Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Wodzisław Śląski wybiera PPUH „Kłosok”

infobus
21.11.2013 19:20
Przetarg na 5-letnią obsługę wodzisławskich linii autobusowych ogłoszony został pod koniec września br. Oferty można było składać do 21 października br. Zainteresowane organizacją miejskiej komunikacji były trzy firmy, które musiały spełnić szereg wymagań, w tym m.in. dysponować minimum 8 autobusami wyprodukowanymi po 2007 roku, w tym 4 szt. pojemności minimum 90 miejsc;2 szt. o pojemności minimum 60 miejsc i 2 szt. o pojemności minimum 30 miejsc oraz minimum jednym autobusem rezerwowym, wyprodukowanym po 2004 roku. –„Wszystkie pojazdy muszą być przystosowane do przewozu minimum jednej osoby na wózku inwalidzkim, posiadać bezstopniowe wejście z platformą wjazdową dla wózków oraz co najmniej 10 % niskiej podłogi i klimatyzowaną przestrzeń pasażerską. Klimatyzacja powinna być uruchamiana przy temperaturze wewnątrz pojazdu powyżej 25°C”–wyjaśnia rzecznik Urzędu Miasta, Barbara Chrobok. 4 listopada nastąpił ostateczny wybór nowego przewoźnika. Spośród złożonych ofert najatrakcyjniejszą pod względem ceny była oferta firmy PPUH „Kłosok”z Żor. Firma ta zaproponowała w przetargu cenę w wysokości 10 mln 71 tys. zł brutto. Usługi przewozowe w ramach działania wodzisławskiej Komunikacji Miejskiej PPUH „Kłosok”będzie świadczyć przez najbliższych pięć lat. Łącznie firma przejedzie w tym czasie ok. 2.5 mln wozokilometrów. Tym samym 31 grudnia kończy się wodzisławska przygoda spółki DLA Wrocław, która przez ostatni rok obsługiwała (autobusami marek Solaris, Jelcz i Autosan) komunikację miejską w tym mieście.
MAZ 203 w wersji demonstracyjnej
Z nieoficjalnych źródeł wiadomo, że trzonem nowej wodzisławskiej floty będzie marka MAZ, a pokazany na początku miesiąca jeden z autobusów –niskopodłogowy MAZ 203 –jak najbardziej spełnia wymogi postawione w przetargu: został wyprodukowany w 2008 r., jest dostosowany do przewozu osób niepełnosprawnych i posiada elektroniczne tablice kierunkowe wykonane w technologii LED.Zgodnie z przetargowymi wymaganiami wszystkie autobusy przeznaczone do realizacji zadania muszą być wyposażone w nadajnik GPS, umożliwiający śledzenie pojazdu w czasie rzeczywistym. Wykonawca zapewni pracownikom Urzędu Miasta bezpłatny nieograniczony dostęp do własnego portalu wraz z niezbędnym oprogramowaniem umożliwiającym śledzenie autobusów na mapie oraz gromadzącym dane archiwalne o zrealizowanych kursach, czyli trasie i czasie zatrzymania na poszczególnych przystankach. –„Najdalej od 1 stycznia 2015 r. wyłoniony przewoźnik zapewni ogólnodostępne, poprzez darmowe oprogramowanie, śledzenie położenia pojazdów on-line na swojej stronie internetowej za pomocą komputera lub smartphonu –mówi Barbara Chrobok. – Ta funkcja może okazać się bardzo użyteczną dla wielu użytkowników miejskiej komunikacji. Zawsze będzie można sprawdzić, gdzie obecnie znajduje się „nasz”autobus”–dodaje.
Wnętrze autobusu, który będzie obsługiwał Komunikacji Miejskiej Wodzisławia Śląskiego
Wszystkie autobusy, które będą od nowego roku przewoziły wodzisławian muszą być wyposażone w system informacji pasażerskiej, czyli elektroniczne tablice kierunkowe wykonane w technologii LED: czołową, wyświetlającą numer linii i kierunek jazdy, boczną, wyświetlającą nr linii i kierunek jazdy oraz tylną, wyświetlającą nr linii. Pojazdy będą także posiadać tablicę informacyjną zapowiadającą kolejne przystanki, umieszczoną w środku pojazdu w miejscu widocznym dla wszystkich pasażerów oraz tablicę koralikową (z trasami linii i przystankami), a także regulamin przewozów oraz cennik. –„Autobusy muszą być również wyposażone w urządzenia automatycznie wygłaszające przez głośniki komunikaty o przystanku aktualnym oraz następnym. Zależy nam, by pasażer czuł się dobrze doinformowany”–mówi rzecznik.
Wodzisławska flota DLA Wrocław
Kolejny wymóg to wspólne barwy. Od stycznia autobusy muszą mieć kolorystykę Komunikacji Miejskiej Wodzisławia Śląskiego, czyli powinny być żółte w górnej części, czerwone w dolnej. Z przodu oraz z boku autobusów muszą znajdować się nalepki z logo miejskiej komunikacji. Zgodnie z ustaleniami przewoźnik nie może umieszczać na autobusie reklam ani informacji niezwiązanych z obsługą komunikacji.Co ważne dla pasażerów, najpóźniej na dwa dni przed realizacją zadania przewoźnik udostępni do publicznej wiadomości adres strony internetowej lub portalu społecznościowego, na którym będzie zamieszczać ważne informacje dotyczące funkcjonowania miejskiej komunikacji. Na stronie tej pasażer będzie mógł m.in. znaleźć informacje o utrudnieniach lub ich braku z poprzedniego dnia realizacji zadania, o przewidywanych utrudnieniach na dzień bieżący, o opóźnieniach w realizacji kursu powyżej 15 minut wraz z podaniem przyczyny, a także w przypadku przerwania kursu z podaniem przyczyny i sposobu rozwiązania problemu.- „Jednym z założeń organizacji naszej własnej miejskiej komunikacji było stworzenie jak najlepszych, komfortowych warunków dla wszystkich pasażerów. Chcemy, by wodzisławska komunikacja realizowała jak najwyższe standardy. Warunki przeprowadzonego przetargu pomogą nam to osiągnąć”–mówi Mieczysław Kieca, prezydent miasta.