Wielkie testowanie w Bratysławie. W autobusach
Co ten świat zrobiłby bez autobusów… Pewnie wymyśliłby je na nowo. Pojazdy te nie tylko zapewniają elastyczny transport, ale także świetnie nadają się do wszelki transportowych akcji specjalnych. Jak ta najbliższa w Bratysławie.
Cel: Przetestować na COVID-19 tysiące obywateli w ciągu dwóch dni. Jak to zrobić? Stworzyć mobilną punktów szczepień, z których większość będzie bazowała na pojazdach transportu publicznego. Proste?
Weekend w Bratysławie
Oczywiście transportowy ciężar organizacyjny tej akcji w stolicy Słowacji w spoczywa na barkach Dopravny podnik Bratislava. Firma dostarczy medykom 50 pojazdów transportu publicznego i tym samym powstanie największa sieć mobilnych punktach zbiórki (mobilných odberových miestach = MOM), które powstaną w autobusach, trolejbusach i tramwajach. Koszt testów pokrywa magistrat we współpracy z dzielnicami miasta.
Spośród wyasygnowanych 50 pojazdów, zdecydowaną większość stanowią autobusy przegubowe. W największych dzielnicach miasta - Ružinov i Petržalka - będzie ich 12 szt.. Maksymalnie 8 autobusów przegubowych będzie służyć też jako punkty na lotnisku. DPB przeznaczy również do testów 4 trolejbusy (2 na Čiližskiej i 2 w pobliżu cmentarza Vrakuňa) oraz 2 tramwaje, które pod zabytkowym budynkiem SND.
-„Dostarczając stosunkowo dużą liczbę pojazdów, chcemy pomóc w płynnym procesie testowania w stolicy. Wierzę, że dzięki naszemu wsparciu i naszym pojazdom czas oczekiwania na test będzie tak krótki, jak to tylko możliwe ”- powiedział Martin Rybanský, prezes zarządu DPB.
W weekend 23-24 stycznia wszystkie MOM-y będą pracować od 8:00 do 18:00 z przerwą od 12:00 do 13:00.
Testowa procedura
Wnętrze pojazdów będzie służyło wyłącznie zespołowi testującemu, natomiast same testy będą przeprowadzane na zewnątrz – poza pojazdem transportu publicznego. Procedura będzie następująca:
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
- w pierwszych drzwiach składa się podanie,
- w drugich drzwiach nastąpi pobranie próbek,
- w trzecich - personel medyczny wręczy zaświadczenie z wynikiem badania.
Już w piątek wieczorem pracownicy DPB zainstalują w pojazdach potrzebna infrastrukturę do testów i administracji, aby w sobotę cała akcja ruszyła punktualnie.
W trakcie weekendu w terenie wyjedzie również autobus "Covid busters", który zapewni dezynfekcję sanitariatów dla ekip testowych i kierowców komunikacji miejskiej, a także na bieżąco będzie dezynfekował pojazdy.
Na koniec akcji, kiedy autobusy, trolejbusy i tramwaje wrócą do swoich do zajezdni w niedzielny wieczór, zostaną dokładnie zdezynfekowane, aby w poniedziałek rano mogły być gotowe do ruchu. Nieźle pomyślane.