Wiemy, jak sfinansowano zakup autobusów szkolnych dla Ukrainy. Przez BGK
Bank Gospodarstwa Krajowego współpracował z Komisją Europejską i Fundacją Solidarności Międzynarodowej przy zakupie szkolnych autobusów dla Ukrainy.
O przekazaniu 370 „gimbusów” pisaliśmy już wcześniej w InfoBusie. Sto z nich pochodziło z polskich fabryk – z zakładów Mercus i MMI. I właśnie tą część dostawy sfinansował Bank Gospodarstwa Krajowego.
Polska Inicjatywa
BGK w marcu 2022 r. zaproponował UE wygospodarowanie środków z Inicjatywy Komisji Europejskiej Team Europe dotyczącej wymiany szczepionek na COVID-19 dla państw Partnerstwa Wschodniego na pomoc doraźną Ukrainie. Komisja Europejska zgodziła się na ten pomysł i tym samym do tej pory przekazano pomoc wartą 25,3 mln EUR. Finansowanie pomocy humanitarnej pochodzi z niewykorzystanych do tej pory środków na wsparcie łagodzenia skutków społeczno-gospodarczych pandemii Covid-19.
-„Cieszymy się, że mogliśmy skorzystać z części pomocy, która była przeznaczona na szczepionki. Po porozumieniu z Komisją Europejską mogliśmy udzielić Ukrainie szerokiego wsparcia, czego dowodem są dzisiejsze autobusy. Musimy wspierać Ukrainę w jej walce o niepodległość - mówi Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes zarządu BGK.
W tym układzie KE jest darczyńcą. BGK jako partner wdrażający współpracuje ściśle z KE i koordynuje proces wydatkowania środków, a FSM zajmuje się organizowaniem pomocy – od zakupów po dostarczenie ich do Ukrainy.
Pomoc polegała na zbadaniu zapotrzebowania, następnie zakupieniu towarów i dostarczeniu ich Ukrainie. W początkowej fazie wśród artykułów pierwszej potrzeby znalazły się m.in. żywność, środki higieniczne oraz artykuły medyczne. Wraz ze zmieniającymi się potrzebami zmienił się także zakres pomocy na wsparcie psychologiczne dla rodzin weteranów, a także zakup karetek, sprzętu medycznego czy autobusów. Głównymi odbiorcami pomocy humanitarnej były ukraińskie hromady (gminy), szpitale, szkoły i straże pożarne. To do nich docierała Fundacja poprzez swoje wypracowane latami kontakty.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Szkolny problem
Wojna w Ukrainie negatywnie wpłynęła także na system edukacji, dotykając około 5,7 miliona dzieci w wieku szkolnym. Doprowadziła takżę do zniszczenia lub uszkodzenia ponad 2800 placówek oświatowych. Dlatego partnerzy projektu dostrzegając tę krytyczną sytuację, podjęli decyzję aby zapewnić ukraińskim uczniom wymierne wsparcie.
Współpracując, KE, BGK i Fundacja Solidarności Międzynarodowej (FSM) dążą do zapewnienia młodym Ukraińcom bezpiecznego i niezawodnego transportu, umożliwiającego im dostęp do wysokiej jakości edukacji.
-„Widzimy z jaką odpowiedzialnością, z jaką gotowością Ukraińcy myślą o przyszłości swojego kraju już po wojnie. Nie ma chyba większego symbolu tej przyszłości, niż szkolne autobusy dla dzieci. Dzieci stanowią gwarancję zwycięstwa Ukrainy w tej wojnie i one stanowią gwarancję, że Ukraina będzie krajem, o którym śnili Skoworoda i Stus: krajem wolnych i dumnych obywateli - mówi Rafał Dzięciołowski, Prezes Fundacji Solidarności Międzynarodowej.