Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Wyprodukowano 20 000. autobus Mercedes-Benz Citaro

infobus
12.03.2008 16:35

W Mannheim wyprodukowano dwudziestotysięczny autobus Mercedes-Benz Citaro. Michael Göpfarth, członek zarządu Mercedes-Benz Omnibusse w EvoBus GmbH, przekazał jubileuszowy pojazd Hermannowi Pfliegerowi, właścicielowi firmy Pflieger Reise- und Verkehrs GmbH w Böblingen. Obsługuje ona 24 linie miejskiego przedsiębiorstwa komunikacyjnego Stadtverkehr Böblingen-Sindelfingen (SBS) w ramach związku Verkehrs- und Tarifverbund Stuttgart (VVS) i zatrudnia ponad 120 osób. Szczycąca się 82-letnią tradycją firma eksploatuje około 90 autobusów, w tym wiele pojazdów Mercedes-Benz Citaro, zarówno w ruchu liniowym, jak i turystycznym czy okazjonalnym.

Uroczyste przekazanie klientowi 20 000. egzemplarza autobusu Mercedes-Benz Citaro. Odbiorcą jest firma Pflieger Reise- und Verkehrs GmbH z Böblingen. Fot. Daimler AG

Elastyczna oferta dostosowana do potrzeb klienta

Mercedes-Benz Citaro odniósł zdecydowany sukces rynkowy, o czy świadczy liczbę 20 000 pojazdów wyprodukowanych w ciągu zaledwie 10 lat. Tylko w rekordowym 2007 roku sprzedano ich blisko 3200 sztuk. Od czasu rozpoczęcia produkcji na przełomie 1997 i 1998 roku rodzinę autobusów miejskich nieprzerwanie rozszerzano: z początkowych dwóch do dwunastu podstawowych modeli. Od dwóch lat oferowany jest Citaro drugiej generacji. Dzięki ekologicznym rozwiązaniom w zakresie napędu, zwłaszcza technologii BlueTec dla silników wysokoprężnych w oparciu o SCR (Selective Catalytic Reduction –selektywną redukcję katalityczną), Citaro spełnia normy emisji spalin Euro 4 oraz przyszłej normy Euro 5, a także wymogi EEV (Enhanced Environmentally friendly Vehicle). Niski poziom emisji spalin i hałasu oraz proces produkcji chroniący środowisko naturalne były między innymi przesłanką przyznania Citaro z napędem na gaz ziemny w 2003 roku, jak również Citaro z napędem wysokoprężnym w 2007 roku, znaku „przyjazny środowisku”, zwanego „Błękitnym Aniołem“. Sukces Citaro stał się dzisiaj wyznacznikiem dla ofert konkurentów. To między innymi zasługa stworzenia programu pojazdów systematycznie dostosowywanego do potrzeb rynku i klientów. Dzięki strukturze nadwozia Citaro opartej na systemie modułowym, proces produkcyjny jest bardzo elastyczny. Pozwala to nie tylko na zastosowanie różnych systemów napędowych, ale także stanowi podstawę wielu wersji i nadwozi specjalnych. W ten sposób stworzono innowacyjne rozwiązanie dla technicznych wyzwań na drogach szybko rozwijających się miast –wielkopojemny autobus Capa-City. Różnorodność rodziny Citaro jest bardzo duża: niskopodłogowy autobus jednoczłonowy dwu- lub trzyosiowy o długości 10,5 m do 15 m, niskopodłogowy autobus przegubowy i niskopodłogowy autobus podmiejski, niskowejściowy Citaro LE oraz wywodzący się z Citaro wielkopojemny autobus Mercedes-Benz Capa-City są odpowiedzią na zapotrzebowanie komunikacji miejskiej i podmiejskiej. Citaro już od dawna cieszy się uznaniem w większości europejskich metropolii, będąc obecnym w 39 krajach na całym świecie, nawet w Australii, Japonii, Chinach czy Meksyku.

Przyszłościowa koncepcja autobusu

Koncepcja autobusu Mercedes-Benz Citaro jest przygotowana również do rodzajów napędu, które będą stosowane w przyszłości. Citaro stanowi podstawę największego na świecie, praktycznego testu z ogniwami paliwowymi. W latach 2003-2006, w przedsiębiorstwach komunikacyjnych w całej Europie eksploatowano w najróżniejszych warunkach trzydzieści skonstruowanych na bazie Citaro autobusów z napędem wykorzystującym ogniwa paliwowe. Testowi poddano ponadto po trzy kolejne autobusy tego typu w Perth w Australii oraz w stolicy Chin, Pekinie. Wszystkie pojazdy pokonały łącznie trasę ponad dwóch milionów kilometrów w trakcie blisko 125 000 godzin eksploatacji. Etapem przejściowym na drodze do seryjnego stosowania ogniw paliwowych jako napędu pojazdów jest napęd hybrydowy. Autobus z napędem hybrydowym został po raz pierwszy zaprezentowany w ubiegłym roku. Na początku roku autobus Citaro G BlueTec Hybrid otrzymał nagrodę w dziedzinie ochrony środowiska przyznawaną przez firmę DEKRA. Pojazd ten został wyróżniony, ponieważ w innowacyjny i trwały sposób wpływa na poprawę jakości życia mieszkańców miast. Autobus hybrydowy znajduje się obecnie w fazie eksploatacji próbnej, a na rynek trafi w roku 2009.