Weszła gazowa tarcza. Bez komunikacji miejskiej
1 lutego weszła w życie ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych.
Dzięki niej wiele podmiotów można skorzystać z ochrony taryfowej i niższych cen gazu. Niestety nie ma w tej grupie przedsiębiorstw komunikacji miejskiej, które eksploatują łącznie ponad 800 gazowych autobusów.
Dla kogo ustawa?
Ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu, która weszła w życie 29 stycznia 2022 roku, znacznie wzmacnia ochronę taryfową i rozszerza grupę podmiotów uprawnionych do korzystania z niej. Dzięki niej z niższych cen gazu ziemnego będą mogły korzystać nie tylko spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, ale także szpitale, domy pomocy społecznej, szkoły, przedszkola i żłobki oraz szereg innych społecznie wrażliwych odbiorców.
Dla potwierdzenia swojego statusu i wyeliminowania potencjalnych błędów w rozliczeniach za zużywany gaz – odbiorcy społecznie wrażliwi oraz inne podmioty uprawnione do skorzystania z ochrony taryfowej, inne niż odbiorcy w gospodarstwach domowych, zobowiązani są do złożenia oświadczenia. W przypadku obowiązujących umów z PGNiG Obrót Detaliczny termin wynosi 45 dni od dnia wejścia w życie ustawy. Nowi klienci powinni je złożyć przed zawarciem umowy ze spółką.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Zgodnie z ustawą wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe zostają automatycznie objęte ochroną taryfową od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2023 r. W celu precyzyjnego ustalenia sposobu wykorzystania paliwa gazowego, zarządzający wspólnotami i spółdzielniami powinni złożyć stosowne oświadczenia, w których zadeklarują, jaka część kupowanego gazu trafia na cele gospodarstw domowych, a jaka na inne cele. Dotyczy to również zarządzających wspólnotami i spółdzielniami mieszkaniowymi, w których całość kupowanego gazu będzie przeznaczona wyłącznie na potrzeby gospodarstw domowych.
Pełna lista podmiotów uprawnionych do ochrony taryfowej poniżej:
- gospodarstwa domowe,
- wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe,
- inne podmioty uprawnione lub zobowiązane do zapewnienia paliwa gazowego w lokalach mieszkalnych na potrzeby zużycia przez gospodarstwa domowe lub w lokalach podmiotów wymienionych w kolejnych punktach lub do lokalnej produkcji ciepła zużywanego w gospodarstwach domowych znajdujących się w budynkach wielolokalowych lub w lokalach podmiotów wymienionych w kolejnych punktach,
- podmioty udzielające świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych,
- jednostki organizacyjne pomocy społecznej,
- noclegownie i ogrzewalnie,
- jednostki organizacyjne wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej,
- podmioty systemu oświaty,
- podmioty tworzące system szkolnictwa wyższego i nauki,
- podmioty prowadzące żłobki i kluby dziecięce, a także dzienni opiekunowie,
- kościoły i inne związki wyznaniowe,
- podmioty prowadzące działalność kulturalną,
- podmioty prowadzące działalność archiwalną,
- ochotnicze straże pożarne,
- placówki zapewniające całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku,
- rodzinne domy pomocy oraz mieszkania chronione,
- centra i kluby integracji społecznej,
- warsztaty terapii zajęciowej,
- organizacje pozarządowe,
- spółdzielnie socjalne.