Warszawa: ZTM sprawdza czy w autobusach grzeją
Przewoźnicy warszawskiej komunikacji miejskiej mają obowiązek włączać w pojazdach ogrzewanie. Zarząd Transportu Miejskiego będzie sprawdzał czy wywiązują się z niego należycie. Zasady dotyczące ogrzewania w pojazdach, zostały precyzyjnie określone w umowach, jakie ZTM zawiera z poszczególnymi przewoźnikami autobusowymi.
W przypadku dwóch prywatnych przewoźników –PKS Grodzisk Mazowiecki oraz Mobilis sprawa jest jasna. W okresie od listopada do końca marca muszą oni utrzymywać w pojazdach temperaturę w przedziale 5-15 st. C. W autobusach PKS-u (Scania) ogrzewanie włącza się automatycznie. W części pojazdów Mobilisu ogrzewania również uruchamiane jest automatycznie gdy temperatura spadnie poniżej 5 st. C. W pozostałych wozach jednak ogrzewanie można włączyć tylko na zajezdni przed wyruszeniem w trasę. Kierowcy wtedy nie mają możliwości regulacji temperatury.
ITS Michalczewski musi uruchomić systemy grzewcze w autobusach gdy prognozy pogody na następny dzień przewidują, że o godz. 6 będą temperatury ujemne. W autobusach marki MAN, którymi dysponuje przewoźnik, ogrzewanie może być włączone tylko na zajezdni.
W pojazdach największego przewoźnika, czyli Miejskich Zakładów Autobusowych, sezon grzewczy trwa od początku listopada do końca marca. Decyzje o włączeniu dodatkowego ogrzewania podejmowane są na podstawie prognoz pogody. W autobusach marki Jelcz, IKARUS, MAN i Solaris Urbino 15 ogrzewanie uruchamiane jest przez obsługę techniczną na zajezdni, przed sezonem. Natomiast w 12 i 18 metrowych Solarisach ogrzewanie włącza się automatycznie.
Sprawdzane będą również sygnały od pasażerów. Zarząd prosi o przekazywanie informacji o przypadkach pojazdów, w których jest bardzo zimno. Każdy sygnał zostanie dokładnie sprawdzony. Informacje można przekazywać na numer infolinii –194-84 lub mailem na adres [email protected] .