Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Wokół TRANSEXPO 2006 – karta w transporcie

infobus
24.10.2006 09:51
Podczas tegorocznej edycji targów w Kielcach, Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej zorganizowała seminarium pt. 'Karta miejska – nowa jakość lokalnego transportu zbiorowego’. Jak pisze w swoim referacie Krzysztof Grzelec – specjalista ds. Marketingu w Zarządzie Komunikacji Miejskiej w Gdyni – nowoczesne systemy biletowe wykorzystują jeden z dwóch nośników elektronicznych: kartę z paskiem magnetycznym lub kartę bezstykową. Większa uniwersalność bezstykowej karty elektronicznej oraz jej odporność na uszkodzenia skłaniają coraz więcej podmiotów do realizowania różnorodnych transakcji finansowych właśnie w oparciu o ten nośnik. Możliwość uiszczania opłat za usługi komunikacji miejskiej oraz możliwość kodowania za pomocą karty różnorodnych informacji predestynują ją do zastosowania w komunikacji miejskiej w aglomeracjach, w których funkcjonują różne podsystemy transportu zbiorowego. Ponadto nadaje się ona do pełnienia funkcji tzw. miejskiej portmonetki, z której można zapłacić np. za parking czy za bilet do muzeum czy do kina. O perspektywach, jakie rysują się przed elektroniczną kartą w Polsce, a a także o konkretnych jej zastosowaniach, rozmawiamy z prezesem IGKM, Jerzym Chudzickim:
gal_452a15d44087f_760
InfoBus: Jak Pan ocenia tegoroczne targi TRANSEXPO? Czy trzydniowa formuła sprawdziła się?
TRANSEXPO jest jedną z najszybciej rozwijających się imprez targowych w Polsce. Co roku organizatorzy tzn Targi Kielce i IGKM wprowadzają do programu targów coraz to nowe elementy. Tym razem sprawdziliśmy koncepcję wydłużenia czasu trwania targów do trzech dni i przeprowadzenia merytorycznej imprezy towarzyszącej w pierwszym dniu targowym. Czy była to pozytywna zmiana, ocenią to nasi Członkowie.
InfoBus: W tym roku IGKM zorganizowała seminarium na temat kart elektronicznych. Co przede wszystkim Pana zainteresowało w wygłoszonych referatach?
W tym roku przyjęliśmy taką zasadę, że referaty na seminarium wygłoszą producenci systemów, a nie użytkownicy. Referenci zaprezentowali dwie z trzech dominujących na świecie technologii kart bezstykowych wykorzystujących technologię Philips i technologię Calypso. Inne referaty dotyczyły przykładowych wdrożeń opartych na powyższych standardach. W mojej ocenie jednym z najbardziej nowatorskich systemów jest uruchomiony we wrześniu tego roku interoperacyjny system biletowy w Oslo wykorzystujący karty mifare i integrujący wszystkich działających na tym rynku przewoźników.
InfoBus: Jakie miasta w Polsce stosują karty miejskie i czy ten stan ma szansę zmienić się w najbliższej przyszłości?
Pierwszym dużym wdrożeniem w Polsce było wprowadzenie karty elektronicznej w Warszawie. Z dużych miast systemy tego typu wdrożono w Poznaniu, a ostatnio również w Gdańsku. W grupie miast małych i średnich karty elektroniczne pełniące często funkcje kart miejskich wdrożono w Kaliszu, Radomsku, Piotrkowie Trybunalskim, Wałbrzychu, Wejherowie a ostatnio w Rawiczu. Wiele kolejnych polskich miast planuje wprowadzenie karty miejskiej. Należą do nich między innymi Częstochowa, Łódź, a także KZK na terenie GOP.
InfoBus: Co najbardziej blokuje rozwój kart miejskich w Polsce?
Generalnie nie występują przeszkody, które utrudniałyby wdrażanie biletów elektronicznych w miastach polskich. Najtrudniejsze, ale i najważniejsze jest zdefiniowanie oczekiwań odbiorców i w konsekwencji funkcji karty. W Polsce podstawowo karta jest po prostu biletem elektronicznym, z reguły używanym jako bilet okresowy. Karta może mieć charakter interoperacyjny i wtedy spełniać może także inne funkcje miejskie (parking, pływalnia, teatr itp.). Integrowanie transportu miejskiego i regionalnego za pomocą takiej karty do tej pory w Polsce się nie udało, natomiast w Europie funkcjonują już takie systemy.
InfoBus: Czy Pana zdaniem karty miejskie przyczynią się do podniesienia atrakcyjności komunikacji miejskiej i tym samym do podniesienia frekwencji w autobusach, tramwajach, metrze?
Niewątpliwie wprowadzenie kart miejskich podnosi atrakcyjność komunikacji miejskiej i wygodę podróżowania pasażerów. Jest to jednak tylko jeden z elementów mających wpływ na zwiększenie przewozów w komunikacji miejskiej. Należy pamiętać również o korzyściach jakie odniesie przewoźnik z informacji dostarczanych przez wdrożony system.
InfoBus: Obecnie w Belgii pracuje się nad wprowadzeniem do 2010 r. zintegrowanej karty umożliwiającej zapłaty za przejazd wszystkimi rodakami komunikacji publicznej na terenie całego kraju. Czy Pana zdaniem aż tak zaawansowana integracja biletowa jest możliwa w Polsce?
Z punktu widzenia pasażera pełna integracja różnych rodzajów transportu lokalnego i regionalnego ma miejsce w przypadku zintegrowania biletów, taryf i rozkładów jazdy. Z przykładami integracji biletowej w oparciu o bilet elektroniczny mamy do czynienia w Norwegii, Holandii i w kilku innych krajach europejskich. Nie spodziewam się, aby w najbliższym czasie stworzono możliwości prawne i organizacyjne dla integracji biletowej w skali całego kraju. Istnieją natomiast warunki do takiej integracji na poziomie regionów. Z niecierpliwością oczekuję informacji o zakończeniu wdrożenia takiego wspólnego systemu w regionie gdańskim.
InfoBus: Bardzo dziękujemy za rozmowę.