Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Wyniki Scania za III kwartały 2011

infobus
07.12.2011 22:32
W ciągu trzech kwartałów br. Scania dostarczyła łącznie 5606 autobusów i podwozi, czyli o 10% więcej niż rok wcześniej. Głównym motorem napędowym sprzedaży jest Ameryka Południowa. Pozostałe rynki odnotowały spadek dostaw. Zacznijmy od Europy –mimo coraz lepszej koniunktury na autobusowym rynku, Scania dostarczyła na Starym Kontynencie 1164 autobusy – czyli o 13% mniej niż w ciągu III kw. 2010 r. Zdaniem producenta głównym „winowajcą”jest tutaj Wielka Brytania, która przestała zamawiać autobusy. Podobnie nienajlepsza sytuacja panuje w Euroazji, gdzie dostarczono 48 szt. (-11%), a nieco mniejsze spadki Scania odnotowała w Azji (1725 szt. / -6%) oraz Afryce i Oceanii (567 szt. / – 7%). Natomiast dobra koniunktura dla szwedzkiego producenta panuje w Ameryce Południowej –a szczególnie w Brazylii. Na tym kontynencie szwedzka firma sprzedała aż 1390 autobusów – głównie w postaci podwozi autobusowych – co zapewniło jej 61% wzrost w porównaniu do poprzedniego roku. Więcej optymizmu dostarcza lektura zamówień zebranych przez Scania w ciągu 9. miesięcy br. Tutaj w zasadzie tylko region Euroazji jest na „minusie”, a na czoło wybija się Ameryka Południowa (2545 szt. / 57%) oraz Azja (1659 szt. / 5%) i Europa (1278 szt. / 20%). To generalnie dobrze wróży na przyszłość. I krótko o wynikach finansowych –przychody netto ze sprzedaży autobusów i autokarów były zasadniczo na niezmienionym poziomie 5677 mln SEK (5754 mln SEK w ciągu III kw. 2010 r.). W samym w trzecim kwartale sprzedaż netto wzrosła o 19 procent –do poziomu 1819 mln SEK  (1528 mln SEK w III kw. 2010 r.).
Gazowa wersja Scania OmniCityWyniki Scania za III kw. 2011 rWyniki Scania za III kw. 2011 r
Mimo nienajlepszych wyników sprzedażowych w Europie, Scania cały czas dzierży tytuł jednego z najbardziej ekologicznych i innowacyjnych producentów autobusów. Kolejnym dowodem na to jest kontrakt z szwedzką firma Nobina (największym operatorem autobusowym w Skandynawii) na dostawę 121 autobusów zasilanych alternatywnymi paliwami, w tym 109 szt. będzie działać na biogaz, a reszta na biodiesel. Zostaną one oddane do użytku w prowincji Skanii i Upplandii w lecie 2012 roku. –„Około połowa autobusów, które dostarczymy w tym roku do szwedzkich przedsiębiorstw transportu publicznego jest zasilana etanolem. Kontrakt z Nobina to z kolei nasz duży krok w kierunku rynku autobusów napędzanych gazem’ –powiedział Leif Nyström, szef sprzedaży autobusów Scania w Szwecji.
Autobusy w systemie TransMilenio w Bogocie (fot. Wikipedia)Autobusy w systemie TransMilenio w Bogocie (fot. Wikipedia)Autobusy w systemie TransMilenio w Bogocie (fot. Wikipedia)Autobusy w systemie TransMilenio w Bogocie (fot. Wikipedia)
Jak już wspomnieliśmy w tym roku Scania odnotowała dobre wyniki w Ameryce Południowej. A w przyszłym roku może być jeszcze lepiej. To m.in. efekt podpisanego kontraktu na dostawę aż 295 autobusów miejskich dla firmy Coobus z Bogoty w Kolumbii. To miasto posiada jeden najbardziej rozwiniętych systemów Bus Rapid Transit (BRT) o nazwie TransMilenio z 1400. autobusami przegubowymi w eksploatacji, z czego ponad 200 szt. zostało dostarczonych przez Scania. Kolejne podwozia z logo Scania dotrą tutaj w latach 2012 i 2013 roku i będą oddane do ruchu na nowych trasach BRT. Dostawy Scania do Bogoty składać się będą z 277 szt. podwozi 4×2 z silnikami o mocy 250 KM oraz 18 szt. przegubowych 6×2 z silnikami o mocy 310 KM. Autobusy zostaną zabudowane przez brazylijskie zakłady Marcopolo.
Autobus Neobus na podwoziu Scania K124 dla Rio de Janeiro
Kolejny mega kontrakt Scania wygrała w Rio de Janeiro i łącznie opiewa on na dostawę 200 szt. z nadwoziami brazylijskiej firmy Neobus. To kolejny element przygotowań tego miasta do piłkarskich Mistrzostw Świata 2014 i Igrzysk Olimpijskich 2016. Najnowsze egzemplarze zostały zamówione przez Grupę Rio Breda i bazują na podwoziach Scania K 230 4×2 o długości 12,5 m i z obniżoną linią podłogi. Pojazd ma pojemność 35 miejsc siedzących i 47 stojących oraz posiada miejsce przeznaczone do transportu osób na wózkach inwalidzkich. Wszystkie autobusy mają być skierowane do systemu BRT, który obecnie składa się w Rio z trzech linii na południu miasta. Po wdrożeniu kolejnego etapu średnia prędkość podróży w regionie zwiększy się niemal dwukrotnie: z 13 km / h do 24 km / h. Zgodnie z założeniami burmistrza Rio de Janeiro w następnych latach powstanie aż 20 korytarzy BRT!