Wodorowe konsultacje MPK Kraków. Do połowy sierpnia
7 lipca Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie ogłosiło konsultacje w zakresie przygotowań do przetargu na zakup 40 szt. niskopodłogowych autobusów komunikacji miejskiej zasilanych wodorem.
W tej grupie mamy 30 pojazdów klasy MAXI i 10 szt. klasy MEGA. MPK planując zakup autobusów wodorowych będzie poszukiwać zewnętrznych źródeł finansowania, które pokryłyby przynajmniej części należności za zamówione pojazdy.
Cel konsultacji
Konsultacje będą podzielone na dwa etapy.
-"W pierwszym, który potrwa do połowy sierpnia, będziemy czekać na zgłoszenia od podmiotów zainteresowanych dostawą takich pojazdów. W drugim etapie będziemy chcieli dowiedzieć się jak najwięcej o rozwiązaniach technicznych związanych z napędem wodorowym, warunkach eksploatacji takich autobusów i obowiązujących przepisach prawnych" – powiedział rzecznik krakowskiego MPK Marek Gancarczyk.
"Chcemy jak najlepiej przygotować się do przetargu. Te konsultacje mają nam dać też informacje na temat kosztów autobusów zasilanych wodorem" – dodał.
MPK Kraków planuje zakup fabrycznie nowych autobusów, posiadających homologację dopuszczającą do użytkowania. Konstrukcyjnie mają to być pojazdy przystosowane do ruchu prawostronnego. Konstrukcja autobusu i zastosowane rozwiązania mają gwarantować co najmniej 12 lat eksploatacji przy założeniu średnio 80.000 km rocznego przebiegu. Zastosowane rozwiązania techniczne muszą być sprawdzone, a ich niezawodność potwierdzona przynajmniej w testach eksploatacyjnych. Wszelkie innowacje mogą dotyczyć jedynie zasilania wodorowego.
W wyniku konsultacji przewoźnik zamierza pozyskać informacje w zakresie:
1) rozwiązań technicznych związanych z napędem wodorowym dostępnych na rynku,
2) uwarunkowań eksploatacyjnych i użytkowych,
3) uwarunkowań prawnych oraz zebrania informacji służących opracowaniu dokumentacji postępowania
4) możliwości produkcyjnych zainteresowanych podmiotów oraz kwestii logistycznych,
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
5) oszacowania wartości zamówienia.
Do 19 sierpnia
Firmy zainteresowane udziałem w konsultacjach, mogą składać wnioski do dnia 19.08.2021 r. Zgłoszenie może być złożone w formie elektronicznej lub papierowej.
Czas konsultacji
Następnie rozpoczną się konsultacje w formie indywidualnych spotkań zakwalifikowanych uczestników z przedstawicielami zamawiającego. Co do zasady spotkania odbywać się będą w Krakowie przy ul. J. Brożka 3, chyba że sytuacja epidemiczna spowoduje, że konieczna będzie zmiana formy spotkań na formułę online.
Przewidywany termin zakończenia wstępnych konsultacjach rynkowych: do 5 miesięcy od ogłoszenia wstępnych konsultacji rynkowych.
Równie ważne będzie wybudowanie w Krakowie stacji do tankowania wodoru. Krakowski przewoźnik współpracuje m.in. z Krakowskim Holdingiem Komunalnym, który w spalarni chce produkować czysty wodór z odpadów komunalnych.
W 2020 roku MPK w Krakowie i Krakowski Holding Komunalny podpisały list intencyjny z PKN ORLEN, zakładający współpracę na rzecz rozwoju zasilanych wodorem pojazdów. Ma ona dotyczyć m.in. przygotowania niezbędnej infrastruktury oraz logistyki dostaw.
Autobusy wodorowe są już eksploatowane w Europie, m.in. Londynie. Solaris Bus&Coach dostarczył takie pojazdy do włoskiego Bolzano i podpisał umowy na dostawę tego typu pojazdów m.in. do Niemiec, Holandii i Austrii.