Zaangażowanie Delphi w rozwój pojazdów użytkowych
Delphi Corporation – firma, która prawie od stulecia opracowuje systemy na potrzeby producentów samochodów, przedstawiła ostatnio swoje plany rozwoju działalności w segmencie pojazdów użytkowych. „Opierając się na olbrzymim doświadczeniu w integracji systemów, Delphi w coraz większym stopniu wykorzystuje swoją ogromną wiedzę nabytą podczas prac nad samochodami osobowymi w segmencie lekkich i ciężkich pojazdów użytkowych. Firma ma zamiar stosować w tym segmencie rynku swoje najnowocześniejsze rozwiązania techniczne” – powiedział Manfred Diedrich, dyrektor ds. klientów z segmentu pojazdów użytkowych w Europie. Globalne przychody Delphi z segmentu pojazdów użytkowych przekroczyły w 2002 700 milionów euro. Według szacunków firmy wzrost przychodów w tym segmencie wyniesie do roku 2004 prawie 20% rocznie. W oparciu o nowe zamówienia, do roku 2005 przychody przekroczą 1 miliard euro. „Aby urzeczywistnić naszą wizję dla tej grupy klientów, Delphi musi nieustannie oferować producentom europejskim, odpowiedzialnym za około jednej trzeciej światowej produkcji ciężarówek, wyroby i usługi o najwyższej możliwej jakości – stwierdził Diedrich. – W pełni zdajemy sobie sprawę ze znaczenia rynku europejskiego, w roku 2002 około 30% sprzedaży Delphi w segmencie pojazdów użytkowych pochodziło z naszego kontynentu. W 2002 około 50% zamówień z tego segmentu zostało złożonych przez klientów europejskich i trend zwyżkowy cały czas się utrzymuje”. Już teraz Delphi dostarcza najnowocześniejsze rozwiązania na wielu polach, wspierając swych klientów w tworzeniu konkurencyjnych, nowych modeli pojazdów. Korzystając ze swych doświadczeń z zakresu elektroniki i integracji systemów, firma oferuje rozwiązania dające efekt synergii – zwiększające ilość funkcji danego systemu przy jednoczesnym uproszczeniu produkcji, większej trwałości i bardziej elastycznym możliwościom prowadzenia obsługi klienta. Delphi posiada z wieloma klientami tak doskonałe kontakty, iż wspólnie z nimi opracowuje już programy na następną dekadę.
Zaawansowane systemy paliwowe
Przykładem są systemy paliwowe dla silników diesla. W chwili obecnej Delphi oferuje najnowocześniejsze na świecie technologie common rail dla lekkich i średnich pojazdów oraz Elektroniczne Moduły Wtryskowe (EUI) dla pojazdów ciężkich. Już teraz Delphi patrzy w przyszłość, pracując nad nowoczesnymi technologiami i systemami paliwowymi na rok 2010, które spełnią wymogi normy US07.
Moduły drzwiowe
Innym przykładem współpracy Delphi z klientami jest zintegrowany moduł drzwiowy dający szereg korzyści pod względem procesu produkcji, gwarancji i wagi. Jest to najnowocześniejszy moduł drzwiowy opracowany przez Delphi do tej pory – łączy on w sobie ponad 85% komponentów drzwi. Jego nowoczesna konstrukcja daje projektantom pojazdu większą możliwość manewru oraz upraszcza i czyni tańszym proces produkcji. Pierwszy na świecie nowoczesny moduł drzwiowy dla dużych ciężarówek z Delphi zastosowany został w nowym modelu Actros koncernu DaimlerChrysler.
Architektura elektryczna i elektroniczna: przede wszystkim trwałość
Innym dużym wyzwaniem dla producentów samochodów ciężarowych jest architektura elektryczna i elektroniczna. W przypadku pojazdów użytkowych, systemy te powinny być elastyczne i wytrzymywać co najmniej 1 milion kilometrów przy trudnych warunkach pracy. Oferowana przez Delphi architektura elektryczna i elektroniczna spełnia różnorakie potrzeby nafaszerowanych nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi pojazdów użytkowych. Korzystając z ogromnego doświadczenia w dziedzinie integracji systemów, Delphi jest w stanie zoptymalizować każdy system pod względem kosztów i działania, nie tracąc zarazem elastyczności, trwałości i wydajności. W pojazdach użytkowych połączenia systemów elektrycznych i elektronicznych pełnią rolę krytyczną. Muszą one spełniać wysokie wymagania pod względem przenoszenia dużych napięć i natężeń prądu. Muszą być szczelnie odizolowane od otoczenia oraz wymagać niewielkiej siły do złączenia. Firma Delphi zaprojektowała i opatentowała nowoczesny system połączeń Power Pack spełniający wszystkie te wymagania. Opracowany przez Delphi system łączeniowy Power Pack to oszczędna technologia połączeń elektrycznych spełniającą rygorystyczne wymagania ekologii i zapotrzebowania na energię w średnich i lekkich samochodach ciężarowych. Rozwiązanie to daje także duże pole manewru projektantom pojazdów, spełniając wymagania napędu elektrycznego i hybrydowego.
Specjalnie dla ciężarówek: systemy komunikacji i rozrywki
Systemy łączności i rozrywki to następny złożony problem, w którym wymagania klientów z segmentu pojazdów użytkowych są bardzo specyficzne. Kwestie te odgrywają bardzo istotna rolę. Nowoczesne rozwiązania komunikacyjne pomagają zwiększyć wydajność wygodę i produktywność kierowcy i stanowią ważne rozwiązanie z punktu widzenia zarządzania firmą przewozową, monitorowania pozycji ładunku oraz przekazywania informacji i treści rozrywkowych. Lekkie i ciężkie pojazdy użytkowe będące w ruchu z konieczności przekształcają się w „biuro na kołach”, zaś w „ruchomy dom”, kiedy czekają na postoju. Filozofia Delphi zakłada integrację rozwiązań. Firma stara się rozwiązać ten problem za pomocą wielu technologii, w tym multimedialnego komputera pokładowego Communiport. Jest to technologia wyjątkowo funkcjonalna i stanowi doskonały przykład wykorzystania bogatego doświadczenia Delphi w integracji systemów i elektronice w celu stworzenia niewielkiego i niedrogiego urządzenia spełniającego wiele funkcji.
W zależności od wymagań klientów i lokalnych preferencji technologicznych, komputer można skonfigurować w celu sterowania funkcjami radiowymi (także radia satelitarnego), używania telefonu komórkowego bez użycia rąk, odczytywania i wysyłania e-maili, monitorowania i przekazywania danych diagnostycznych pojazdu do kierowcy, zarządzającego flotą lub serwisu, obliczania informacji o trasie oraz innych danych potrzebnych do oceny wydajności, śledzenia godzin pracy kierowcy czy dostarczania danych nawigacyjnych. Wszystkie te funkcje sterowane są przez technologie rozpoznawania głosu i przekształcania tekstu na mowę, tak aby kierowcy nie musieli odrywać oczu od drogi oraz rąk od kierownicy.
Kluczową cechą tego produktu jest fakt, że został on oparty na otwartej architekturze wykorzystującej system operacyjny Windows CE. Daje to producentom pojazdów ogromną elastyczność w projektowaniu i konfiguracji systemu. Producenci mają także możliwość zastosowania w systemie programów opracowanych specjalnie na dany rynek, lub nawet na potrzeby konkretnego operatora firmy przewozowej. Otwarta architektura pozwala też producentom i operatorom na łatwą aktualizację systemu bez konieczności wymiany sprzętu.
Firma Delphi spełnia wszelkie warunki, aby zdobyć pozycję pioniera w dziedzinie technologii multimedialnych zastosowanych w pojazdach użytkowych. Już obecnie jest jednym z największych dostawców fabrycznie instalowanych systemów audio i rozrywki w samochodach osobowych oraz posiada szeroki wachlarz systemów rozrywki przeznaczonych dla pojazdów użytkowych, zarówno dla instalacji fabrycznej, jak i na rynek akcesoriów i części zamiennych.