Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Wenezuela kupi udziały w MAZ?

infobus
22.12.2010 21:30

Wenezuela może stać się udziałowcem białoruskiego producenta autobusów i samochodów ciężarowych MAZ. Wstępne informacje mówią o możliwości zakupu 25% akcji firmy przez wenezuelski rząd. Chodzi zarówno o udziały w państwowych Zakładach Samochodowych (MAZ) w Mińsku, jak i Białoruskich Zakładach Samochodowych (BelAZ) w Zhodzina. Takie plany ujawnił ambasador Wenezueli Diaz Nunez, cytowany przez BelaPAN. Dodajmy, że pierwsze informacje na ten temat pojawiły się już w 2009 r. Jak powiedział na początku grudnia br. dyrektor generalny MAZ, Alexander Borowsky –„Strona białoruska negocjuje w sprawie ewentualnego udziału Wenezueli w nabyciu akcji MAZ. Aktualnie jesteśmy na etapie oceny wartości naszej spółki”. Borowsky podkreślił również, ze jest to kolejny etap coraz ściślejszej współpracy firmy z tym południowoamerykańskim krajem. Jak zaznaczył Aleksander Borowski, Wenezuela nie jest jednym kandydatem na inwestora strategicznego białoruskiej firmy. Wstępne zainteresowanie inwestycją w białoruską spółkę wyraziły takie holdingi jak KAMAZ, GAZ Group czy Iveco.
Kontynuując południowoamerykański wątek dodajmy, że w przyszłym roku MAZ otwiera w Wenezueli montownię do montażu samochodów ciężarowych. W ramach tej kooperacji producent dostarczy 104 pojazdy do pomocy humanitarnej. Mają one służyć przy odbudowy tych rejonów kraju, które najbardziej ucierpiały w wyniku powodzi i lawin błotnych. Prawdopodobnie zakup tych pojazdów zostanie sfinansowany w ramach barteru za surowce naturalne.

Niskopodłogowy autobus przegubowy MAZ 205 –najnowszy autobus produkt Mińskich Zakładów Samochodowych

To nie jedyne plany eksportowe spółki. Podczas ostatniej wizyty wicepremiera Wietnamu osiągnięto porozumienia na dostawy 900 ciężarówek dla tego kraju. Podobną umowę zawarto również z Azerbejdżanem. MAZ rozpoczął także montaż pojazdów w Jarosławiu, co ma umożliwić producentowi ekspansję na rosyjskim rynku. W zeszłym roku MAZ wyeksportował 135 podwozi budowlanych do Egiptu. W 2008 była to suma 175 sztuk. Takie liczby rzeczywiście budzą podziw, aczkolwiek są to najprostsze konstrukcje, najczęściej wyposażone w silniki Euro 2.
Przypomnijmy, że Wenezuela nie po raz pierwszy wyraża zainteresowanie ściślejszą współpracą z producentem z Europy Środkowej-Wschodniej. Przypomnijmy tutaj kontrakt z 2004 r. podpisany przez Solaris Bus &Coach, który miał dostarczyć kilkaset autobusów dla stolicy Wenezueli –Caracas. Miały one powstawać w lokalnej montowni. Prace nad tym zamówieniem osiągnęły nawet już dość zaawansowany poziom, kiedy nagła zmiana na politycznej scenie w Wenezueli w jednej chwili przekreśliła te plany. Może MAZ będzie miał więcej szczęścia?
Przypomnijmy, że Mińskie Zakłady Samochodowe powstały w 1944 r., a w 2009 r. został przekształcony w spółkę akcyjną w 100% należącą do państwa. Obecnie przedsiębiorstwo zatrudnia około 27.000 (!) osób. Korporacja składa się z ośmiu przedsiębiorstw, które mają w swojej ofercie produkcyjnej ok. 250. różnego typu pojazdów ciężarowych oraz autobusów i trolejbusów. W 2008 r. firma wyprodukowała 23.763 samochodów ciężarowych i 1813 pojazdów osobowych, w tym 1769 autobusów i 44 trolejbusy.