Wrocław nową bazą PolskiBus.com
PolskiBus.com zakłada bazę operacyjną we Wrocławiu, uruchamia stąd 4 nowe linie, zwiększa do 15 liczbę kursów dziennie na trasie Warszawa-Łódź-Wrocław i zapowiada zakup kolejnych 30 nowych autokarów Van Hool TDX 27 Astromega. Tak w wielkim skrócie można opisać ogłoszone dzisiaj, 20 listopada br., we Wrocławiu najnowsze decyzje w sprawie dalszego rozwoju polskiego przewoźnika. Zostały ona ogłoszone osobiście przez właściciela firmy – Sir Briana Soutera oraz zarząd spółki w składzie: Barry Pybis, Dyrektor Generalny, Grażyna Fałdyga-Król, Dyrektor Handlowy i Piotr Bezulski, Dyrektor Zarządzający. –„Jesteśmy bardzo podekscytowani uruchomieniem we Wrocławiu naszej drugiej bazy operacyjnej. Wiemy, że nasi klienci lubią podróżować w rozsądnej cenie naszymi wygodnymi autokarami z bezpłatnym dostępem do Internetu oraz obługiwanymi przez przyjaznych kierowców. Coraz więcej osób rezygnuje ze stresującej oraz kosztownej podróży samochodem i wybiera usługi PolskiBus.com, czyli szybki, wygodny i bezstresowy sposób przemieszczania się w bardzo konkurencyjnej cenie.”A teraz szczegóły nowej oferty.
Nowe linie
Cztery nowe linie oferowane przez PolskiBus.com połączą Wrocław z Bydgoszczą, Gdańskiem, Katowicami, Krakowem, Opolem, Poznaniem, Rzeszowem, Zakopanem oraz Berlinem i Pragą. Na wszystkie nowe połącznia można już kupować bilety (od 20 listopada br.), natomiast harmonogram ich uruchomienia (uzależniony od uzyskania niezbędnych pozwoleń) wygląda następująco:
– P13 (Gdańsk-Bydgoszcz-Poznań-Wrocław-Praga) –start 28.11.2013 (3 x dziennie)
– P14 (Wrocław-Kraków-Rzeszów) –start 8.12.2013 (9 x dziennie)
– P15 (Wrocław-Katowice) –start 12.12.2013 (10 x dziennie)
– P16 (Berlin-Wrocław-Opole-Katowice-Kraków-Zakopane) –start przed Świętami Bożego Narodzenia (3 x dziennie)
Ponadto od 8 grudnia aż do 15 kursów dziennie zwiększy się obsługa trasy Warszawa-Łódź-Wrocław. Będzie to już druga linia przewoźnika o wysokiej częstotliwości połączeń (po trasie Warszawa –Gdańsk), gdzie kursy będą wykonywane praktycznie co godzinę. Tutaj nowy rozkład jazdy wejdzie w życie 8 grudnia. Na tej linii –a także na trasie do Gdańska –personel pokładowy będzie serwował pasażerom darmowy catering: ciepłe lub zimne napoje oraz przekąski. Podsumowując: jeszcze w listopadzie PolskiBus.com uruchomi kolejną linię do Gdańska z pominięciem Warszawy (po trasie P12 Rzeszów-Gdańsk). Tym samym umożliwi dojazd swoimi autokarami z stolicy Dolnego Śląska nad morze, a także do Poznania i Bydgoszczy. Z kolei wykorzystanie autostrady A4 stworzy dla mieszkańców Wrocławia nowe możliwości w zakresie podróży do Opola, Katowic, Krakowa i Zakopanego. Dolny Śląsk zyska także bezpośrednią relację z Berlinem. Ciekawi jesteśmy również frekwencji na całej trasie ze stolicy Tatr do stolicy Niemiec. Czy to otworzy polskie góry przed niemieckimi turystami? Zobaczymy. Przewoźnik już zapowiada, że na nowe połączenia wypuści tysiące promocyjnych biletów za złotówkę, aby jak najszybciej je wypromować.
Nowa baza
Wprowadzenie aż tylu nowych połączeń to efekt uruchomienie we Wrocławiu drugiej (po Warszawie) bazy operacyjnej PolskiBus.com. Dlaczego akurat w tym mieście? –„Połącznie do Wrocławia notują najwyższa dynamikę sprzedaży, dlatego zdecydowaliśmy się stworzenie nowej siatki połączeń z Wrocławia –podkreślił Sir Brian Souter. To oznacza także wzrost zatrudnianie w spółce o dodatkowych 160 osób –głównie kierowców, a także osoby personelu pokładowego i pracowników biurowych. Wrocławska baza funkcjonuje na terenie wydzierżawionym od firmy Transbud przy ulicy Armii Krajowej. Obejmuje ona parking dla pojazdów, myjnię, dyspozytornię oraz pomieszczenia biurowe. Serwisem nowych autobusów będzie zajmować się wyłączny partner Van Hool-a w zakresie aftersales –TB Truck &Trailer Serwis. Czyli dokładnie tak samo jak dotychczas. Specjalnie dla potrzeb nowej bazy PolskiBus.com ten autoryzowany serwis DAF-a uruchomi w stolicy Dolnego Śląska swój nowy warsztat. Podsumowując: wrocławska baza operacyjna będzie łączyć w sumie 10 miast w ramach 5 linii (w tym 2 trasy międzynarodowe): Praga-Wrocław-Bydgoszcz-Poznań-Gdańsk;Wrocław-Kraków-Rzeszów;Wrocław-Katowice;Berlin-Wrocław-Opole-Katowice-Kraków-Zakopane i Praga-Wrocław-Łódź-Warszawa. Który z przewoźników może obawiać się nowej siatki połączeń PolskiBus.com? Wydaje się, że tradycyjnie największa konkurencja będzie
Nowe autobusy
Aktualne flota PolskiBus.com składa się 97 autobusów marki Van Hool. To 48 szt. Van Hool TD921 Altano o pojemności 72 miejsc oraz 49 szt. Van Hool TD927/TDX27 Astromega o pojemności 89 miejsc. Liczby te zawierają już najnowszą dostawę 25 szt. autobusów typu Astromega, które zostały zamówione w czerwcu br. i są teraz sukcesywnie odbierane. To właśnie te pojazdy zasilą nowe połączenia realizowane w oparciu o bazę we Wrocławiu. To jednak nie koniec taborowych inwestycji przewoźnika. Na wiosnę przyszłego roku w barwach firmy pojawi się aż 30 szt. nowych, dwupokładowych autokarów Van Hool o wartości ok. 50 mln zł. O tym kontrakcie poinformował dzisiaj zarząd PolskiBus.com. To oznacza, że w przyszłym roku firma wzmocni swój tabor łącznie aż o 50 szt. nowych autokarów, wliczając w to wcześniej zamówione 20 szt. autobusów Plaxton Elite i, które mają pojawić się w naszym kraju latem 2014 r. Prawdopodobnie wzmocnią one dotychczasowe połączenia, a być może staną się także podstawą kolejnych baz operacyjnych przewoźnika w Polsce. Warto wspomnieć, że najnowsze autobusy TDX27 Astromega o długości 14 100 mm, szerokości 2550 mm, wysokości 4000 mm zabierają na swoje dwa pokłady łącznie 89 pasażerów, oferując 63 miejsc na górnym piętrze i 26+1+1 miejsc na dolnym piętrze. Pojemność luków bagażowych to 7,20 m3. W układzie napędowym autokarów zastosowano 6-cylindowe silniki DAF MX-13 Euro 5 o pojemności 12,9 l i mocy 375 kW (510 KM), współpracujące z automatycznymi skrzyniami biegów ZF AS-Tronic. Podsumowując: w czerwcu 2011 r. firma posiadała 16 autobusów Van Hool TD921 Altano, 65 kierowców i obsługiwała 8 linii. W październiku 2011 r. dołączyło do nich 50 autokarów, w tym 30 szt. Altano i pierwszych 20 szt. TD927 Astromega. Łącznie 69 szt., które obsługiwało 260 kierowców. Tym samym zamknięto zakupy modelu Altano i od tamtej pory zakupu spółki koncertuje się na dwupokładowym autokarze Astromega. Kolejne przyspieszenie nadchodzi w maju br. kiedy liczba linii wzrasta do 12. W sierpniu br. zostaje przełamana liczba 4 mln przewiezionych pasażerów, a w listopadzie br. flotę firmy wzmacnia 25 nowych autokarów Astromega. Stan na grudzień 2013 r. to 16 linii, 98 autokarów i 400 kierowców. Jak podkreślił Sir Brian Souter koncepcja zakupu autobusów dwupokładowych jest bardzo ważną częścią całej strategii firmy i właśnie tego rodzaju tabor pozwolił już w zeszłym roku zapewnić spółce rentowność. Pojazdy piętrowe charakteryzują się najniższymi kosztami eksploatacyjnymi w przeliczeniu na jedno miejsce. Stosując ten przelicznik także koszt zakupu piętrowych autokarów typu Astromega, wynoszący ok. 1,6 mln zł za pojazd, staje się zdecydowanie bardziej atrakcyjny.