Warszawskie linie turystyczne
infobus
28.05.2006 19:31
Warszawskie linie turystyczne
Coraz większymi krokami zbliżają się wakacje, a wraz z nimi najcieplejsze –letnie miesiące. Jest to czas urlopów. Warto zatem przyjrzeć się nieco bliżej liniom turystycznym, które kursują w poszczególnych polskich miastach. Na początek stolica.
Warszawa oferuje turystom dwie linie turystyczne autobusowe –100 i 180. Wakacyjną tradycją stały się także kursy tramwajowej linii T, obsługiwanej taborem zabytkowym. W ubiegłym roku po raz pierwszy na stołecznych ulicach pojawił się także konny omnibus. Ofertę stolicy w tym zakresie uzupełnia tramwaj wodny, który może być także nie lada atrakcją dla turystów.
Linie autobusowe
100 –linia kursuje w soboty, niedziele i święta. Jej trasa przebiega obok najciekawszych miejsc w stolicy. Przystanek początkowy zlokalizowano na Starym Mieście, zaraz obok Zamku Królewskiego. Decydując się na wycieczkę linią 100, będziemy mogli z okien autobusu zobaczyć m.in., takie obiekty jak: Starówka, Zamek Królewski, nowo wybudowane Centrum Olimpijskie, Cytadelę, warszawskie ZOO, Pomnik Syreny, Stadion Legii Warszawa, Łazienki Królewskie, Agrykolę, Muzeum Powstania Warszawskiego, Teatr Narodowy, Grób Nieznanego Żołnierza, a ponadto kilka pomników i muzeów. Trasa linii turystycznej 100 wiedzie takimi ulicami jak Nowy Świat, Al. Solidarności, Targowa, Tamka, Świętokrzyska, Marszałkowska, Waryńskiego, Czerniakowska, Książęca, Al. Jerozolimskie, Al. Jana Pawła II, Anielewicza, Moliera, Trębacka, Krakowskie Przedmieście, Senatorska czy Podwale. Dzięki takiemu właśnie układowi trasy każdy turysta może zobaczyć to, co w Warszawie najpiękniejsze. Jak łatwo się zorientować autobusy linii 100 przejeżdżają wszystkimi najbardziej reprezentatywnymi i znanymi stołecznymi ulicami. Dodatkową atrakcją setki jest to, iż zazwyczaj pojawia się na niej piętrowy MAN SD202, o numerze taborowym 995, zakupiony przez MZA Warszawa z BVG Berlin. Sporadycznie zastępują go inne niskopodłogowe pojazdy.
180 –to druga warszawska linia turystyczna. Mimo, iż jej trasa jest niemniej interesująca, to jednak prawdziwy turysta nie będzie do końca usatysfakcjonowany z przejażdżki właśnie nią. W Solarisach i Jelczach, które ją obsługują zazwyczaj panuje bowiem tłok. Dobra częstotliwość kursowania sprawia, że zdecydowaną większość pasażerów stanowią tu Warszawiacy, śpieszący do pracy, szkoły czy na Uniwersytet. Linia 180 łączy Wilanów z Powązkami. Swój przystanek początkowy ma ona w pobliżu Wilanowskiego Pałacu. Dalej wiedzie m.in. takimi ulicami jak: Powsińska, Belwederska, Al. Ujazdowskie, Pl. Trzech Krzyży, Nowy Świat, Krakowskie Przedmieście, Świętojerska, Anielewicza, Powązkowska.
Oprócz wskazanych wyżej dwóch regularnych linii autobusowych MZA Warszawa przygotowały także ofertę dla zorganizowanych grup – pięć tematycznych tras:
’Warszawa- miasto o wielu obliczach’;
’Judaika warszawskie’;
’Śladami Powstania Warszawskiego’;
’Warszawa dla dzieci’;
’Nowoczesna Warszawa’;
Każda z nich kryje w sobie wszystko to, co każdy o Warszawie wiedzieć powinien: z jednej strony miasto o olbrzymim dorobku historycznym, z drugiej strony tętniącą życiem metropolię. Dodatkowo istnieje możliwość skorzystania z usługi przewodnickiej – współpracujemy ze Stołecznym Biurem Informacji i Promocji Turystycznej w Warszawie.
Więcej informacji na ten temat na stronie www.mza.waw.pl .
Linia tramwajowa
Tradycją ubiegłych lat było to, iż w wakacje Tramwaje Warszawskie współpracując z KMKM uruchamiały turystyczną linię T. Prawdopodobnie także i w tym roku pojawi się ona na stołecznych ulicach. Jednak, jak powiedział nam Sekretarz Klubu Grzegorz Fedoryński na razie niewiele wiadomo na ten temat. Dotychczas na linii T pojawiały się zabytkowe wagony, a początkowy przystanek zlokalizowany był na Pl. Starynkiewicza bądź Pl. Narutowicza. Tramwaje przeprawiały się także na drugą stronę Wisły. Gdy tylko pojawią się szczegółowe informacje na temat tegorocznej trasy „tetki”natychmiast o tym poinformujemy.
Na wszystkich trzech wyżej opisanych liniach obowiązują bilety ZTM.
Omnibus konny
Nowością ubiegłorocznego lata był omnibus konny. Także w tym roku pojazd pojawi się na stołecznych ulicach. Przejazd nim był możliwy po wykupieniu biletu u konduktora. Trasa wiedzie m.in. Traktem Królewskim, przez Pl. Piłsudskiego i Stare Miasto.
Tramwaj wodny
Miasto z nieco innej perspektywy można zobaczyć z pokładu tramwaju wodnego. Odpływa on z przystani przy Starym Mieście i wiezie pasażerów wzdłuż Wisły. Dodatkowo w wybrane dni „Wars”będzie pływał rzeką, a następnie Kanałem Żerańskim i Zalewem Zegrzyńskim do Portu Pilawa. Ponadto w połowie czerwca planowane jest uruchomienie dwóch mniejszych statków, które będą pływać po Wiśle.
O szczegółach na temat kursowania linii turystycznych w Warszawie będziemy informować na łamach „InfoBusa”na bieżąco.