Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Wielka komunalizacja podlaskich PKS-ów

infobus
29.06.2011 12:29
4 lipca podpisane zostaną w Warszawie umowy między ministrem Skarbu Państwa i władzami województwa podlaskiego o nieodpłatnym przejęciu przez samorząd pięciu spółek PKS – poinformował we wtorek rzecznik marszałka województwa Jan Kwasowski. Na wczorajszym posiedzeniu zarządu województwa podlaskiego dwóch jego członków, pod nieobecność marszałka, zostało upoważnionych do podpisania tych umów z ministrem. Na ich podstawie samorząd przejmie od Skarbu Państwa spółki PKS w Białymstoku, Łomży, Suwałkach, Siemiatyczach i Zambrowie. W kwietniu sejmik Podlasia pozytywnie zaopiniował wnioski zarządu regionu o nieodpłatne przejęcie od Skarbu Państwa spółek PKS w Białymstoku, Suwałkach, Łomży, Siemiatyczach i Zambrowie. Wcześniej jednak przez dwa lata samorząd nie mógł podjąć decyzji w tej sprawie. W maju wicemarszałek województwa Mieczysław Baszko informował, że umowa jest 'dobra, korzystna dla samorządu i PKS’, ale szczegółów nie podał. Mówił też, że obecnie nie ma koncepcji, by te spółki łączyć, mają być samodzielnymi podmiotami gospodarczymi.
Jedną z komunalizowanych spółek jest PKS w BiałymstokuJedną z komunalizowanych spółek jest PKS w BiałymstokuJedną z komunalizowanych spółek jest PKS w Białymstoku
Pięć podlaskich PKS-ów zatrudnia ponad 1,4 tys. osób, spółki przewożą rocznie około 100 tys. pasażerów. Ich kondycja finansowa jest zróżnicowana, ale nienajlepsza. Przejęcie spółek PKS w Podlaskiem ma pozwolić na sprawne zarządzanie i lepsze wykorzystanie ich taboru pod względem przewozów regionalnych, bo samorząd ma też w swojej gestii (i finansowaniu) regionalne przewozy kolejowe. O komunalizację swoich spółek zabiegały m.in. działające w PKS związki zawodowe. Gdyby samorząd nie przejął PKS-ów, zostałyby one przez resort Skarbu Państwa sprywatyzowane. Po przejęciu przez samorząd, ich usługi będą rozliczane z budżetu wojewódzkiego samorządu. Kilka lat temu ówczesny wojewoda podlaski próbował sprywatyzować PKS-y w Łomży i Siemiatyczach, ale pod wpływem wyrażonej w referendach opinii większości pracowników PKS, przerwał proces prywatyzacji. Kontynuował prywatyzację zakładów w Zambrowie i Bielsku Podlaskim, sprzedając ostatecznie prywatnej spółce PKS w Bielsku Podlaskim.
Zdaniem samorządowców przejęcie podlaskich spółek PKS ma pozwolić na sprawne zarządzanie i lepsze wykorzystanie ich taboru pod względem przewozów regionalnych, bo samorząd ma też w swojej gestii (i finansowaniu) regionalne przewozy kolejowe. Jednak obecnie nie ma koncepcji, by te spółki łączyć i nadal mają pozostać samodzielnymi podmiotami gospodarczymi.