Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Warszawskie Dni Transportu Publicznego

infobus
04.10.2005 19:01

W dniach 24-25 września 2005 roku, już po raz czwarty, odbyły się w Warszawie Dni Transportu Publicznego. Pierwszego dnia wszyscy chętni mogli odwiedzić trzy warszawskie zajezdnie – dwie tramwajowe: „Mokotów” i „Praga” oraz autobusową „Woronicza”, a także Stacje Techniczno-Postojową Metra. Oficjalne rozpoczęcie imprezy nastąpiło o godzinie 11.30 na placu zajezdni R3. Wcześniej w Bazylice na ul. Kawęczyńskiej odprawiona została Msza Św. w intencji pracowników warszawskiej komunikacji miejskiej. Tradycyjnie już na torach zajezdni Mokotów prezentowany był zabytkowy tabor. Zwiedzający mogli podziwiać m.in. świeżo wyremontowaną „berlinkę” z 1940 roku – nr 445, najstarszy warszawski wagon A nr 43 z 1907 roku, pierwszy powojenny tramwaj warszawski N nr 607 z 1949 roku, czy wreszcie niedawno zakupiony z MPK Poznań wagon 102Na nr 42 z 1972 roku. Ponadto przed halą zajezdni zgromadzono współczesne pojazdy Tramwajów Warszawskich, począwszy od 13N, poprzez 105N, 105N2K/2000, na 116Na/1 kończąc. Zwiedzającym udostępnione zostały także wnętrza hali, w których warto było zobaczyć chociażby wystawę fotografii „50-lecie zajezdni R3”, oraz stacjonujący tam tabor. Do drugiej z zajezdni tramwajowych można było dojechać specjalną linią tramwajową, obsługiwaną przez zabytkowe wagony. W zajezdnia „Praga”, bo o niej mowa, zaprezentowano pojazdy techniczne oraz sieciowe. W halach przedwojennego budynku oraz przed nim zwiedzający oglądali natomiast współczesny tabor TW, przede wszystkim pierwszy wagon z obniżoną podłogą 112 N – nr 3001. Wszelkich informacji na temat eksponowanego taboru udzielali pracownicy obchodzącej jubileusz 80-lecia zajezdni „Praga”.

Wszyscy miłośnicy autobusów znaleźli coś dla siebie w zajezdni „Woronicza”. To właśnie tu prezentowano współczesne pojazdy MZA Warszawa, a także zabytkowe autobusy Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej. Wśród wystawionych na placu autobusów znalazły się m.in. Ikarusy: 280.11 (nr 9002), 280.26 (nr 2092), 280.37 (nr 5254) – wszystkie w malowaniu historycznym, oraz 280.70E i 435 – w malowaniu współczesnym, ponadto Solarisy Urbino, Many oraz Volvo. Kulminacyjnym momentem imprezy w zajezdni „Woronicza” była prezentacja przybyłego niedawno do Warszawy, pierwszego klimatyzowanego autobusu Solaris Urbino 18/III. Bohaterem dnia był pojazd nr 8401. Jeżeli chodzi o pojazdy zabytkowe to obejrzeć z bliska, a także przejechać się po terenie zajezdni, można było Jelczem 043 z przyczepką P01, Jelczem 272 MEX i niedawno wyremontowanym Sanem H 100. Niewątpliwą atrakcją były również przejażdżki śladami obsługi codziennej, podczas których wszyscy chętni mogli zobaczyć m.in. gdzie tankują, myją się i naprawiają autobusy po zjeździe do zajezdni. W roli oprowadzającego wystąpił jeden z pracowników MZA, autobusem wożącym gości był w tym przypadku MAN NM 223. ponadto zainteresowani mogli udać się w pieszą wycieczkę po zajezdni z przewodnikiem. Z innych atrakcji autobusowej części DTP wymienić trzeba prezentacje n.t. komunikacji miejskiej, spotkanie z ekspertami, konkursy oraz zabawy dla dzieci. Na stoiskach największych warszawskich przewoźników można było otrzymać komunikacyjne gadżety, oraz nabyć interesujące publikacje.
Niektórzy ze zwiedzających mogli zobaczyć z bliska Stację Techniczno-Postojową Metra, a więc miejsce, w którym garażują składy podziemnej kolejki. Zwycięzcy wspomnianych wyżej konkursów mogli natomiast udać się w podróż tramwajem wodnym, w roli którego od jakiegoś już czasu występuje statek „Wars”.

Dzień drugi

Drugiego dnia imprezy swój tabor zaprezentowały spółki kolejowe. Miejscem wystawy był, tradycyjnie już, warszawski Dworzec Gdański. Hitem tegorocznej edycji DTP był nowoczesny, klimatyzowany pociąg SKM – 14WE-01, który już wkrótce zacznie kursować na trasie Warszawa Zachodnia – Falenica. Ponadto Koleje Mazowieckie i Przewozy  Regionalne prezentowały zmodernizowane ezt EN57, Intercity klimatyzowane wagony, w tym wagon EN Jan Kiepura, PKP Energetyka – pojazd sieciowy. Dużym zainteresowaniem cieszyła się Warszawa przystosowana do poruszania się po torach, która specjalnie na DTP przybyła z Białegostoku. Ciekawe pokazy zaprezentowała KG SOK. Dla najmłodszych gości przygotowane zostały liczne konkursy i zabawy. Wszyscy chętni mogli wybrać się w bezpłatną podróż pociągiem KM, który kursował na trasie Warszawa Gdańska – Warszawa Zachodnia – Warszawa Gdańska. Także WKD włączyła się do organizacji DTP. W Grodzisku Maz. Można było zwiedzić elektrowozownie, przejechać się zabytkowym wagonem EKD. Zaprezentowany został także współczesny tabor tej kolei.
Niewątpliwie tegoroczne Dni Transportu Publicznego należy uznać za udane. Zwiększająca się liczba gości zachęca organizatorów do przygotowywania kolejnych edycji imprezy, na które większość z nas czeka z niecierpliwością.