Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Zabytkowy San H-100 już w Szczecinie

infobus
22.04.2006 22:10
Dzięki staraniom Szczecińskiego Towarzystwa Miłośników Komunikacji Miejskiej na początku marca br. po trzyletnich pracach rekonstrukcyjnych wykonywanych w Sanoku i Starachowicach, powrócił do Szczecina jeden z nielicznych w Polsce ocalałych autobusów marki San.

San H-100 Fot. STMKM San H-100 Fot. STMKM

San H-100 Fot. STMKM

 
Szczeciński SAN H-100
 
Autobusy San H100 w wersji miejskiej zaczęły wozić szczecińskich pasażerów od grudnia 1968 r., kiedy to do Szczecina zawitało pierwsze 16 sztuk tych autobusów. W następnym roku przybyło następne 10 sztuk, a w 1970 r. kolejne 13 Sanów H100. Łącznie po Szczecinie od czerwca 1970 r. na mniej obciążonych liniach jeździło 39 Sanów H100B, oznaczonych numerami taborowymi od 29 do 67. W połowie lat 70. ub. wieku zaczęto wycofywać je ze szczecińskiej komunikacji miejskiej i kierować do obsługi linii miejskich w Stargardzie Szczecińskim oraz Świnoujściu.
Szczeciński San H100 został w styczniu 2003 r. sprowadzony przez Szczecińskie Towarzystwo Miłośników Komunikacji Miejskiej do Szczecina ze złomowiska w Krzyżu Wielkopolskim, jako autobus niemal kompletny, jednak zniszczony i niesprawny technicznie. Ocalony San wyprodukowany został około 1970 roku i jest w wersji międzymiastowej. Po długich i żmudnych przygotowaniach, w maju 2003 roku autobus został przetransportowany do Sanoka. Znajdująca się tam fabryka autobusów Autosan S.A., w której wiele lat temu San został zbudowany, zgodziła się nieodpłatnie wykonać remont kapitalny nadwozia oraz odtworzyć wnętrze autobusu.
San H-100 Fot. STMKM San H-100 Fot. STMKM
 
Remont autobusu
 
Równocześnie z zakończeniem remontu kapitalnego w Sanoku, rozpoczęto przygotowania do remontu kapitalnego układu napędowego. W kwietniu 2005 r. autobus został przetransportowany z Sanoka do Starachowic, do znajdującego się tam oddziału firmy MAN-STAR Trucks &Buses Sp. z o.o., która zgodziła się nieodpłatnie wykonać remont kapitalny oraz niezbędną rekonstrukcję układu napędowego. Silniki do autobusów San H100 produkowane były właśnie w fabryce w Starachowicach.
Po zakończeniu remontu w Starachowicach, w marcu 2006 r. wyremontowany autobus został przetransportowany do Szczecina, na teren bazy Szczecińskiego Przedsiębiorstwa Autobusowego „Klonowica”, gdzie stacjonował trzy lata wcześniej. Koszty transportu autobusu ze Szczecina do Sanoka oraz ze Starachowic do Szczecina, a także koszt wykonanego odpłatnie w Starachowicach remontu układu elektrycznego, zostały pokryte z dotacji otrzymanych od Urzędu Miejskiego w Szczecinie. Towarzystwo ze środków własnych pokryło natomiast koszt transportu autobusu z Sanoka do Starachowic.
 
San H-100 Fot. STMKM San H-100 Fot. STMKM
San H-100 Fot. STMKM
Pomóżmy organizatorom akcji!
 
STMKM nie było jak dotąd w stanie pozyskać wszystkich brakujących elementów, przy tym stowarzyszenie nie dysponuje wystarczającymi środkami finansowymi, pozwalającymi na pokrycie wszystkich kosztów. Zwracamy się zatem do wszystkich czytających ten artykuł z apelem o pomoc przy doprowadzeniu do końca odbudowy jednego z nielicznych ocalałych autobusów marki San. W szczególności zwracamy się do wszystkich, którzy posiadają jakiekolwiek elementy, części, lub detale od starych autobusów, albo wiedzą o możliwościach ich pozyskania, czy też w inny sposób są w stanie pomóc, o kontaktowanie się w tej sprawie z STMKM.
Głęboko wierzymy, iż zbliżająca się ku końcowi odbudowa unikatowego zabytkowego autobusu San H100 przełamała stereotyp, że w Polsce nie jest możliwe ratowanie historii.
 
Wszystkie osoby oraz instytucje, które chciałyby wspomóc finansowo przywrócenie dawnej świetności uratowanemu autobusowi San H100, proszone są o wpłaty na konto:
Bank Pocztowy S.A. O/Szczecin   13 1320 1830 3169 7462 2000 0001
z dopiskiem „San”.