Warszawa zadba o niepełnosprawnych
Władze Warszawy planują zwiększenie wydatków na promowanie aktywności osób niepełnosprawnych oraz dostosowywanie budynków i innych obiektów do ich potrzeb. Niedawno rozpoczęła się akcja usuwania barier architektonicznych. W ramach tej, szeroko zakrojonej akcji, stołeczne władze ogłosiły konkurs „Warszawa bez barier”, w ramach którego wybrane zostaną budynki najbardziej przyjazne dla niepełnosprawnych. Otrzymają one prawo do rocznego korzystania z logo akcji oraz tabliczkę z dedykacją. Oprócz tego, pod obrady ma trafić projekt uchwały, która dawałaby osobom i instytucjom wynajmującym od miasta lokale możliwość odliczania części kosztów dostosowania ich do potrzeb osób niepełnosprawnych. W warszawskich autobusach i tramwajach pojawiły się ulotki zatytułowane „10 kroków do normalności”, prezentujących 10 sposobów pomocy osobom niepełnosprawnym podróżującym środkami komunikacji publicznej. Są to:
1. Pytaj wprost: "czy mogę pomóc" i "jak mogę pomóc".
2. Zwracaj się zawsze bezpośrednio, bo osoby niepełnosprawne nie są z innej planety.
3. Nie narzucaj się z pomocą, bo nie każdy niepełnosprawny jej potrzebuje.
4. Nigdy nie zaskakuj osoby niepełnosprawnej, szczególnie niewidomej.
5. Nie ma nic złego w przyglądaniu się osobie niepełnosprawnej, byle tylko nie robić tego nachalnie. Przecież sam tego nie lubisz.
6. Kiedy spotkasz człowieka głuchoniemego, wyjmij kartkę i pisz.
7. Osoby z upośledzeniem umysłowym mogą zaskakiwać swoim zachowaniem, ale często wystarczy miłe słowo, żeby sytuacja wróciła do normy.
8. Pomoc osobie na wózku wymaga siły fizycznej, dlatego gdy chesz pomóc, poproś jeszcze jedną osobę.
9. Okaż cierpliwość i wyrozumiałoś. Czasem trzeba trochę poczekać zanim osoba niepełnosprawna wsiądzie lub wysiądzie.
10. I pamiętaj – nie obawiaj się kontaktów z osobą niepełnosprawną
Jak powiedział Lech Kaczyński, prezydent Warszawy: -” Pasażerowie niepełnosprawni potrzebują jednak czasami pomocy podczas wsiadania do autobusu, czy wysiadania z tramwaju. Wiele osób jest chętnych jej udzielić. Nie wiemy jednak, jak zwracać się do osoby niewidomej, niesłyszącej, czy poruszającej się na wózku. Tymczasem najprostszym sposobem jest zapytać, czy i jak można pomóc. W ulotce tej znajdą Państwo kilka zasad i rad, jak zrobić to najlepiej .”
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Ponadto warszawski magistrat zapowiedział, że opracowywany właśnie plan przebudowy Traktu Królewskiego będzie poddawany konsultacjom ze związkami osób niepełnosprawnych. Niepełnosprawni zwracają uwagę także na inne, bardziej przyziemne problemy, jak budowa podjazdów i wejść dla niepełnosprawnych w innych miejscach, niż wejścia dla pozostałych osób, co nie przyczynia się do zmniejszenia poczucia izolacji. Innym zagadnieniem są problemy z komunikowaniem się z kierowcami autobusów. Czasami nie zauważają oni osób na wózkach lub też nie rozumieją ich intencji, co doprowadza do kłótni. Specjaliści szacują, że w Warszawie mieszka ok. 200 tys. niepełnosprawnych.