Z EL-ą do Warszawy
Ekskluzywne Linie Autobusowe czyli w skrócie ELA to pomysł łódzkiego MPK. Przewoźnikiem o tak wdzięcznej nazwie podróżują od kilku miesięcy pasażerowie na trasie między Łodzią a Warszawą. Jak sugeruje pełna nazwa użytkownicy linii korzystają z autobusów o wysokim standardzie. Łódzkie MPK zdecydowało się skierować na tę trasę Mercedesy Travego. Jak utrzymują przedstawiciele łódzkiej spółki, a potwierdzają także pierwsi stali pasażerowie, to wygodny i komfortowy przejazd autokarem o najwyższych parametrach. Travego jest wyposażony w wideo, klimatyzację, express do kawy, lodówkę, toaletę, a przede wszystkim posiada wygodne siedzenia. –Naszym atutem jest komfort – a ściślej – wyróżnia nas na rynku wysoka jakość usług w stosunku do niskiej ceny. Stawiamy też na bezpieczeństwo. – mówi Marcin Małek, kierownik Działu Informacji MPK. Jakiego rodzaju udogodnienia przewidziała ELA dla swoich klientów? Z pewnością nieco zaskakującym pomysłem, zważywszy na długość trasy, jest obecność na pokładzie autobusu stewardessy serwującej m.in. kawę i herbatę.
Choć MPK zapowiadało uruchomienie połączenia od dość dawna, a pierwszym terminem był 1 października ubiegłego roku, to ostatecznie inauguracyjny kurs nowej linii odbył się 30 tego samego miesiąca.
Do kogo MPK skierowało swój projekt? –Grupą docelową są mieszkańcy Łodzi pracujący na co dzień w stolicy –mówi Małek. Rzeczywiście, MPK starało się dopasować rozkład jazdy do potrzeb osób dojeżdżających do Warszawy, a następnie powracających do Łodzi. To naturalni klienci, ale przeglądając rozkład jazdy można się zorientować, że MPK chce także przejąć dodatkowych pasażerów wywodzących się spośród osób korzystających z połączeń lotniczych. Autobus zatrzymuje się bowiem w obu kierunkach na lotnisku Okęcie, a podczas jednego z kursów kończy trasę przy łódzkim porcie lotniczym Lublinek. Małek przyznaje, że projekt ten jest odpowiedzią spółki na zapotrzebowanie rynku na przewozy luksusowymi autokarami na wspomnianej trasie. Kursują one tylko w dni robocze, bo taka jest specyfika tej relacji, skierowanej do osób pracujących w Warszawie. Nie trudno się też domyśleć, że dodatkowego impulsu do utworzenia takiego połączenia dodało niezadowolenie pasażerów z warunków podróżowania koleją. W ubiegłym roku PKP rozpoczęło modernizację linii kolejowej na trasie z Warszawy do Łodzi, co wydłużyło i tak nie najkrótszą podróż do niemal 3 godzin. Zniechęconych pasażerów próbuje więc pozyskać MPK Łódź, a właściwie ELA. Jak bowiem mówią przedstawiciele łódzkiego przewoźnika, ELA jest częścią działalności MPK. Podróż Mercedesem Travego trwa krócej, niż koleją, a komfort jazdy jest dużo wyższy.
Klienci ELA są zadowoleni z takiego sposobu podróżowania. – Jeśli po raz kolejny wybrałem taką formę dojazdu do stolicy, to znaczy że jestem usatysfakcjonowany. –śmieje się pan Tomasz. –Jeździ się wygodnie i dość sprawnie. Na pewno szybciej i czyściej niż pociągiem pospiesznym –mówi pasażer, łodzianin. Ważnym czynnikiem jest także dostępność. Autobus zatrzymuje się w kilku kluczowych miejscach obu miast. Jeśli chodzi o cenę to na razie pozostaje konkurencyjna w stosunku do innych przewoźników. Do 30 marca trwa bowiem promocja zimowa i w związku z tym pasażerowie płacą za przejazd w jedną stronę 29 zł. Tyle samo kosztuje bilet PKP, jedynie autobusy PKS oferują nieco niższą cenę. Na razie pewnym problemem może być dostępność zakupu biletów. W tej chwili można je nabyć w punkcie sprzedaży biletów MPK przy ul. Narutowicza 77, na stronie internetowej po uprzednim zarejestrowaniu się, lub bezpośrednio przed odjazdem u kierowcy. Na stronie internetowej www.ela.lodz.pl znajdują się szczegółowe informacje o rozkładzie jazdy, cenach biletów i warunkach podróżowania. Od 1 lutego za pośrednictwem strony internetowej, a także w Punkcie Sprzedaży Biletów można dokonywać zakupu biletów miesięcznych. MPK nie prowadzi Kart Stałego Klienta, natomiast zarejestrowani przez internetowy system sprzedaży klienci mogą uczestniczyć w promocji, która gwarantuje gratisowy 11 przejazd. Wydaje się, że klienci korzystają z połączenia bardziej spontanicznie, ponieważ z ostatnich uzyskanych od MPK danych wynika, że przez Internet jest kupowanych ok. 16% wszystkich biletów.
Jakie perspektywy rysują się przed linią? Niektórzy wieszczą jej rychły koniec, ale przedstawiciele MPK stanowczo odrzucają taką tezę: – Nic mi nie wiadomo o planach likwidacji linii, a ze względu na krótki okres funkcjonowania połączenia, trudno wysnuwać daleko idące wnioski. –twierdzi Marcin Małek –Można jedynie powiedzieć, że frekwencja wykazuje tendencje zwyżkowe. Ewentualny sukces ELA mógłby zachęcić łódzką spółkę, lub do otworzenia kolejnych połączeń, ale póki co, MPK nie planuje uruchamiania innych linii.
Połączenie Łodzi z Warszawą to jedna z ważniejszych relacji w centrum Polski, a z pewnością najważniejsza bolączka komunikacyjna mieszkańców Łodzi. 130 kilometrów, które dzieli oba miasta, w normalnie rozwiniętych krajach pokonuje się samochodem po autostradzie, lub szybką koleją mniej więcej w godzinę. W Polsce taka odległość wciąż stanowi nie lada problem. Zapewne minie jeszcze ładnych kilka lub kilkanaście lat, nim mieszkańcy dwu największych miast Polski będą w takim czasie docierać do celu. Na razie można się jedynie cieszyć, że tradycyjnym przewoźnikom przybył jeszcze jeden konkurent. Każda konkurencja jest pożyteczna, w tym przypadku nie wiadomo na jak długo, ale ELA działa i pasażerowie mogą tylko na tym skorzystać.