Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Zakopane: PKS zbankrutował

infobus
14.11.2010 11:35

Sąd ogłosił upadłość firmy, która od miesięcy nie wypłacała pracownikom pensji – poinformował Tygodnik Podhalański. Teraz majątek pozostały po PKS Zakopane spółka z o.o. ma być rozdzielony wśród wierzycieli. Majątku tego nie ma jednak zbyt wiele, bo wart setki tysięcy złotych wielki apartamentowiec przy ul. Nowotarskiej, zbudowany na terenie dawnej bazy autobusowej, jest własnością innej spółki –PKS Investment, która z usługami transportowymi nie ma nic wspólnego.
Prywatyzacja zakopiańskiego PKS-u, przeprowadzona w 2005 r. przez wojewodę małopolskiego Jerzego Adamika, do dziś budzi wiele kontrowersji. Do przetargu, dzięki któremu można było kupić przedsiębiorstwo, stanęło kilka firm –francuskie przedsiębiorstwo transportowe Conex, zakopiańska firma przewozowa Mariana Stramy oraz spółka MK Projekt, której właścicielem była grupa kapitałowa MM Capital Group rzeszowskiego biznesmena Mirosława Misiołka.
Wygrała ta trzecia, co w Zakopanem było dużym zaskoczeniem. Jest ona m.in. inwestorem wielkiego biurowca w Rzeszowie „Capital Tower”. Za PKS zapłaciła niecałe 5 milionów złotych. –PKS był łakomym kąskiem i od początku nie chodziło o usługi transportowe, a o teren pod bazą przy ul. Nowotarskiej i deweloperkę –mówi dziś Marian Strama, który także chciał kupić PKS. –Zostałem wtedy jednak wręcz zmuszony do odstąpienia od przetargu. Spółkę przejął nie przewoźnik, a deweloper. PKS nie znajdował się w dobrej kondycji. Były tam złe proporcje w zatrudnieniu, autobusy psuły się, ale po poprawieniu pewnych rzeczy można było tę firmę wyprowadzić na prostą. Do tej pory nie wiadomo więc, dlaczego właścicielem PKS-u stała się firma, która niewiele miała wspólnego z branżą transportową.
W pakiecie prywatyzacyjnym znalazły się zapewnienia o dwuletnim okresie, w czasie którego PKS nie może zwalniać pracowników. Zagwarantowano, że firma dalej prowadzić będzie działalność transportową.
Tymczasem majątek PKS-u (baza autobusowa przy ul. Nowotarskiej) stał się własnością spółki „córki”, powołanej przez MM Capital Group. To spółka PKS Investment, która na terenie bazy wybudowała jeden z największych apartamentowców w stolicy Tatr, zwany przez zakopiańczyków „Malborkiem”. Drugi deweloperski budynek powstał poniżej, przy ul. Małaszyńskiego –ten firmuje inna spółka związana z rzeszowskim inwestorem –BM Development. Kolejna spółka –Kolyba, z siedzibą na terenie obecnej bazy PKS na Spyrkówce, stała się właścicielem zniszczonego pensjonatu „Baca”na stokach Antałówki. PKS przestał być też właścicielem dworca, tu rządy objęła firma RDA Dworzec. Więcej w Tygodniku Podhalańskim.