Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Wyniki hybrydowych testów w Goteborgu

infobus
21.11.2013 19:07
W maju br. trzy nowe hybrydowe autobusy Volvo 7900 plug-inHybrid wyjechały na ulice Goteborga. Teraz nadszedł czas na pierwsze, półroczne podsumowanie wyników tego testu. Osiągnięte rezultaty –przede wszystkim w zakresie zużycia paliwa –są lepsze od spodziewanych.Hybrydowe pojazdy zużywają osiągają spalanie już na poziomie 11 l / 100 km, a to oznacza, że są aż 81% bardziej oszczędne niż identyczne autobusy z silnikami Diesla. Poniżej prezentujemy osiągnięte wyniki oraz te których Volvo spodziewało się podczas startu projektu w maju 2013 r.:
– osiągnięto zmniejszenie zużycia paliwa o 81% (liczono na zakres od75% do 80%);
-osiągniętozmniejszenie emisji dwutlenku węgla od 75% do 80% (to identyczny wynik jakiego się spodziewano);
– osiągnięto ogólne zużycie energii na poziomie ok. 61% (liczono na 60%)
-„Osiągnięte wyniki są lepsze niż się spodziewaliśmy –mówi JohanHellsing, kierownik doświadczalnego projektu w Volvo Buses.Oprócz znacznych oszczędności energii technologia ta daje pasażerom bardziej komfortową i przyjemną podróż. Także kierowcy doceniają ciszę i brak wibracji w pojeździe, gdyż silnik Diesla wspomaga układ napędowy tylko w momentach, gdy autobus potrzebuje dodatkowej mocy. Test w Göteborgu potrwa łącznie 10.000 godzin i kontynuowany przez większą część przyszłego roku. Kolejny projekt tego typu, obejmujący osiem hybrydowych autobusów Volvo, ruszy w przyszłym roku w Sztokholmie.
Volvo 7900 plug-inHybridna ulicach GöteborgaVolvo 7900 plug-inHybridna ulicach GöteborgaVolvo 7900 plug-inHybridna ulicach GöteborgaVolvo 7900 plug-inHybridna ulicach Göteborga 
Autobusy hybrydowe Volvo plug-in Podobnie jak pozostałe pojazdy spod znaku „Hybrid”są one wyposażone w silnik elektryczny zasilany akumulatorem litowo-jonowym oraz 5-litrowy silnik diesla.Różnica polega na tym, że mają one na dachu specjalny kolektor, który umożliwia im ładowanie baterii z sieci elektrycznej poprzez specjalny pantograf. Odbywa się to podczas postoju pojazdu na pętli, a cała operacja trwa 6-10 minut.Co ważne –jeśli operator będzie musiał uruchomić autobus na linii pozbawionej stacji ładujących, hybryda plug-in będzie działać dokładnie tak samo jak dotychczasowe autobusy hybrydowe. Innymi słowy, klient chcący zainwestować w technologię plug-in, może to uczynić, nawet jeśli nie ma dostępu do w pełni rozwiniętej sieci stacji ładujących. Ile tego typu autobusów Volvo jeździ teraz w Europie? W Goteborgu testowane są 3 szt., a od 2014 r. 8 szt. hybryd plug-in wyjedzie na ulice Sztokholmu. Ponadto wiele europejskich miast wyraża nimi zainteresowanie. Przykładowo Hamburg i Luksemburg już podpisały kontrakty na dostawy takich autobusów w 2014 i 2015 r. Będą to jednak cały czas bardziej projekty doświadczalne, a start seryjnej produkcji tego typu konstrukcji w fabryce we Wrocławiu zaplanowany jest pod koniec 2015 r.
 Volvo 7900 plug-inHybrid na ulicach GöteborgaVolvo 7900 plug-inHybrid na ulicach GöteborgaVolvo 7900 plug-inHybrid na ulicach GöteborgaVolvo 7900 plug-inHybridna ulicach Göteborga
Zresztą test w Göteborgu też funkcjonuje jako program badawczy. Zaangażowana jest w niego nie tylko firmaVolvo Buses, ale także Göteborg Energi, Business Region Göteborg, Trafikkontoret i Västtrafik. Projekt jest także częściowowspółfinansowany przez LIFE + z unijnego programu finansowania projektów środowiskowych. Przychylność urzędników z Brukseli zyskał ambitny plan lokalnego operatora –Västtrafik, który chce do 2025 r. realizować aż 95% przewozów w ramach transportu publicznego przy wykorzystaniu paliw niekopalnych przy jednoczesnym wzroście wydajności energetycznej. –„Najnowsze wyniki testu autobusów hybrydowych plug-in pokazują, że w oparciu o tego typu konstrukcje moglibyśmy osiągnąć nasze ambitne cele w zakresie ochrony środowiska, a w szczególności w zakresie redukcji emisji zanieczyszczeń i hałasu’ –zauważa Hanna Björk, strateg ds. środowiska w Västtrafik.