Wejście hybrydy Mercedesa
Ponad 250 klientów z 15 krajów miało w ostatnim czasie okazję po raz pierwszy przetestować przegubowy autobus Mercedes-Benz Citaro G BlueTec Hybrid. Eksperci z europejskiej branży komunikacyjnej docenili niektóre cechy 18-metrowego autobusu z napędem hybrydowym, w tym możliwość całkowicie bezemisyjnej jazdy na niektórych odcinkach trasy, cichy, nie powodujący szarpnięć układ napędowy, unikalną koncepcję obejmującą m.in. 4 silniki elektryczne umieszczone w piastach kół, a także zastosowanie największego w pojeździe drogowym akumulatora litowo-jonowego. Przechowuje on energię z generatora prądu oraz energię elektryczną odzyskaną przez rekuperację w trakcie hamowania.
Dzięki temu, autobus Mercedes-Benz Citaro G BlueTec Hybrid charakteryzuje się zmniejszonym o 30% zużyciem paliwa, a także znacząco obniżoną emisją dwutlenku węgla. Nowy autobus hybrydowy przeszedł w ostatnich miesiącach długotrwałe testy praktyczne, w tym kilkutygodniowe badania w trudnych warunkach zimowych na kole podbiegunowym. Pierwsze seryjne egzemplarze zostaną dostarczone do klientów przed końcem 2009 r. Biorąc pod uwagę poparcie dla technologii hybrydowych, analitycy określają zapotrzebowanie na tego typu autobusy w Europie Zachodniej na co najmniej 300 sztuk rocznie, co pozwoli znacząco ograniczyć zużycie paliwa oraz emisję dwutlenku węgla i innych składników spalin w miastach. W Ameryce Północnej, należąca do koncernu Daimler firma Orion sprzedała już 1700 autobusów z napędem hybrydowym, które przechodzą regularną eksploatację w miastach. Dzięki temu, Daimler jest światowym liderem w zakresie napędów hybrydowych w pojazdach użytkowych.
Mercedes-Benz Citaro G BlueTec Hybrid
Autobus Mercedes-Benz Citaro G BlueTec Hybrid wyposażono w bardzo zaawansowany technicznie, szeregowy układ hybrydowy, który umożliwia bezemisyjną jazdę na niektórych odcinkach trasy, przy wykorzystaniu jedynie energii pochodzącej z akumulatorów. Tego typu układ napędowy zamontowano w przegubowym autobusie Mercedes-Benz Citaro G, przy czym napęd przekazywany jest na oś środkową i tylną, w których zamontowano elektryczne silniki w piastach kół. To rozwiązanie czyni autobus Mercedes-Benz Citaro G BlueTec Hybrid wyjątkowym w swojej klasie.
Silnik Diesla w szeregowym systemie hybrydowym nie pełni funkcji podstawowej jednostki napędowej, lecz zasila generator prądu, który wytwarza potrzebną energię. Jest ona przechowywana w bezobsługowych akumulatorach litowo-jonowych, zamontowanych na dachu. Akumulatory są zasilane nie tylko przez generator, ale także energią odzyskiwaną przez rekuperację podczas hamowania. Uzyskiwana np. podczas zbliżania się do przystanków lub świateł ulicznych energia jest wykorzystywana zarówno do zasilania pojazdu podczas postoju, jak i ruszania. Oznacza to, że autobus może być okresowo zasilany wyłącznie energią elektryczną, a więc praktycznie bez emisji spalin i przy znacznym ograniczeniu poziomu hałasu. Ma to szczególne znaczenie podczas postojów oraz przyspieszania.
Napęd na dwie osie
W autobusie Mercedes-Benz Citaro G BlueTec Hybrid napęd jest przenoszony na koła osi środkowej i tylnej, gdzie w piastach zamontowano cztery silniki elektryczne. Nawet w trudnych warunkach eksploatacyjnych, łączna moc silników wynosząca 320 kW jest wystarczająca do napędzania przegubowego autobusu. Niewielkie rozmiary to jedna z podstawowych zalet szeregowego hybrydowego układu napędowego. W miejsce dużego, 12-litrowego, 6-cylindrowego silnika Diesla montowanego standardowo w przegubowym Citaro, zastosowano znacznie mniejszą, 4-cylindrową jednostkę o pojemności 4,8 litra. Tym samym, masa silnika Diesla zmniejszyła się z ok. 1000 do ok. 450 kg.
Litowo-jonowy akumulator zastosowany w Citaro G BlueTec Hybrid stanowi klasę samą dla siebie. System akumulatorów zapewnia moc 180 kW i jest stosunkowo lekki (350 kg). Podstawowymi zaletami w stosunku do standardowych akumulatorów są: większa gęstość energetyczna w połączeniu z większą pojemnością i niższą masą.
Zmiany zachodzące w przemyśle motoryzacyjnym powodują wzrost zainteresowania czystymi ekologicznie, wydajnymi i ekonomicznymi pojazdami. Według zapowiedzi analityków, w ciągu najbliższej dekady, wartość rynku litowo-jonowych akumulatorów dużej mocy powinien przekroczyć granicę 10 miliardów euro, a rynku materiałów do akumulatorów –4 miliardy euro. Niemiecki rząd przewiduje, że tylko w tym kraju do 2020 r. po ulicach będzie się poruszać co najmniej 1 milion samochodów zasilanych elektrycznie.
40 lat autobusów hybrydowych Daimler
Dzięki autobusom hybrydowym Orion w Ameryce Północnej, Mercedes-Benz w Europie i Mitsubishi Fuso w Azji, Daimler dysponuje nie tylko najdłuższymi, ale i najbogatszymi doświadczeniami w dziedzinie napędów alternatywnych dla pojazdów użytkowych. Nowe autobusy Citaro z napędem hybrydowym stanowią znaczący krok w kierunku ekonomicznych, bezemisyjnych pojazdów. Pomimo oszczędności w zużyciu paliwa, sięgających nawet 30%, ta skomplikowana technologia mimo wszystko wymaga znacznych inwestycji. Wsparcie ze strony polityków i sektora publicznego w formie dotacji jest niezbędne, aby ta –droższa o 1/3 od klasycznej –technologia napędowa trafiła do produkcji wielkoseryjnej i tym samym stała się opłacalna zarówno dla przewoźników, jak i producentów. –Również coraz więcej polskich firm interesuje się technologią hybrydową i dlatego w jak najszybszym terminie chcielibyśmy sprowadzić hybrydowe Citaro do kraju i przetestować je w naszych warunkach –zapowiada Laszlo Rakasz, dyrektor sprzedaży autobusów miejskich w EvoBus Polska.