Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Wrocławski protest w PolskimBusie

infobus
17.12.2015 16:40

Wrocławski oddział OZZ Inicjatywa Pracownicza organizuje wpiątek (18 grudnia) pikietę przeciwko łamaniu praw pracowniczych w PolskimBusie.Protest zacznie się o 13:00 na tymczasowym dworcu PKS. Wszystkie kursy autokarówprzewoźnika odbędą się bez zakłóceń. Wrocławski protest organizuje MałgorzataMaciejewska z Inicjatywy Pracowniczej.

? ?Domagamy się przywrócenia do pracy trzech naszychkolegów, wzrostu pensji dla pracowników PolskiegoBusa i poprawy warunkówbezpieczeństwa i higieny pracy. Na razie nie będziemy nawoływać do bojkotuPolskiegoBusa, bo liczymy, że sytuacja pracowników się poprawi. Nie chcemy narazie uderzać w klientów? – zapowiada Maciejewska.

To już drugi z serii zapowiadanych pretekstów przez OZZ.Pierwszy miał miejsce w poniedziałek, 14 grudnia, w Warszawie, pod siedzibąSouter Holdings Polska. Zdaniem związkowców protestowało ok. 150 osób. Zdaniem obserwującychto zdarzenie przedstawicieli Souter Holdings ? około 15 osób.

Warszawski protest rozpoczęło przemówienie jednego zkierowców zrzeszonych w IP w Souterze, w którym zażądał realnych podwyżek.Wedle jego słów, obecne ?nie wystarczają na pokrycie inflacji?. Ponadtoprzypomniał o żądaniu polepszenia warunków pracy: wynagrodzenia za godzinypostoju, ograniczenia obowiązków kierowców do faktycznie występujących wumowach oraz lepiej zorganizowanych rozkładów jazdy. Padło także kluczoweżądanie przywrócenia do pracy nielegalnie zwolnionych oraz spotkania zdyrekcją, na którym komisja przedstawiłaby swoje żądania. ?Kierowca w PolskimBusie zarabia 2400 złotych netto. A ile zarabia prezes Brian Souter?? – pytał.

Pikieta odbywała się w bojowych nastrojach: były race isyreny. W przerwach pomiędzy przemowami tłum skandował hasła takie, jak?Solidarność naszą bronią?, ?Precz z łamaniem prawa pracy?, ?Wolne związkizawodowe? czy ?Złodzieje?.

Pod koniec demonstracji grupa członków InicjatywyPracowniczej weszła do biura siedziby PolskiegoBusa i zażądała spotkania zdyrekcją w celu przedstawienia wyżej wymienionych żądań. Zostali poinformowani,że ?dyrekcji ani nikogo nie ma w biurze?. I na tym pikieta się zakończyła.

Na warszawskiej manifestacji przemawiali m.in. przedstawicieleKomisji Zakładowej w Aelii, Komisji Operatorów Żurawi, Komisji PracownikówOrganizacji Pozarządowych, Komisji Pracowników Sztuki oraz Warszawskiej KomisjiŚrodowiskowej. Ponadto obecni byli działacze innych związków zawodowych, w tymOPZZ. Licznie zgromadzeni byli członkowie i członkinie Partii Razem, pojawilisię także reprezentanci Ruchu Sprawiedliwości Społecznej. Wszyscy w swoichwystąpieniach wyrażali i wyrażały solidarność ze zwolnionymi kierowcami.