Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Wilno buduje swój własny trolejbus

infobus
14.12.2011 20:33
W listopadzie br. miejska spółka Vilniaus Troleibusai zaprezentowała pierwszy trolejbus zmontowany na terenie firmy na bazie autobus miejskiego MAZ 203 o nazwie Amber. Zdaniem przedstawicieli przewoźnika niskopodłogowy trolejbus został zmontowany w ciągu dwóch miesięcy. Kolejne mają powstawać już znacznie krócej –w ciągu nawet 15 dni. Ich koszt ma nie przekroczyć poziomu 209 000 EUR ((720.000 litewskich litów). Jak na 12-metrowy pojazd z asynchronicznym silnikiem trakcyjnym o 100% niskiej podłodze i alternatywnym zasilaniu to bardzo dobra cena. –„To jest ok. 30-50 procent mniej niż porównywalne trolejbusy oferowane przez zagranicznych producentów’ –podkreślał podczas oficjalnej prezentacji Ambera burmistrz Wilna, Arturas Zuokas. Zdaniem miejskiej spółki udane testy pierwszego egzemplarza daje nadzieję na szybką i w miarę tanią wymianę floty przewoźnika. Według Vidmantas Romualdas Striska, dyrektora generalnego Vilniaus Troleibusai ważną zaletą Ambera jest fakt, że zużywa on o 10-15 procent mniej energii niż porównywalne trolejbusy z napędem czeskiej Skody, które obecnie dominują w krajobrazie miasta. Dodatkowo może on podróżować do 1 kilometra bez kontaktu z napowietrzną linią elektryczną, a jego pojemność wynosi 100 pasażerów Pojazd jest wyposażony w monitoring oraz system do liczenia pasażerów. Co warto podkreślić – Amber to prawdziwie międzynarodowy projekt. Oprócz Litwy to dzieło producentów komponentów z Białorusi (pojazd bazowy), Czech, Polski (silnik elektryczny – Medcom, fotele –Ster) i Niemiec (mosty napędowe, opony, oświetlenie). Podobno komponenty sterowania powstają także na Ukrainie. To naprawdę ciekawy skład.
Amber podczas oficjalnej uroczystości;fot. V. BalkūnasAmber podczas oficjalnej uroczystości;fot. V. BalkūnasAmber podczas oficjalnej uroczystości;fot. V. BalkūnasAmber podczas oficjalnej uroczystości;fot. V. Balkūnas
Aktualnie spółka Vilniaus Troleibusai posiada flotę 312 trolejbusów, w tym 45 szt. ma mniej niż pięć lat. Średni wiek taboru to ok. 15 lat. Szacuje się, że jeśli spółka będzie wprowadzała 20 nowych Amberów rocznie, trolejbusowa flota osiągnie efektywny wiek w ciągu 10-12 lat. Takie są ambitne plany, czy to się uda? –zobaczymy. Na razie do końca stycznia 2012 r. na ulicach Wilna mają jeździć dwa takie trolejbusy.
Amber podczas oficjalnej uroczystości;fot. V. BalkūnasAmber podczas oficjalnej uroczystości;fot. V. BalkūnasTrolejbus Medcom-MAZ w Lublinie
Oczywiście z całym szacunkiem dla Vilniaus Troleibusai i Ambera, ale pierwszy tego typu trolejbus powstał w Lublinie w 2009 r. Identycznie jak w Wilnie pojazd jego bazę stanowił białoruski autobus niskopodłogowy MAZ 203, a lubelscy mechanicy zamontowali w nim polskie elementy napędu i sterowania z firmy Medcom. Wówczas prototypowy model trolejbusu kosztował ok. 1 mln zł, ale w seryjnej produkcji miał być zdecydowanie tańszy. To on był faworytem do kontraktu na zakup 30 nowych trolejbusów MPK Lublin. Z nie do końca jasnych powodów jego oferta nie pojawiła się jednak w przetargu i ostatecznie ten projekt upadł. Teraz identyczna konstrukcja objawiła się w Wilnie. Warto pamiętać, że pomysłodawcą i „ojcem”projektu był nieodżałowany śp. Czesław Rydecki, którego wypowiedź na temat trolejbusu Medcom-MAZ można obejrzeć tutaj.