Witamy na stronie Transinfo.plNie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka.Oto co możesz zrobić:
Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się
Adblock Plus
Adblock
uBlock Origin
Inne
1. Kliknij ikonę Adblocka Plus w obszarze rozszerzeń przeglądarki w prawym górnym rogu ekranu. Ikona może być częściowo zakryta przez niewielką liczbę.
2. Kliknij przycisk zasilania Ikona zasilania, by przesunął się w lewą stronę.
3. Kliknij przycisk Odśwież.
1. Kliknij ikonę AdBlocka Ikona AdBlocka w obszarze rozszerzeń przeglądarki w prawym górnym rogu ekranu. Ikona może być częściowo zakryta przez niewielką liczbę.
2. Wybierz Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie.
3. W oknie dialogowym „Nie włączaj AdBlocka na…” wybierz Wyklucz. Ikona AdBlocka zmieni się w symbol kciuka w górę.
1. Kliknij ikonę uBlock Origin w obszarze rozszerzeń przeglądarki w prawym górnym rogu ekranu. Ikona może być częściowo zakryta przez niewielką liczbę.
2. Kliknij przycisk zasilania. Stanie się on szary, co oznacza, że reklamy na tej stronie nie są już blokowane.
1. Kliknij ikonę rozszerzenia do blokowania reklam zainstalowanego w przeglądarce.
Zwykle znajduje się ona w prawym górnym rogu ekranu. Możesz mieć zainstalowanych kilka blokad reklam.
2. Postępuj zgodnie z instrukcjami wyłączania blokad reklam wyświetlanymi na otwartej stronie.
Mogą one dotyczyć wybrania konkretnej opcji w menu lub kliknięcia określonego przycisku.
3. Odśwież stronę, postępując zgodnie z wyświetlanymi komunikatami lub klikając w przeglądarce przycisk odświeżania bądź ponownego załadowania strony.
Podczas targów Silesia Komunikacja swoją ofertę zaprezentowała firma Euro-Vat Consulting, która montuje i serwisuje filtry Pirelli Eco Technology. Umożliwiają one wejście nawet starszych autobusów do grona pojazdów legitymujących się normą Euro 4. O szczegółach tej „przemiany”rozmawialiśmy z Andrzej Matuszewski, wiceprezesem firmy Euro-Vat Consulting dr Bert van der Linden i Andrzej Matuszewski Sp. z o.o.(www.eurovat.info.pl). Oto co nam powiedział:
InfoBus.pl: Czym przede wszystkim kierują się polscy przewoźnicy kupując w Waszej firmie filtry Pirelli Eco Technology?
Andrzej Matuszewski, wiceprezes Euro-Vat Consulting: Polscy przewoźnicy, kierują się przede wszystkim posiadanymi przez produkt certyfikatami oraz jakością filtra. Bardzo istotne jest także to, że filtr Pirelli Eco Technology umożliwia przejście na poziom normy emisji cząstek stałych Euro 4 pojazdom, które spełniały wcześniej normę Euro 1, Euro 2 lub Euro 3. Możliwe jest zatem podniesienie normy o kilka klas a tym samym dłuższe eksploatowanie starszych pojazdów.
InfoBus.pl: Euro 4 to przepustka do europejskich zielonych stref. Dzisiaj nie są one jeszcze problemem w Polsce, ale już w Niemczech czy we Włoszech jest to zjawisko powszechne. Czy orientują się Państwo, w jakich europejskich miastach autobusy muszą wykazać się normą Euro 4, aby wjechać do centrum?
InfoBus.pl: Ilu polskich przewoźników zakupiło filtry Pirelli Eco Technology?
Andrzej Matuszewski: Wśród polskich przewoźników wzrasta zainteresowanie filtrami cząstek stałych. Zaufało nam już wiele firm. Niektórzy klienci montują na początku jeden filtr, a później wracają do nas, by podnieść normę emisji w następnym pojeździe.
InfoBus.pl: Jaki jest orientacyjny koszt instalacji?
Andrzej Matuszewski: Koszt instalacji filtra w pojazdach ciężarowych i autobusach o mocy 100-450 kW wynosi od
3900 do 8500 Euro. W cenę wliczona jest instalacja systemu oraz dokumentacja z montażu.
InfoBus.pl: Czym różni się montaż filtra o układzie otwartym od montażu filtra o układzie zamkniętym?
Andrzej Matuszewski: Podstawowa różnica polega na tym, że filtry o układzie otwartym pozwalają na podniesienie normy emisji cząstek stałych tylko o 1 klasę i w ten sposób można z poziomu Euro 1 przejść na Euro 2, z Euro 2 na Euro 3, a z Euro 3 na Euro 4. Nie ma więc możliwości uzyskania emisji spalin na poziomie Euro 4 w pojazdach, które spełniały normę Euro 1 lub Euro 2.
Natomiast filtry Pirelli Eco Technology wytwarzane w technologii układu zamkniętego, pozwalają na przejście o 3 klasy od razu, czyli umożliwiają uzyskanie normy emisji cząstek stałych Euro 4 już w tych pojazdach, które spełniały wymagania normy Euro 1.
InfoBus.pl: Czy wszystkie autobusy dzięki zainstalowaniu filtra mogą spełnić normę emisji cząstek stałych na poziomie Euro 4? Czy działa tutaj jakaś cezura wiekowa czy też techniczna?
Andrzej Matuszewski: W przypadku zastosowania filtrów Pirelli Eco Technology emisję spalin na poziomie Euro 4 można uzyskać w pojazdach, które spełniały wcześniej normę Euro 1, np. Setra 315 z 1992 może spełniać normę emisji spalin Euro 4. Dokonujemy zatem podwyższenia normy o 3 klasy od razu. Oczywiście pojazd, w którym montowany jest filtr, musi być sprawny, tzn. powinien spełniać następujące wymagania: Zużycie oleju silnikowego nie powinno przekraczać 0,8 litra na 1000 km, a współczynnik zadymienia K powinien być mniejszy niż 1,5 [m -1]. Przed zamontowaniem filtra dokonuje się oczywiście odpowiedniego przeglądu pojazdu, aby sprawdzić jego stan techniczny.
InfoBus.pl: Co należy zrobić po przeprowadzonej instalacji filtra? Kto wydaje „zieloną plakietkę”i ile orientacyjnie takie badanie kosztuje?
W przypadku montażu filtrów Pirelli Eco Technology w naszej firmie, klient nie musi martwić się o procedurę związaną z otrzymaniem zielonej plakietki. Cały proces przeprowadza nasza firma, a klient z hali montażowej wyjeżdża już pojazdem z kompletem dokumentów i zieloną plakietką, którą wydaje instytucja certyfikująca filtr TÜV NORD lub Dekra. Specjalistyczne badanie pojazdu i rejestracja to koszt 150 Euro.
InfoBus.pl: Jak podkreślacie w swoich materiałach informacyjnych, filtry Pirelli Eco Technology są certyfikowany przez TÜV NORD. Dlaczego jest to takie ważne i czy na naszym rynku są już dostępne niecertyfikowane produkty tego typu?
Andrzej Matuszewski: Certyfikat TÜV NORD jest rzeczywiście bardzo ważny, ponieważ zapewnia on, że oferowane przez nas filtry są bardzo dobrej jakości i gwarantują uzyskanie emisji spalin na poziomie normy emisji cząstek stałych Euro 4. Dla klienta oznacza to, że ma gwarancję uzyskania zielonej plakietki oraz pewność, że jego pojazd rzeczywiście spełnia wymagania danej normy. Niestety zdarzają się filtry innych firm, które nie spełniają wymagań i klient ma wtedy problemy z uzyskaniem zielonej plakietki lub nawet przy zatrzymaniu przez kontrolę policji lub straży miejskiej traci dowód rejestracyjny. Odpowiednie certyfikaty gwarantują, że tego typu nieprzyjemności klienta nie spotkają.
InfoBus.pl: Firma Euro-Vat Consulting działa przede wszystkim w obszarze przewoźników autokarowych (m.in. macie rekomendację Polskiego Stowarzyszenia Przewoźników Autokarowych (PSPA)). Czy zgłaszają się jednak do Was także przewoźnicy miejscy i międzymiastowi? Co nimi kieruje przy zakupie dodatkowych filtrów? Czy spodziewacie się Państwo tutaj jakiś zmian prawnych, które mogą właśnie w tych segmentach zwiększyć zainteresowanie Waszym produktem?
Andrzej Matuszewski: Zgłasza się do nas wielu przewoźników liniowych oraz turystycznych. Kierują nimi różne pobudki, takie jak chęć utrzymania się na rynku w czasie kryzysu, chęć rozwoju, podniesienie wartości pojazdu przed sprzedażą. Zakup filtra to duża oszczędność –można dłużej wykorzystywać posiadany już tabor, który będzie spełniał wymagania normy emisji cząstek stałych Euro 4 i nie trzeba inwestować w nowe pojazdy. Kolejne państwa wprowadzają w swoich miastach zielone strefy, zazwyczaj zaczynają od wymagania normy Euro 2 i po roku podnoszą normę o jeden poziom. W 2012 będzie już sporo miast, do których wjadą tylko pojazdy o emisji spalin na poziomie Euro 4. Z naszych informacji wynika, że kolejny próg jaki będzie postawiony, to ograniczenie emisji związków azotowych. Nasze filtry spełniają warunki redukcji tychże związków, w 50% czyli w wymaganych wartościach.
InfoBus.pl: Nowością w ofercie firmy jest profesjonalne oczyszczanie filtrów, która nie wpływa ujemnie na ich właściwości. Gdzie można przeprowadzić tą regenerację w ramach Waszej firmy? Ile takie czyszczenie kosztuje i co ile km należy je przeprowadzać? Co możemy doradzić firmom, które korzystają z usługi czyszczenia filtrów w ramach innych serwisów?
Andrzej Matuszewski: Regenerację filtrów można przeprowadzić w naszym warsztacie w Krzywiniu. Częstotliwość wymaganej regeneracji jest zależna m.in. od stanu technicznego silnika. Filtr należy regenerować co ok. 70.000 –130.000 km. Koszt takiego działania waha się od 200 do 1300zł. Ważne jest, aby przed oddaniem filtra do regeneracji upewnić się, w jaki sposób będzie ona przeprowadzana. Filtr musi być wypalany według specjalnie zaprogramowanej krzywej wypału, wzrost i spadek temperatury nie mogą być gwałtowne. Sam proces trwa około 10 godzin. Należy korzystać z profesjonalnych firm, które w odpowiedni sposób przeprowadzą regenerację, tak aby nie uszkodzić filtra. Niestety wiele warsztatów stosuje obecnie zabiegi na filtrach, które mając regenerować, prowadzą raczej do zmniejszenia pojemności czynnej lub nawet do uszkodzenia systemu. Dlatego właśnie bardzo ważne jest powierzenie regeneracji profesjonalistom. Biorąc pod uwagę koszt filtra cząstek stałych, nie warto powierzać regeneracji niewyspecjalizowanym warsztatom i narażać się na uszkodzenie systemu.