarnianych poprzez likwidację ogrzewania mieszkań i obiektów publicznych paliwami stałymi wraz z termomodernizacją budynków – na kwotę 816 mln zł.

Wszystkie zadania w projekcie, jakie złożyło 29 gmin, opiewają na ponad 9 mld zł. Wiadomo, że ta kwota poszybuje w górę, bo swoje zgłoszenia do "Dolnośląskiego ładu" wysłały też inne samorządy. Wszyscy wiedzą, że wszystkich propozycji zrealizować się nie da, nawet przy wsparciu UE i budżetu państwa. Szykuje się więc selekcja…

Do pobrania - fiszki-projektowe-konsultacje-programu-dolnoslaski-lad1.pdf [92,7 kb]

Dsc 9381
Dsc 9381 1