Wiewiórka Julia i pierwszy polski dentobus
4 września br. w siedzibie Rzecznika Praw Dziecka, odbyło się spotkanie prasowe poświęcone uruchomieniu ogólnopolskiego projektu mobilnej opieki stomatologicznej –pod hasłem „Dentobus Wiewiórki Julii”. Konferencja została zorganizowana przez Rzecznika Praw Dziecka – Marka Michalaka i dr Dżuliettę Kiworkową, prezesa Fundacji Wiewiórki Julii. Marek Michalak od początku objęcia funkcji postulował, aby polepszyć dostęp najmłodszych obywateli do podstawowej opieki stomatologicznej. Podobno aż 91,8 proc. 15-latków i 79,9 proc. 5-latków ma zaawansowaną próchnicę zębów –tak wynika ze statystyk Ministerstwa Zdrowia. Michalak źródło tego problemu upatruje w likwidacji gabinetów stomatologicznych w szkołach i przedszkolach oraz znaczne ograniczenia w dostępie do publicznej opieki stomatologicznej –szczególnie w małych miejscowościach i na wsi. Rozwiązaniem tutaj jest możliwość stworzenia mobilnych gabinetów, tzw. dentobusów. Taka forma opieki medycznej to nie nowość. Ta inicjatywa z powodzeniem działa w wielu krajach świata, m.in. w Indiach, Stanach Zjednoczonych, Brazylii, Niemczech, czy Francji.
W Polsce dentobus Wiewiórki Julii ma pojawić się w pierwszej kolejności w małych miastach i wsiach, wszędzie tam gdzie dostęp do opieki stomatologicznej jest utrudniony lub wręcz niemożliwy. Fundacja chce zabrać środki na zakup i wyposażenie początkowo jednego, a w kolejnych latach trzech dentobusów, które będą przemierzać całą Polskę. Docelowo w każdym specjalistycznym autobusie znajdzie się miejsce dla trzech unitów stomatologicznych, obsługiwanych przez grupę dwudziestu wolontariuszy –stomatologów. Ze wstępnych szacunków wynika, iż jeden mobilny punkt dentystyczny miesięcznie skonsultuje i w razie potrzeby wyleczy 450 dzieci. Przewidywany koszt zakupu i wyposażenia jednego dentobusu kształtuje się na poziomie 1,5-2 mln złotych. W celu realizacji powyższego projektu, Fundacja Wiewiórki Julii poprosiła o kalkulacje firmy, które profesjonalnie zajmują się budową i wyposażeniem mobilnych jednostek medycznych. Zgłoszenia spływają m.in. z Niemiec, Francji, Stanów Zjednoczonych oraz Polski. Zwycięski projekt Fundacja przedstawi pod koniec roku. Jak taki pojazd może wyglądać ilustrują poniższe zdjęcia. Polecamy również stronę http://www.valtaro.it/dentobus-cuba/index.htm o włoskim projekcie, który m.in. zawitał aż na Kubę. Bazuje on na komfortowo wyposażonym używanym (i to dość wiekowym) autobusie miejskim. Może warto pójść tą drogą i nie powielać schematu z zakupu krwiobusów, gdzie wszystkie jednostki –a przede wszystkim Ministerstwo Zdrowia –decydowały się na zakup fabrycznie nowych i najdroższych autobusów turystycznych.
Do czasu pozyskania funduszy na realizację projektu dentobus wiewiórki Julii, zespół stomatologów wyruszy w kraj samochodami wyposażonymi w podręczny sprzęt stomatologiczny, aby skutecznie diagnozować dzieci. Całość w ramach cyklu „Podróże Julii”. Akcja wystartuje już 20 września. Badania odbywać się będą cyklicznie, w każdy czwartek i piątek, począwszy od województwa mazowieckiego. Każda placówka –szkoła, dom dziecka może zgłosić się do udziału w bezpłatnej akcji poprzez wypełnienie formularza na stronie fundacji www.wiewiorkajulia.pl Powyższe działanie pozwoli na przygotowanie wstępnej dokumentacji medycznej małych pacjentów w poszczególnych miejscowościach, a także na opracowanie harmonogramu badań i mapy miejscowości dla projektu dentobusu.
To nie jedyna komunikacyjna aktywność Fundacji. 12 września zainauguruje ona także akcję Tramwaje Zdrowego Uśmiechu, którą organizuje we współpracy ze Spółką Tramwaje Warszawskie oraz Polskim Towarzystwem Studentów Stomatologii, pomysłodawcą akcji. W tym dniu, który jest jednocześnie Światowym Dniem Zdrowia Jamy Ustnej, w zajezdni tramwajowej na Woli, przy ul. Siedmiogrodzkiej 20 w Warszawie odbędzie się dzień bezpłatnych badań dla najmłodszych, połączony ze zwiedzaniem zajezdni. Dzieci będą badane pod kątem zmian próchnicowych, wad zgryzu oraz nowotworowych zmian w jamie ustnej. Następnie odbędą szkolenia z zakresu higieny jamy ustnej, prawidłowego szczotkowania zębów oraz pierwszej pomocy.
Natomiast dnia 15 września pojawi się na warszawskich ulicach specjalny tramwaj Wiewiórki Julii, w którym zespół lekarzy Fundacji Wiewiórki Julii wraz z przyjaciółmi fundacji –Henryką Krzywonos i Dorotą Wellman będą szerzyć ideę zdrowego uśmiechu. Linia tramwaju Wiewiórki Julii będzie kursować w godz. 10:00 –14:00 przemierzając trasę: Pl. Narutowicza –Al. Jerozolimskie –Most Poniatowskiego –Al. Waszyngtona –Wiatraczna. Pasażerowie będą mogli skorzystać z bezpłatnych porad stomatologicznych. Przejazd tramwajem Wiewiórki Julii w tym dniu będzie bezpłatny. „Tramwaje Warszawskie przyjazne ludziom i miastu”zgodnie z tym hasłem spółka wspiera tę akcję, ponieważ profilaktyka zdrowotna jest najlepszym sposobem troski o zdrowie. –„Warto brać udział w tego rodzaju inicjatywach, mając na uwadze wspólne dobro i zdrowie naszych najmłodszych”–zaznacza Krzysztof Karos, prezes Tramwajów Warszawskich.