Wrocław i pierwsze polskie Citaro II
MPK Wrocław zakupiła z wolnej ręki dwa demonstracyjne, 2-letnie autobusy miejskie EvoBus Polska –pierwszy w Polsce Mercedes-Benz Citaro G II generacji oraz pierwszy we Wrocławiu –10,5-metrowy model Mercedes-Benz Citaro K. To podwójny debiut. Można tylko żałować, że nie jest to początek szerszej odnowy floty przewoźnika, których przez ostatnie cztery lata nie dokonał żadnych taborowych wzmocnień w swojej autobusowej flocie. Te dwa niskopodłogowe Mercedesy radykalnie nie poprawiają sytuacji spółki, która z powodzeniem eksploatuje jeszcze ok. 70 szt. wysokopodłogowych pojazdów takich jak: Ikarus 280, Jelcz 120M, Jelcz M180 i Volvo B10M. A na horyzoncie nie widać szybkiej możliwości ich zastąpienia przez nowe autobusy. Co ciekawe –najnowsze nabytki MPK nie zostały pomalowane żółto-czerwone barwy spółki, ale nadal występują w demonstracyjnych, srebrnych barwach. Nie jest bynajmniej próba wysondowania wrocławskich pasażerów pod kątem ewentualnej zmiany kolorystyki, tylko czysto racjonalny zabieg mający na celu zachowanie fabrycznej gwarancji producenta. A może jakaś zmiana z tego wyniknie? Zobaczymy. Dodajmy, że autobus przegubowy ma długość 18 m i wyposażony został w 12-litrowy silnik o mocy 260 kW. Natomiast pierwsze wrocławskie Citaro K występuje w wersji 3-drzwiowej (2-2-2) i jest wyposażone w silnik o pojemności 7,2 l i mocy 210 kW. Najprawdopodobniej w tym roku –podczas targów w Kortrijk –zobaczymy jego drugą generację.
Wrocławski Citaro G II był najważniejszą premierą śląskich targów SilesiaKomunikacja 2012. Generalnie nowa generacja autobusów miejskich Mercedes-Benz został po raz pierwszy zaprezentowany dziennikarzom w połowie roku 2011, a publiczny debiut C2 miał miejsce podczas październikowej wystawy w Kortrijk. Co ważne –najnowszy przegubowy nabytek MPK występuje z podłogą w drewnianej okleinie. Jesteśmy bardzo ciekawi jak sprawdzi się ona w polskiej rzeczywistości. Druga generacja Mercedes-Benz Citaro to nie tylko świetny design, ale przede wszystkim zupełnie nowa konstrukcja autobusu, dostosowana do wymagań silników Euro 6 i napędów alternatywnych. Można powiedzieć, że po 14 latach produkcji i sprzedaży ponad 30 tys. egzemplarzy rodzina Citaro doczekała się godnego następcy. Rewolucyjne zmiany w zakresie zastosowanych technologii oraz łagodne i płynne linie już zachwyciły eksportów branży komunikacji miejskiej podczas zeszłorocznych targów Busworld w Kortrijk/Belgia, gdzie Citaro otrzymał nagrodę Grand Award w kategorii autobusów miejskich. Złożone z fachowców w ramach European Coach &Bus Week doceniło ten pojazd za udany design, wystrój wnętrza z odmienionym stanowiskiem pracy kierowcy oraz przede wszystkim za nowe elementy wyposażenia poprawiające bezpieczeństwo. Ta nagroda jest kolejnym dowodem na to, że Citaro znowu wyprzedza swój czas i stale wyznacza zupełnie nowe kierunki w zakresie produkcji autobusów miejskich. To już, można powiedzieć, tradycja.
Nowy Mercedes-Benz Citaro jest pierwszym autobusem miejskim, który wyposażony w elektroniczny układ stabilizacji toru jazdy (ESP). Tym samym Daimler Buses jest tutaj prekursorem w zakresie bezpieczeństwa w komunikacji publicznej. Na pewno na uznanie zasługuje także zupełnie nowe stanowisko pracy kierowcy wraz ze specjalną klatką pochłaniającą energię podczas czołowego zderzenia;wprowadzony po raz pierwszy w tej klasie układ stabilizacji toru jazdy (ESP);lampy bi-ksenonowe z funkcją doświetlania zakrętów;dzienne światła w technologii LED oraz duży udział elementów z tworzyw, które z jednej strony obniżają masę własną, zaś z drugiej –są łatwiej demontowalne i tańsze w serwisowaniu. Poniżej najważniejsze rewolucyjne cechy nowego Mercedes-Benz Citaro, które teraz mogą na co dzień testować wrocławscy pasażerowie:
1. Całkowicie nowy wygląd zewnętrzny, od reflektorów po zderzaki. Płynność linii na całej długości pojazdu.
2. Korzystniejszy rozkład nacisków na osie, poprzez wydłużony zwis przedni (+ 100 mm) i rozstaw osi (+ 55 mm). Łączna długość Citaro II to teraz 12 105 mm.
3. Łączenia konstrukcyjne opierają się na nowych, laserowo wycinanych węzłach, co daje większą sztywność i wytrzymałość szkieletu.
4. Światła zewnętrzne i wewnętrzne opierają się na długowiecznych diodach LED.
5. Dostosowanie pod silniki Euro 6 o mniejszym zużyciu paliwa i Ad-Blue.
6. Boczne panele zgodne z normą ECE R 29 zapewniają skuteczną ochronę przed bocznymi uderzeniami.
7. Poszycie ścian bocznych i klap wykonano z aluminium, a nadkola z tworzyw sztucznych.
8. Citaro II oferuje nowy system drzwi, poręczy i szerszą gamę dostępnych foteli.
9. System ESP (zawierający m.in. układy ABS, ASR, EBS) wyznacza nowe standardy w zakresie bezpieczeństwa.
10. Niezależne przednie zawieszenie zapewnia płynną jazdę.
12. Kierowca siedzi teraz o ok. 35 cm wyżej, co zapewnia większe bezpieczeństwo i komfort.
13. Konstrukcja zgodna z przyszłościową normą europejską ECE R66.01 w zakresie dachowania.
14. Przekonstruowane kanały wentylacyjne zapewniają lepszą cyrkulację powietrza we wnętrzu.