Wrocławski pokaz SOR-a
8 kwietnia, na terenie zajezdni MPK Wrocław SOR pokazał swoje niskopodłogowe autobusy. To początek taborowych przygotowań pod zapowiedziany przez przewoźnika przetarg na obsługę części miejskich linii. W grę wchodzi zakup ok. 60 nowych pojazdów, które miałyby wozić wrocławskich pasażerów przez ok. 10 lat.Dla czeskiej firmy to wyjątkowa okazja, aby w końcu wejść na polskim rynek z niskopodłogowąrodziną NB. Jak do tej pory SOR sprzedał w naszym kraju kilkadziesiąt miejskich konstrukcji z niskowejściowej serii BN, natomiast żadnego egzemplarza NB, mimo, że ta generacja cieszy się sporą popularnością w Czechach i na Słowacji. M.in. 620 szt. tego typu pojazdów zamówił stołeczny przewoźnik w Pradze, a 100 przegubowych autobusów NB18jeździ od 2010 r. w barwach DP Bratislava. Dlatego firma już teraz przypomina swoje produkty polskim przewoźnikom i to zarówno przyszłemu zamawiającemu –MPK Wrocław, jak i potencjalnym oferentom: prywatnym firmom DLA i Sevibus. Do tej pory bliska współpraca z prywatnymi przewoźnikami przyniosła SOR-owi w Polsce doskonałe rezultaty i w tym roku prawdopodobnie firma zanotuje największa sprzedaż w naszym kraju. Więcej na te temat można przeczytać tutaj.Na pewno dostawa niskopodłogowych pod obsługą wrocławskich linii byłby klasyczną „wisienką na torcie”i jednocześnie ukoronowaniem wielu lat starań czeskiego producenta. Byłby to też bardzo dobry przyczółek do dalszej niskopodłogowej ekspansji w Polsce.
Podczas wrocławskiego pokazu mogliśmy oglądać trzy niskopodłogowe autobusy (typu NB 12 i NB 18) dedykowane pod wrocławski przetarg oraz jeden elektrobus (EBN 10,5), który miał pokazać technologiczne zawansowanie producenta. Warto tutaj dodać, że ten egzemplarz w drodze do Wrocławia z Libchavypokonał ok. 170 km, zużywając 40% pojemności swoich baterii. Aktualnie elektryczna oferta SOR obejmuje cztery pojazdy: EBN 8 o długości 8 m i pojemności 51+1 miejsc;EBN 9,5 o długości 9,5 m i pojemności 69+1 miejsc;EBN 10,5 o długości 10,5 m i pojemności 85+1 miejsc oraz EBN 11 o długości 11 m i pojemności 92+1 miejsc. Najwięcej czeskich elektrobusów jeździ w Ostrawie –4 szt. Ponadto jeden egzemplarz EBN 10,5 jest eksploatowany jakoskibus w Tatrzańskiej Łomnicy, a dwa elektrobusy trafiły do Niemiec: jeden EBN 8 do Grevesmuhlen i jeden EBN 10,5 do Kassel. W tym roku firma ma wyprodukować przynajmniej 10 elektrobusów w wersji 10,5-metra.
Z konwencjonalnych konstrukcji we Wrocławiu zobaczyliśmy zarówno „dwunastkę”w wersji czterodrzwiowej (2-2-2-2), jak i trzydrzwiowej (2-2-2), która została wprowadzona do oferty w zeszłym roku. Przez wiele lat SOR uparcie namawiał polskich przewoźników do bardziej nowatorskiego podejścia w zakresie układu drzwi w autobusach i jak widać –mimo częściowego uznania ich racji i wdrożenia trzydrzwiowego wariantu –nie rezygnuje z tej strategii. Także wersja przegubowa NB 18 ma też inny układ drzwi niż standardowo przyjęty na polskim rynku. To pięć par drzwi w układzie 2-2-2-2-2. Jednak największą nowością były zastosowane w autobusach silniki spełniające już normę Euro 6. SOR postawił w tym zakresie na jednostki włoskiego producenta FPT Industrial (Iveco). Aby spełnić wymagania nowej normy seria Tector zwiększyła swoją dotychczasową pojemność skokową z 5,9 l do 6,7 l, a rodzina Cursor –z 7,8 l do 8,7 l. Obie rodziny silników oferują najnowszą generacją układu CommonRail (zintegrowanego z głowicą cylindrów), jak i nowatorski system Hi-ESCR (High Efficiency SCR), opatentowany przez FPT Industrial. Technologia ta zachowuje optymalne spalanie i nie wymaga stosowania recyrkulacji spalin (EGR). Ma to szczególne znaczenie w przypadku autobusów i autokarów, gdzie silniki zabudowywane są z tyłu, w ciężko wentylowanych komorach, a system EGR potrzebuje minimum 30% więcej chłodzenia dla silnika tej samej mocy. W efekcie nowe silniki FTP gwarantują większą moc i większy moment obrotowy przy …mniejszym zużyciu paliwa w porównaniu do wersji Euro 5. W miejskich midibusach i wersjach standardowych SOR stosuje silniki FTP (Iveco) Tector 7 w czterech zakresach mocy 185, 210 a 235 kW (247, 280 i 320 KM) przy 1250 obr./ min. Natomiast w autobusach przegubowych –jednostki Cursor 9 o mocy 243 kW (330 KM) przy 1200 obr./ min. Najprawdopodobniej po raz kolejny najnowszą ofertę SOR-a w zakresie autobusów miejskich będziemy mogli zobaczyć już niebawem –podczas targów SilesiaKomunikacja, które odbędą się w Sosnowcu w przyszłym tygodniu (15-16.04.2014). Do zobaczenia!