Wodorowe autobusy stają się kwestą bezpieczeństwa energetycznego Polski
27 maja minister Grzegorz Puda swoim wystąpieniem otworzył konferencję z udziałem ekspertów dotyczącą rozwiązań opartych o alternatywne paliwo w unijnych projektach transportowych.
-"Upowszechnienie wodoru może pozwolić uniezależnić się od importu paliw kopalnych i zapewnić bezpieczeństwo energetyczne Polsce - powiedział minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.
Wodorowa konferencja
Konferencja "Technologie wodorowe w projektach transportowych współfinansowanych ze środków unijnych". ,iała miejsce 27 maja w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. Podczas spotkania prelegenci omówili kluczowe kwestie dotyczące wykorzystania, postrzegania oraz dofinansowania wodoru w charakterze paliwa alternatywnego dla transportu publicznego.
W konferencji wzięli udział:
- Ewa Karasińska, Dyrektor Departamentu Kolejowego Centrum Unijnych Projektów Transportowych
- Artur Labus, Dyrektor Industry Services TUV SUD, ekspert w dziedzinie bezpieczeństwa w sektorze wodorowym
- Witold Gadoś, Dyrektor Sprzedaży Taboru Siemens Mobility Sp. z o.o.
- dr inż. Andrzej Szałek, Doradca Zarządu Toyota Motor Poland
- Piotr Pustoszkin, Business Development Director Poland, Ukraine & Baltics, Alstom ZWUS Sp. z o.o.
- Grzegorz Jóźwiak, Dyrektor Biura Wdrażania Paliw Alternatywnych, PKN ORLEN S.A.
- Alex Nauman, Hydrogen Poland, Hynfra
- dr Jakub Majewski, Prezes Zarządu Fundacji ProKolej
- Maciej Grześkowiak, Dyrektor ds. Projektów Strategicznych PESA Bydgoszcz S.A.
- Krzysztof Laskowski, Prezes Zarządu H. Cegielski – Fabryka Pojazdów Szynowych Sp. z o.o.
- Hubert Meronk, Prezes Zarządu Siemens Mobility Sp. z o.o.
- Robert Pilarczyk, Dyrektor Departamentu Transportu w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego
- Wiesław Szafrański, Dyrektor Zarządzający ds. Operacyjnych, POLREGIO S.A.
- Paweł Engel, Zastępca Dyrektora Departamentu Analiz Transportowych i Programowania, Centrum Unijnych Projektów Transportowych
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
kwestia bezpieczeństwa
"Technologie wodorowe są wielką szansą do rozwoju przyjaznego środowiska oraz zrównoważonego systemu transportowego, to także wyzwanie cywilizacyjne" - powiedział szef resortu funduszy i polityki regionalnej. Jego zdaniem "rozwój technologii wodorowych w Polsce to także szansa na zwiększenie konkurencyjności polskich firm na rynkach międzynarodowych".
Puda zwrócił uwagę, że upowszechnianie rozwiązań energetycznych opartych o wodór "może pozwolić uniezależnić się od importu paliw kopalnych i zapewnić bezpieczeństwo energetyczne Polsce". "Wojna w Ukrainie postawiła Europę w stan gotowości i zmieniła plany wielu europejskich przywódców odnośnie prowadzenia polityki energetycznej" - przypomniał. Według ministra "ropę, gaz i węgiel może zastąpić wodór".
Minister podkreślił, że wodór ma potencjał do zastępowania paliw konwencjonalnych w transporcie publicznym. "Wykorzystanie autobusów wodorowych w transporcie publicznym staje się rzeczywistością. Już dziś coraz więcej miast aplikuje o środki na zakup autobusów i budowę infrastruktury potrzebnej do ich obsługi" - powiedział.
"Grzegorz Puda zaznaczył, że Polska ma już swoje sukcesy na arenie międzynarodowej w technologii wodorowej. Nasz kraj jako pierwszy w Europie i drugi na świecie skonstruował lokomotywę napędzaną wodorem" - poinformowało w komunikacie Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
MFiPR przypomniało, że na inwestycje wodorowe przewidziane jest dofinansowanie nie tylko ze środków krajowych, ale również funduszy unijnych w ramach różnych instrumentów, w tym z Polityki Spójności. (PAP)