Wenezuela kupi udziały w MAZ?
Wenezuela może stać się udziałowcem białoruskiego producenta autobusów i samochodów ciężarowych MAZ. Wstępne informacje mówią o możliwości zakupu 25% akcji firmy przez wenezuelski rząd. Chodzi zarówno o udziały w państwowych Zakładach Samochodowych (MAZ) w Mińsku, jak i Białoruskich Zakładach Samochodowych (BelAZ) w Zhodzina. Takie plany ujawnił ambasador Wenezueli Diaz Nunez, cytowany przez BelaPAN. Dodajmy, że pierwsze informacje na ten temat pojawiły się już w 2009 r. Jak powiedział na początku grudnia br. dyrektor generalny MAZ, Alexander Borowsky –„Strona białoruska negocjuje w sprawie ewentualnego udziału Wenezueli w nabyciu akcji MAZ. Aktualnie jesteśmy na etapie oceny wartości naszej spółki”. Borowsky podkreślił również, ze jest to kolejny etap coraz ściślejszej współpracy firmy z tym południowoamerykańskim krajem. Jak zaznaczył Aleksander Borowski, Wenezuela nie jest jednym kandydatem na inwestora strategicznego białoruskiej firmy. Wstępne zainteresowanie inwestycją w białoruską spółkę wyraziły takie holdingi jak KAMAZ, GAZ Group czy Iveco.
Kontynuując południowoamerykański wątek dodajmy, że w przyszłym roku MAZ otwiera w Wenezueli montownię do montażu samochodów ciężarowych. W ramach tej kooperacji producent dostarczy 104 pojazdy do pomocy humanitarnej. Mają one służyć przy odbudowy tych rejonów kraju, które najbardziej ucierpiały w wyniku powodzi i lawin błotnych. Prawdopodobnie zakup tych pojazdów zostanie sfinansowany w ramach barteru za surowce naturalne.
To nie jedyne plany eksportowe spółki. Podczas ostatniej wizyty wicepremiera Wietnamu osiągnięto porozumienia na dostawy 900 ciężarówek dla tego kraju. Podobną umowę zawarto również z Azerbejdżanem. MAZ rozpoczął także montaż pojazdów w Jarosławiu, co ma umożliwić producentowi ekspansję na rosyjskim rynku. W zeszłym roku MAZ wyeksportował 135 podwozi budowlanych do Egiptu. W 2008 była to suma 175 sztuk. Takie liczby rzeczywiście budzą podziw, aczkolwiek są to najprostsze konstrukcje, najczęściej wyposażone w silniki Euro 2.
Przypomnijmy, że Wenezuela nie po raz pierwszy wyraża zainteresowanie ściślejszą współpracą z producentem z Europy Środkowej-Wschodniej. Przypomnijmy tutaj kontrakt z 2004 r. podpisany przez Solaris Bus &Coach, który miał dostarczyć kilkaset autobusów dla stolicy Wenezueli –Caracas. Miały one powstawać w lokalnej montowni. Prace nad tym zamówieniem osiągnęły nawet już dość zaawansowany poziom, kiedy nagła zmiana na politycznej scenie w Wenezueli w jednej chwili przekreśliła te plany. Może MAZ będzie miał więcej szczęścia?
Przypomnijmy, że Mińskie Zakłady Samochodowe powstały w 1944 r., a w 2009 r. został przekształcony w spółkę akcyjną w 100% należącą do państwa. Obecnie przedsiębiorstwo zatrudnia około 27.000 (!) osób. Korporacja składa się z ośmiu przedsiębiorstw, które mają w swojej ofercie produkcyjnej ok. 250. różnego typu pojazdów ciężarowych oraz autobusów i trolejbusów. W 2008 r. firma wyprodukowała 23.763 samochodów ciężarowych i 1813 pojazdów osobowych, w tym 1769 autobusów i 44 trolejbusy.