Wymiana powietrza plus maseczki = bezpieczny autokar [FILM]
Bezpieczeństwo przede wszystkim, czyli jak podróżowaćautokarami w czasach pandemii COVID-19? Jest na to sposób!
Zaczynamy od maseczek. Zdaniem naukowców maski mogą one w“okresie oczekiwania na szczepionkę” stać się pomocą w zmniejszaniu liczbyzakażeń, a jednocześnie pomagać w zdobywaniu masowej odporności społeczeństwana koronawirusa.
W ostatnim czasie badacze przywołali przykład, jednego zargentyńskich wycieczkowców objętych przymusową izolacją, na którym rozdanomaski wśród pasażerów. U 81 proc. z nich COVID-19 pojawił się w formie łagodnej lubbezobjawowej. Tymczasem na innych wycieczkowcach, gdzie osobom poddanymkwarantannie nie rozdano masek ochronnych, odsetek pacjentów z łagodnymprzebiegiem COVID-19 lub bez symptomów tej choroby wyniósł zaledwie 20 proc.
Dlatego korzystanie z autobusów „z maseczką” nie powinnobudzić obaw, o ile pamiętamy o podstawowych środkach ostrożności. Po pierwsze –wszyscy powinniśmy je nosić. Nawet jedna osoba bez maseczki tworzy ryzyko i to główniedla samej siebie. Po drugie – dezynfekujemy dłonie.
Po trzecie – wymiana powietrza
Im większa liczba pasażerów na pokładzie autobusu, tymtrudniej oprzeć się myśli o zwiększonym ryzyku infekcji. Nic bardziej mylnego,bowiem już na poziomie seryjnych rozwiązań technicznych stosowanych wautobusach turystycznych mamy ochronę przed potencjalną infekcją. To przedewszystkim szybka wymianę powietrza na pokładzie.
Przykładowo w autobusach turystycznych Mercedes-Benz i Setraw pełni automatyczny system klimatyzacji na bieżąco zmienia powietrze. Dziękiwywiewowi poprowadzonemu przez przestrzeń na nogi powstaje delikatny, pionowystrumień powietrza, który zapobiega jego zawirowaniom. Przy temperaturachzewnętrznych mieszczących się najczęściej w przedziale od 8 do 26°C systemklimatyzacji pracuje maksymalnie w trybie świeżego powietrza (od 80 do 100%),co oznacza ciągłą, szybką wymianę powietrza co dwie minuty. W przypadku zarównoniższych jak i wyższych temperatur układy klimatyzacji przechodzą w trybpowietrza mieszanego. Wówczas wymiana świeżego powietrza we wnętrzu odbywa sięco cztery minuty.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Dla porównania: W pomieszczeniach mieszkalnych wymianapowietrza wymagana jest co najmniej raz na dwie godziny, a w biurach conajmniej raz na godzinę.
Do tego dochodzą systemy filtrujące , które skutecznieoczyszczają powietrze z cząstek stałych. Zobaczcie, jak to działa na filmie:
{https://www.youtube.com/watch?v=kiano2Uogpw}